Paprastai pacientą pirmiausia apžiūri šeimos gydytojas ir jei reikia, pasiunčia tolimesniam ištyrimui.
Ligai nustatyti gali būti naudojami žemiau išvardyti tyrimai, tačiau kiekvienu atveju gydantys gydytojas sprendžia kokios apimties ištyrimo reikia pacientui.
Atkreipiame dėmesį, kad konkrečiai ligai nustatyti papildomai naudojami kiti, šiai ligai nustatyti būtini tyrimai. Apie juos skaitykite konkrečios ligos aprašyme, skyriuje "Atskiri piktybiniai navikai"
Pagrindiniai ultragarsiniai tyrimo metodai
Tiriant organus ultragarsu gali būti atliekamos diagnostinės ar gydomosios intervencinės procedūros:
Kodėl atliekamas tyrimas?
Kaulų scintigrafija atliekama norint nustatyti, ar navikas nėra išplitęs į kaulus. Tai yra svarbu ligos išplitimui nustatymui ir gydymo taktikos parinkimui. Ar tikslinga atlikti kaulų scintigrafiją, sprendžia pacientą gydantis gydytojas ir tyrimą atliekantis gydytojas radiologas.
Kaip pasiruošti tyrimui?
Specialaus pasiruošimo tyrimui nėra – galima vartoti paskirtus vaistus, būti pavalgius ir pan. Kaulų scintigrafija neatliekama nėščiosioms, krūtimi kūdikį maitinančioms motinoms.
Kaip atliekamas tyrimas?
Šiam tyrimui atlikti naudojamas radioaktyvusis (skleidžiantis spindulius) preparatas, kuris turi savybę kauptis kauluose. Scintigrafija atliekama praėjus 2-4 valandoms nuo preparato sušvirkštimo į veną. Per šį laiką preparatas pasiskirsto Jūsų organizme. Kadangi Jūs skleisite spindulius, t.y. būsite radioaktyvus, tyrimo lauksite radioaktyviesiems pacientams skirtame laukiamajame. Belaukiant paprašysime Jūsų išgerti 3-4 stiklines vandens, kadangi radioaktyvusis preparatas išsiskiria iš organizmo su šlapimu.
Prieš patį tyrimą būtina pasišlapinti, kad nebūtų netikslumų dubens kauluose dėl radioaktyviojo preparato susikaupimo šlapimo pūslėje. Taip pat paprašysime iš rūbų kišenių išsiimti metalinius daiktus (raktus, monetas ir pan.), nusiimti metalinius papuošalus, diržą su metaline sagtimi. Scintigrafija atliekama specialiu prietaisu – gama kamera. Šis prietaisas jokios jonizuojančios spinduliuotės neskleidžia, o tik pats „sugeria“ spinduliavimą iš židinių paciento kūne. Nuskenuoti visą skeletą nuo galvos iki kojų trunka 20-40 min. Svarbu tyrimo metu gulėti ramiai, nejudant.
Kas atlieka ir vertina tyrimą?
Branduolinės medicinos skyriaus radiologijos technologas pacientui duoda pasirašyti sutikimą atlikti branduolinės medicinos tyrimą, sušvirkščia radioaktyvųjį preparatą, paaiškina kaip elgtis viso tyrimo metu ir po jo. Gautus tyrimo vaizdus peržiūri ir vertina gydytojas radiologas.
Kaip elgtis po tyrimo?
Po tyrimo Jūs dar tam tikrą laiką skleisite spindulius, t. y. būsite radioaktyvus. Galima išgerti daugiau skysčių, kad su šlapimu greičiau pasišalintų radioktyvusis preparatas. Jis iš organizmo paprastai visiškai pasišalina per 24 valandas.
Scintigrafijai naudojama santykinai nedidelė radioaktyviosios medžiagos dozė. Paciento apšvita yra panaši į kitų radiologinių tyrimų (rentgeno, kompiuterinės tomografijos) metu gaunamą apšvitą.
DĖMESIO!
Kompiuterinė tomografija (KT) – tai tiriamos kūno srities struktūrų vaizdo išgavimo metodas. Šis vaizdas gaunamas panaudojus rentgeno spindulius ir atlikus sudėtingas skaitmenines apdorojimo procedūras.
Kompiuterinė tomografija onkologijoje naudojama:
• prieš operaciją, operacijos apimčiai numatyti ir tinkamai pasiruošti;
• gydymo metu, įvertinimui, kaip navikas reaguoja į gydymą;
• po gydymo – ligos atkryčiui diagnozuoti;
• spindulinio gydymo planavimui
Kompiuterinė tomografija neskausminga, nevarginanti procedūra. Jos metu pacientas turi ramiai gulėti ir nejudėti, nes kiekvienas judesys gali iškraipyti tyrimo rezultatus.
