Smegenų vėžys

Pirminių smegenų navikų išsivystymo priežastys nėra žinomos, atliekami moksliniai tyrimai joms nustatyti. Smegenų navikai, kaip ir kitų organų navikai, nėra infekcinė liga, t. y. užsikrėsti nuo sergančiųjų negalima. Vyrai smegenų navikais serga šiek tiek dažniau nei moterys.

 Amžius

Piktybiniai smegenų navikai gali išsivystyti bet kokio amžiaus žmogui, tačiau vis dėlto jie būdingesni vyresnio amžiaus žmonėms. Kai kurių tipų smegenų navikai dažniau išsivysto jauniems žmonėms.

 Genetiniai veiksniai

Nėra nustatyta, kad smegenų vėžys būtų genetiškai paveldimas.

Nedidelė smegenų navikų dalis išsivysto asmenims, turintiems kokių nors genetinių ligų, tokių kaip neurofibromatozė, tuberozinė sklerozė, ar sindromų, tokių kaip Li Fraumeno, Von Hippel Lindau, Turcot, Gorlin.

Šiems pacientams gydytojai turėtų rekomenduoti pasitikrinti dažniau jau tada, kai jie yra jauno amžiaus. Tai galėtų padėti aptikti dar nedidelės apimties smegenų navikus.

Ne visada su paveldimomis ligomis ir sindromais susijusius smegenų navikus reikia gydyti tuoj pat - kai kurių navikų elgseną galima stebėti ir tik pradėjus navikui didėti ar pasireiškus jo simptomams - gydyti.

 Jonizuojančiųjų spindulių poveikis

Asmenims, kuriems praeityje, ypač vaikystėje buvo taikyta galvos srities radioterapija, galvos smegenų navikų rizika yra šiek tiek didesnė.

Prieš daugelį metų vaikų plaukuotosios galvos dalies odos grybelinėms ligoms gydyti buvo naudojami rentgeno spinduliai. Kai kuriems iš jų vyresniame amžiuje išsivystė smegenų navikai. Tai buvo siejama su jonizuojančiosios spinduliuotės poveikiu smegenims vaikystėje. Minėtas metodas grybeliui gydyti jau seniai nebenaudojamas.

Dabar galvos smegenų radioterapija, kaip viso gydymo dalis, vaikams taikoma leukemijų atvejais. Nedidelei taip gydytų vaikų daliai po 10-15 metų išsivysto smegenų navikai.

Nors rizika ir nedidelė, tačiau visais atvejais, kai onkologinės ligos gydymas susijęs su galvos smegenų radioterapija, reikia pasverti jos naudą ir galimą žalą sveikatai ateityje.

 Kiti veiksniai, kurių rizika dar nėra įrodyta

Kitų veiksnių, kaip elektros linijų, virusų, mobiliojo telefono poveikis smegenų navikams išsivystyti gali būti laikomas tik prielaida. Dabar ypač tyrinėjama mobiliųjų telefonų įtaka, tačiau dar nėra įrodymų, leidžiančių teigti, kad jie didina piktybinių navikų riziką.

Dauguma centrinės nervų sistemos navikų neturi sąsajų su kitais žinomais vėžio rizikos veiksniais. Dėl šios priežasties kol kas nėra efektyvių šių navikų profilaktikos priemonių.

Šiuo metu dar nėra ir kraujo ar kitokių tyrimų, kuriuos būtų galima panaudoti ankstyvajai (kai dar nėra ligos simptomų) smegenų navikų diagnostikai. Šiuo metu smegenų navikai dažniausiai nustatomi tada, kai pasireiškia jų simptomai. Todėl kol kas gydymo rezultatams įtakos turi pacientų amžius, naviko tipas, apimtis ir jo vieta smegenyse. Antrinių smegenų navikų priežastis visada yra kurio nors kito kūno organo vėžys.



Atnaujinta 2021-01-20 13:17