Inkstų vėžys

Stadijos

Vėžio išplitimui apibūdinti onkologijoje vartojama sąvoka “vėžio stadijos“. Paprastai skiriamos 4 vėžio stadijos: maži ar neišplitę už organo ribų navikai – pirma arba antra stadija, išplitę į gretimas struktūras – trečia, išplitę į kitus, toli nuo pirminio židinio esančius organus navikai – ketvirta stadija.

  • I  stadija – navikas yra tik inkste, jo skersmuo mažesnis nei 7 cm. Navikas neišplitęs į gretimus audinius, limfmazgius, kitus organus.
  • II stadija – naviko skersmuo didesnis nei 7 cm, tačiau navikas neperžengia inksto išorinio apvalkalo (kapsulės).
  • III stadija – navikas peržengęs inksto ribas, gali būti išplitęs į šalia inksto esančias kraujagysles (inksto veną, apatinę tuščiąją veną), aplinkinius limfmazgius ar į inkstą supantį riebalinį audinį bei į antinkstį.
  • IV stadija – navikas išplitęs į gretimus organus, tokius kaip žarnos ar toli nuo inksto esančius organus, tokius kaip plaučiai ar smegenys.                                              

Naviko diferenciacijos laipsnis

Apie inkstų vėžio agresyvumą galimą spręsti pagal vėžio ląstelių diferenciacijos laipsnį. Vėžio diferenciacijos laipsnį nustato patologas, kai mikroskopu tiria naviko biopsinės medžiagos ląsteles Piktybinių ląstelių diferenciacijos laipsnis parodo, kiek jos pakitusios, palyginti su ląstelėmis, iš kurių išsivystė. Kuo vėžio ląstelė labiau artima sveikajai, t. y. labiau diferencijuota (aukšto laipsnio diferencijacija), tuo ji mažiau piktybiška, lėčiau auga navikas, ligos eiga švelnesnė. Kuo vėžio ląstelė labiau pakitusi, mažiau panaši į sveikąją ląstelę, t. y. mažiau diferencijuota (žemo laipsnio diferencijacija), tuo ligos eiga agresyvesnė. Aukšto laipsnio diferenciacijos navikas žymimas simboliu G1, vidutinio G2, žemo – G3–4 



Atnaujinta 2018-03-19 15:09