Tyrimo trukmė priklauso nuo tiriamos srities ir nuo kompiuterinio tomografo modelio. Senesnės kartos kompiuteriniais tomografais pilvo organų tyrimas atliekamas vidutiniškai per 20 min. Tuo tarpu atliekant KT tyrimą naujaisiais aparatais, vadinamaisiais “spiraliniais”, greitaeigiais, tyrimas trunka apie 40 sekundžių jis yra daug tikslesnis.
Atlikus šį tyrimą, gaunama serija tiriamosios kūno dalies, pavyzdžiui, pilvo srities, skersinių rentgeno vaizdų. Skersiniuose rentgeno vaizduose organai matomi taip, lyg pilvas būtų skersai "supjaustytas". Tik šiuo atveju "pjūvius" atlieka rentgeno spindulių pluoštas. Kiekviename rentgeno vaizde matomi visi tame "pjūvyje" esantys pilvo organai. Gydytojas, apžiūrėdamas ir įvertindamas visus vaizdus, tiksliai nustato, kur yra navikas, kiek jis susijęs su aplinkiniais organais, ar yra metastazių limfmazgiuose ir kt.
12 valandų prieš tyrimą pacientui negalima gerti ir valgyti. Valandą prieš tyrimą, panašiai, kaip prieš atliekant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos kontrastinę rentgenografiją, duodama išgerti specialaus kontrastinio preparato, leidžiančio gauti informatyvesnius vaizdus.
Po tyrimo pacientas gali eiti namo.
Absoliučios kontraindikacijos MR tyrimui –implantuotas širdies stimuliatorius, vidiniai akies feromagnetiniai svetimkūniai ir po galvos smegenų operacijos likusios feromagnetinės kraujagyslių kabutės, pirmasis nėštumo trimestras.
Naviko ląstelėse vyksta aktyvesnė nei sveikuose audiniuose medžiagų, ypač gliukozės, apykaita. Šis reiškinys išnaudojamas navikams ar metastazėms nustatyti. PET skenavimui dažniausiai naudojamas radionuklidas 18-fluordeoksigliukozė – gliukozė sujungta su radioaktyviuoju 18-u fluoru. Šios medžiagos sušvirkščiama į kraują. Medžiaga kaupiasi tose organizmo vietose, kuriose suaktyvėjusi medžiagų apykaita, t. y. ten, kur sunaudojama daugiau gliukozės. Skenuojant matomos organizmo sritys, kuriose padidėjusi medžiagų apykaita ir kaupiasi gliukozė (NVI šis tyrimas neatliekamas).
Viešoji įstaiga
NCCIONALINIS VĖŽIO INSTITUTAS
Įmonės kodas: 111959420
P. Baublio g. 3b, LT-08406, Vilnius
PVM mokėtojo kodas: LT119594219
Paramos sąskaita:
AB SEB bankas
LT85 7044 0600 0616 2336
El. paštas: infonvi.lt
___________________________
Viešosios įstaigos Vilniaus universiteto ligoninės
Santaros klinikų filialas
NACIONALINIS VĖŽIO CENTRAS
Įmonės kodas: 307053706
Santariškių g. 1, LT-08406, Vilnius
El. paštas: infonvc.santa.lt (juridiniams asmenims)
Registracija ir informacija:
+370 5 278 6711
El. paštas: pagalbanvc.santa.lt
___________________________
Mūsų svetainė naudoja slapukus (cookies). Šie slapukai skirti rinkti statistiką ir tobulinti svetainės veikimą bei parinkti tik Jums skirtą reklamą.
Jei Jūs sutinkate su šiems tikslams naudojamais slapukai, spauskite "sutinku" ir toliau naudokitės svetaine.
Užklausos formos veikimui naudojame Google Recaptcha, kuris padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia spam tipo informaciją.
Todėl, kad užtikrintume šios užklausos formos veikimą, jūs turite pažymėti "sutinku su našumo slapukais".
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti ir yra ištinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti svetainės lankomumą ir duomenų srauto šaltinius tam, kad galėtume sužinoti ir patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės "Google Analytics" statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai, naudojami trečiųjų šalių, kad galėtume pateikti reklamą, atitinkančia jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją, apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti tai kuo jūs domitės, tokiu būdu galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |