Kolonoskopija

Pasiruošimas storojo žarnyno endoskopiniam tyrimui – kolonoskopijai

Kolonoskopijos metu lanksčiu prietaisu – endoskopu – apžiūrima storoji žarna.  Esant reikalui paimama audinio gabalėlių ištirti (biopsija), stabdomas kraujavimas, pašalinami augliai, kt. Tyrimo metu į žarnyną pučiamas oras, storoji žarna ištempiama, sutraukiama, dėl to galite jausti diskomfortą, pilvo pūtimą, spazmus tyrimo metu ar dieną po jo, pykinimą, silpnumą. Šie simptomai dažniausiai nėra pavojingi ir praeina savaime. Rimtos kolonoskopijos komplikacijos yra retos, įvyksta vidutiniškai 2 iš 1000 pacientų. Garantijos, kad neįvyks viena iš jų, kuri gali būti pavojinga ir gyvybei, nėra.

Dažniausios kolonoskopijos komplikacijos

Kraujavimas – dažniausiai iš storosios žarnos kraujuoja, kai atliekama biopsija arba pašalinamas auglys. Jei kraujavimas užsitęsia keletą dienų arba yra gausus – būtina kreiptis į gydytoją. Būtinai informuokite gydytoją, jei vartojate kraujo krešėjimą mažinančių vaistų, įskaitant aspiriną, nes jie didina kraujavimo pavojų.

Žarnos sienos plyšimas – rimta komplikacija, kai kolonoskopu, endoskopiniu instrumentu arba dėl įpūsto oro sužalojama storosios žarnos siena. Šiuo atveju dažniausiai reikalinga operacija.

Į gydytoją būtina kreiptis, jeigu po kolonoskopijos atsiranda stiprus pilvo skausmas, negalite išsituštinti, neišeina dujos, karščiuojate, vemiate, gausiai kraujuoja iš žarnyno. Tokiu atveju būtinai turėkite kolonoskopijos tyrimo aprašymą.

Kad kolonoskopijos rezultatai būtų tikslūs, būtina tinkamai paruošti žarnyną. Tai rimta užduotis,   kurią galite atlikti tik Jūs. Kolonoskopijos komplikacijų pavojus ir jų sunkumas yra mažesni, kai žarnynas paruoštas gerai.

5 dienos iki tyrimo

Negalima valgyti termiškai neapdorotų daržovių ir vaisių, sėklų, riešutų (duonos gaminių su grūdais, kruopų košės, uogienės), raudonos, violetinės spalvos maisto ir gėrimų.

Galima valgyti pieno produktus be priedų, majonezą, baltą duoną, makaronus, baltus ryžius, kiaušinius, baltą žuvį ir vištieną be odos, bulves be lupenų, baltą šokoladą, ledus be priedų.

5–7 dienos iki tyrimo negalima vartoti geležies prieparatų, gali tekti nutraukti kraujo krešėjimą mažinančių vaistų vartojimą – dėl to pasikonsultuokite su savo gydytoju. Kartais, jeigu kraujo krešėjimą mažinančių vaistų vartojimo nutraukti negalima, tenka juos pakeisti kitais. Dauguma kasdien vartojamų vaistų geriami kaip įprasta.

1 para iki tyrimo

Galima suvalgyti lengvus pusryčius (pvz., virtas kiaušinis, baltos duonos riekė; jogurtas be priedų). Po to leidžiama tik gerti ir tik skaidrius, permatomus skysčius: vandenį, nestiprią arbatą, obuolių sultis, skaidrius gaiviuosius gėrimus, sultinį be priedų, ledinukus, žele. Skysčių gerkite pagal poreikį, kad nejaustumėte troškulio, paprastai iki 2 litrų per parą.

Negalima vartoti – alkoholio, vaisių koktelių, pieno ir jo gaminių, nepermatomų, su tirščiais sulčių, sriubų, raudonos, violetinės spalvos gėrimų.

Dieną prieš tyrimą pradedami gerti ir vaistai, skirti žarnynui išvalyti. Vaistinėje galite įsigyti skirtingų žarnynui išvalyti skirtų preparatų: Fortrans, Picoprep, Moviprep, Eziclen, kt.

Bendras žarnyno paruošimui skirto skysčio kiekis apskaičiuojamas pagal Jūsų svorį: 20 kilogramų  svorio reikia išgerti 1 litrą, bet ne mažiau kaip 3 litrus. Laikykitės konkretaus preparato vartojimo instrukcijos, nes vaistai skiedžiami skirtingai. Fortrans miltelių pakuotė skiedžiama litru vandens. Kiti vaistai  skiedžiami mažesniu vandens kiekiu, likęs būtinas skystis išgeriamas atskirai nuo vaisto.

Pradėkite žarnynui išvalyti skirtą vaistą gerti 16–17 valandą. Jeigu kolonoskopijos procedūra numatyta vėliau nei kitos dienos 12 val., rekomenduojama dozę dalyti į dvi dalis: viena dalis (du ar trys litrai) iš vakaro, antra dalis (du arba vienas litras) – priklausomai nuo paskirto kolonoskopijos laiko. Geriausiai žarnynas paruošiamas, kai vaistai baigiami gerti 4–6 valandos iki tyrimo.

Kai kolonoskopija atliekama suteikus nejautrą – 6 valandos iki tyrimo būtina NIEKO NEGERTI. Dauguma kasdien vartojamų vaistų (pvz., antihipertenziniai) tyrimo dieną išgeriami kaip įprasta, užgeriant minimaliu kiekiu (gurkšniu) vandens. Taip pat yra vertinama: bendras kraujo tyrimas, EKG, gliukozės kiekis bei kraujo krešėjimo rodikliai INR ir SPA. Jeigu kolonoskopija bus atliekama suteikus nejautrą – būtina atvykti su vienu lydinčiu asmeniu, kuris palydės Jus namo. Tądien draudžiama vairuoti, dirbti su mechanizmais, nerekomenduojama pasirašinėti svarbių dokumentų. 

Jeigu tuštinatės skaidriu gelsvu skysčiu be kietų dalelių, be išmatų – žarnyną paruošėte gerai. 

 



Atnaujinta 2023-10-17 14:10