Neuroendokrininiai navikai

BENDRIEJI PIKTYBINIŲ NAVIKŲ STADIJAVIMO PRINCIPAI

Piktybiniai navikai išplinta į kitus, net ir į toli nuo pirminio židinio esančius kūno organus, taip sutrikdydami jų veiklą, sukeldami labai rimtų sveikatos problemų.

Piktybinis navikas iš vietos, kurioje prasidėjo, gali plisti 3 keliais:

  • per artimiausią kontaktą su greta esančiais audiniais – įauga į juos; toliau plisdamas gali apimti ir aplinkinius organus
  • per limfinę sistemą – nuo pirminio židinio atitrūkusios piktybinio naviko ląstelės limfagyslėmis patenka į artimiausius sritinius limfmazgius, kuriuose sulaikomos, pradeda daugintis, limfmazgiuose vystosi piktybinio naviko metastazės, jie didėja, laikui bėgant gali suaugti į vieną konglomeratą. Per limfinę sistemą metastazių ląstelės gali būti nunešamos ir į toli nuo pirminio židinio esančius kūno organus, kuriuose taip pat formuojasi metastazės.
  • per kraują – nuo pirminio židinio atitrūkusios vėžio ląstelės kraujagyslėmis kraujo srove nunešamos į kitus tolimus organus, ten prigyja, dauginasi, formuojasi metastazės.

Metastazių ląstelės yra to paties tipo kaip ir pirminio naviko židinio. Pavyzdžiui, jei neuroendokrininis navikas išplito į plaučius ir juose susiformavo metastazės, tai metastazių ląstelės bus tokios pat kaip ir pirminio neuroendokrininio naviko. Tai bus neuroendokrininio naviko metastazės plaučiuose, bet ne plaučių vėžys.

Neuroendokrininiai navikai dažniausiai metastazuoja į sritinius limfmazgius, kepenis, plaučius, kaulus ir smegenis.

Nustatyti piktybinio naviko išplitimą, t. y. nustatyti jo stadiją, yra labai svarbu, nes tai padeda parinkti patį tinkamiausią paciento gydymą, numatyti ligos eigą, prognozę, galimybę pasveikti.

Ligos išplitimui, t. y. stadijai, apibūdinti naudojama priemonė – simbolių TNM sistema. T – angliško žodžio tumor (navikas) santrumpa, N – žodžio node (limfmazgis) santrumpa, M – žodžio metastasis (metastazė) santrumpa.

Piktybinius navikus pirmasis pagal TNM sistemą suklasifikavo ir šią klasifikaciją toliau plėtojo prancūzas Pierre Denoix 1943-1952 metais. Nuo 1950 m. iki dabar Tarptautinė kovos prieš vėžį organizacija (angl. International Union Against Cancer – UICC), bendradarbiaudama su Pasaulio sveikatos organizacija, su Amerikos jungtiniu vėžio komitetu (angl. American Joint Committee on Cancer, AJCC), kitomis institucijomis, vadovaudamasi onkologijos mokslo pasiekimais, rengia, plėtoja, papildo, tikslina piktybinių navikų pagal TNM sistemą klasifikaciją. 2010 m. UICC išleido jau septintąją piktybinių navikų klasifikacijos pagal TNM sistemą redakciją. Tikslus, pagal visiems vienodas taisykles piktybinių navikų anatominio išplitimo apibūdinimas ir klasifikavimas labai svarbus dėl to, kad padeda įvairių šalių gydytojams bendradarbiauti gydant vėžį, vertinant gydymo rezultatus, rengiant gydymo standartus, mokslinėje veikloje.

Piktybinių navikų stadijavimą pagal TNM sistemą savo praktikoje naudoja ir Lietuvos gydytojai.

Paprastai skiriamos 4 piktybinių navikų stadijos. Maži ar neišplitę už organo ribų navikai – pirma arba antra stadija, išplitę į gretimas struktūras, t. y. į gretimus audinius ar į sritinius limfmazgius – trečia, išplitę į kitus, toli nuo pirminio židinio esančius organus navikai – ketvirta stadija. Nulinei stadijai priklauso navikai, vadinami carcinoma in situ (vėžys vietoje), t. y. čia piktybinis procesas yra tik pačiose ląstelėse, nepereina jų ribų, todėl negali būti išplitęs į sritinius limfmazgius bei metastazavęs į kitus organus.

Piktybinių navikų išplitimo (stadijos) nustatymo principas pagal TNM sistemą pagrįstas simbolių T, N ir M reikšmių įvertinimu atliekant atitinkamą kiekvieno paciento ištyrimą. Atliekant tyrimus nustatoma:

  • kokios apimties (dydžio) yra pirminis navikas (vėžys) - T
  • ar yra pirminio naviko metastazių sritiniuose limfmazgiuose – N
  • ar yra šio naviko metastazių kitose kūno srityse, kituose organuose – M

Simbolio T galimos reikšmės, priklausomai nuo naviko apimties, gali būti žymimos Tis (is – in situ – liet. „piktybinis navikas vietoje" trumpinys), Tl, T2, T3, T4 (kuo skaičius didesnis, tuo navikas didesnis), metastazių sritiniuose limfmazgiuose buvimas bei apimtis gali būti žymima NO, Nl, N2, N3, metastazių kituose organuose, esančiuose toli nuo pirminio naviko, reikšmės gali būti MO ir Ml.

