Atgal

Kolorektalinis vėžys

Po specifinio  gydymo pacientą, serganti kolorektaliniu vėžiu stebi šeimos gydytojas, bendradarbiaudamas su onkologais. Sveikata tikrinama:
  • pirmus 2 metus po operacijos kas 3 mėnesius;
  • kitus 3 metus - kas 6 mėnesius;
  • vėliau - 1 kartą per metus. 

Tikrinimo metu rekomeduojama atlikti:

  • laboratorinius tyrimus;
  • kolonoskopiją (atliekama praėjus 1 metams po operacijos, kartojama kasmet, jei pirmos kolonoskopijos metu buvo diagnozuoti polipai; jei polipų nėra - kolonoskopija atliekama kas 3 metai);
  • CEA tyrimas - rekomeduojama atlikti kas 3 mėnesius pirmus 2 metus po operacijos bei kas 6 mėn - kitus 3 metus;
  • kepenų ir sritinių limfmazgių echoskopiją;
  • kitus tyrimus - esant indikacijų.

Jei reikalinga kolostomija

Kaip minėta anksčiau, tik nedaugeliui iš sergančiųjų kolorektaliniu vėžiu operuojant suformuojama kolostoma. Tiems, kam ji suformuojama, prireikia kantrybės bei tam tikro laiko išmokti su ja elgtis, nors daugeliui po operacijos atrodo, kad tai bus labai paprasta. Kaip ir kiekvienam naujam veiksmui išmokti, taip ir įgusti prižiūrėti kolostoma, reikalinga praktika ir laikas.

Daugelyje onkologines paslaugas teikiančių įstaigų yra specialiai parengtas personalas, kuris apmoko, kaip po operacijos prižiūrėti kolostoma. Kartais gali padėti ir asmenys, kurie operuoti anksčiau ir jau moka gyventi turėdami kolostoma. Gydytojas prieš operaciją rūpestingai planuoja, kaip suformuoti kolostoma, kad jos maišelis liktų toje pačioje vietoje pacientui judant, stovint ar sėdint. Pirmomis dienomis po to, kai uždedamas stomos maišelis, palatos slaugytoja gali parodyti, kaip su juo elgtis, paaiškinti, kada ir kaip jį ištuštinti.

Po operacijos kolostoma būna išsipūtusi, paburkusi ir reikia kelių sa­vaičių, kad taptų įprastinio dydžio. Yra įvairių dydžių kolostomos maišelių, todėl gydytojas turi išrašyti reikiamo dydžio. Slaugytojos pagalba apmokant pacientą, kaip elgtis su stoma, labai vertinga, nes tai padeda išvengti problemų grįžus namo.

Visus daiktus, kurių prireikia keičiant stomos maišelius, vertėtų laikyti vienoje vietoje, kad netektų jų ieškoti paskutinę minutę. Būtina pasirūpinti, kad keičiant maišelius būtų pakankamai laiko ir privatumo. Kai kurie pacientai vengia nešioti stomos maišelius, kai juos ištuštinti reikia daugiau nei kartąper dieną. Tokiais atvejais reikėtų pasitarti su slaugytoja.




Atnaujinta 2018-03-28 11:27