Sėklidės vėžys

Sėklidžių vėžio tipas nustatomas atlikus naviko audinio mikroskopinį ištyrimą. Daugiau nei 95% visų sėklidžių piktybinių navikų išsivysto iš sėklinių latakėlių epitelio – tai seminomos ir neseminomos (kitaip germinogeniniai navikai).

40-45% iš jų yra tikrosios seminomos, jos paprastai auga iš lėto ir yra labai jautrios gydymui. Neseminomos auga ir išplinta greičiau nei seminomos.

Neseminomos gali būti:
  • embrioninė karcinoma
  • choriokarcinoma – retas, bet agresyvios eigos navikas
  • trynio maišo karcinoma – dažniau pasitaiko jauniems berniukams
  • teratoma – gali būti gryna teratoma, bet gali būti ir mišrus navikas, turintis, pavyzdžiui, teratomos ir embrioninės karcinomos elementų.
Kartais sėklidės navikas būna mišus - turi ir seminomos, ir neseminomos požymių.
Sėklidžių seminoma dažniau pasitaiko 25-55 metų vyrams, neseminoma – dažniau 15-35 metų amžiaus vyrams.

Labai reti sėklidės stromos – Leidigo ir Sertolio ląstelių navikai.

Sėklidėje gali išsivystyti ne Hodžkino limfomos tipo navikas, tuomet gydoma taip, kaip sergančiuosius ne Hodžkino limfoma. 

Retai pasitaikantys sėklidžių navikai
Leidigo ląstelių sėklidės navikas

Leidigo ląstelės yra sėklidės intersticiniame audinyje, užpildančiame tarpus tarp sėklinių kanalėlių. Jos gamina vyriškąjį lytinį hormoną testosteroną ir šiek tiek moteriškųjų hormonų. 

Leidigo ląstelių navikai reti – sudaro tik 1 % iš visų sėklidės navikų.

3 iš 4 Leidigo ląstelių sėklidžių naviku sergančiųjų – suaugę vyrai. Jiems liga pasireiškia sėklidės padidėjimu, kartais krūtų padidėjimu (ginekomastija), seksualinio potraukio sumažėjimu. 

1 iš 4 sergančiųjų – jauni berniukai. Jiems liga pasireiškia ankstyvu lytiniu subrendimu – anksčiau atsiranda gaktos plaukuotumas, padidėja genitalijos, suvyriškėja balsas, taip pat augant navikui padidėja nesveikoji sėklidė. Ankstyvas lytinis subrendimas įvyksta dėl to, kad navikas gamina lytinius hormonus. 

Leidigo ląstelių sėklidės navikai auga lėtai ir dažniausiai būna nepiktybiniai – pakanka tik atlikti pažeistos sėklidės pašalinimo operaciją. 

Kartais šis navikas supiktybėja, tuomet atliekama didesnės apimties operacija – pašalinami ir pilvo limfmazgiai. Operacija yra pagrindinis šių navikų gydymo būdas, nes jie nėra jautrūs radioterapijai ar chemoterapijai.
 
Sertolio ląstelių sėklidės navikai
Tai labai reti sėklidės navikai, paprastai pasireiškia vaikystėje. Sertolio ląstelių yra sėklinių kanalėlių vidiniame epitelio sluoksnyje, jos dalyvauja formuojantis antriniams vyriškiesiems lytiniams požymiams bei spermos gamyboje. Dažniausiai šių ląstelių navikai nepiktybiniai, tačiau kartais būna ir piktybiniai, plintantys į pilvo limfmazgius ir kitus organus.

Kartais Sertolio ląstelių navikai gamina moteriškuosius hormonus, tuomet vyrui nustoja augti barzda, padidėja krūtys, sumažėja lytinis potraukis.

Esant nepiktybiniam Sertolio ląstelių navikui pakanka operaciniu būdu pašalinti pažeistą sėklidę. Piktybinio naviko atveju atliekama didesnės apimties operacija – kartu pašalinami ir pilvo limfmazgiai. Chemoterapija ar radioterapija nenaudojama. 



Atnaujinta 2018-03-27 15:33