Priklausomai nuo tyrimų duomenų, kiekvieno šių simbolių reikšmė pažymima pridedant prie simbolio atitinkamus skaičius.

Tokiu būdu, atlikus visus reikiamus paciento tyrimus, kiekvienu konkrečiu piktybinio naviko atveju gaunama T, N ir M reikšmių kombinacija, trumpa jo išplitimo schema, t. y. ligos stadija.

Panašiu principu suskirstomi į stadijas ir neuroendokrininiai navikai.


Viirškinamojo trakto ir kasos NEN stadijos

Virškinamojo trakto neuroendokrininiai navikai gali vystytis įvairiose jo dalyse - skrandyje, plonojoje žarnoje, kirmėlinėje ataugoje (apendikse), storojoje žarnoje (ją sudaro gaubtinė ir tiesioji žarna). Naviko apimties T vertinimas, priklausomai nuo to, kurioje virškinamojo trakto dalyje yra navikas, gali skirtis, bet N ir M kategorijų vertinimas nuo to nepriklauso.

T įvertinimas parodo, kaip giliai navikas įsiskverbė ir pažeidė virškinamojo trakto organo sienelę. Virškinamojo trakto organų (skrandžio, plonosios ir storosios žarnos) sienelės sudarytos iš 5, vienas po kitu išsidėsčiusių sluoksnių:

Gleivinė (lot. tunica mucosa) – vidinis sienelių sluoksnis. Gleivinė sudaryta dar iš 3 vienas po kitu esančių sluoksnių – epitelinių ląstelių sluoksnio, po juo yra jungiamojo audinio sluoksnis (lot. lamina propria), po juo plonas vidinis gleivinės raumeninis sluoksnis (lot. muscularis mucosa).

Pogleivis (lot. tunica submucosa) – tai po gleivine esantis atraminis jungiamojo audinio sluoksnis.

Raumenims sluoksnis (lot. tunica muscularis) – šio sluoksnio raumenys atlieka virškinamojo trakto sienelių judesius, pade­dančius susmulkinti suvalgytą maistą skrandyje, jį išstumti į plonąsias žarnas, stumti žarnų turinį žemyn.

Subserozinis-serozinis dangalas (lot. tunica subseroza et serosa) – tai po raumeniniu sluoksniu esantis, organą apgaubiantis, nuo kitų gretimų struktūrų atskiriantis dangalas, sudarytas iš 2 sluoksnių – subserozos ir serozos. Subseroza yra iškart po raumeniniu sluoksniu, seroza yra pats paskutinis, išorinis organo sienelės sluoksnis. Seroza yra pilvaplėvė, apgaubianti, dengianti daugelį pilvo organų (vadinama vidurių pilvaplėve) ir iš vidaus išklojanti visas pilvo ertmės sienas (vadinama pasienine pilvaplėve). Vidurių pilvaplėvė (seroza) iš visų pusių dengia dalį pilvo organų – skrandį, tuščiąją ir klubinę žarną, gaubtinės žarnos skersinę ir riestinę dalis. Kai kurių organų viena pusė lieka nepadengta vidurių pilvaplėvės (serozos) – tai kylančioji ir nusileidžiančioji gaubtinės žarnos dalys, vidurinė tiesiosios žarnos dalis ir kai kurių kitų. Kai kurie organai padengti vidurių pilvaplėve tik iš vienos pusės – kasa, didžioji dvylikapirštės žarnos dalis. Nepadengtas seroza organų sienelių sritis dengia tik subseroza.

Tai svarbu norint suprasti apie neuroendokrininių navikų apimties T reikšmes.

 

Skrandžio, plonosios ir storosios žarnos (gaubtinės bei tiesiosios)NEN stadijos pagal TNM sistemą

Lentelė rodo, kad I, II A, II B, III A stadijų navikų išplitimas skiriasi tik pagal T apimtį; esant šioms stadijoms sritiniuose limfmazgiuose metastazių nėra, tolimųjų metastazių nėra.
III B stadijai priskiriamas naviko išplitimas, kai, nepriklausomai nuo paties naviko dydžio, yra metastazių sritiniuose limfmazgiuose.
IV stadijai priskiriamas naviko išplitimas, kai, nepriklausomai nuo naviko dydžio ir metastazių buvimo ar nebuvimo sritiniuose limfmazgiuose, yra tolimųjų metastazių.

Kasos NEN stadijos pagal TNM sistemą

Lentelė rodo, kad iki IIB stadijos navikų išplitimas skiriasi tik pagal T apimtį, metastazių sritiniuose limfmazgiuose nėra.
IIB stadijai priklauso Tl, T2 arba T3 apimties navikai, išplitę į sritinius limfmazgius.
III stadijai priskiriami T4 apimties navikai (neoperabilūs), metastazių sritiniuose limfmazgiuose gali ir nebūti.
IV stadijos navikų išplitimas visada susijęs su tolimosiomis metastazėmis.

Apendikso (kirmėlinės ataugos) NEN stadijos pagal TNM sistemą

 




Atnaujinta 2020-11-10 11:51