Onkologinių ligonių, kuriems nebeįmanoma taikyti specialiojo gydymo, medicininė priežiūra tenka šeimos gydytojui, nes daugelį simptomų galima gydyti medikamentais ambulatoriškai. Kita vertus, dažniausiai šie ligoniai nori būti namuose, kur gali jausti namų jaukumą ir artimųjų rūpestį bei šilumą. Ligonis ir jo artimieji tikisi iš šeimos gydytojų profesionalios medicininės pagalbos bei kad bus paaiškinta apie galimą gydymą, būdus palengvinti varginančius simptomus, tolesnę ligos eigą; jie nori pasijusti saugūs, žinodami, kad jais rūpinamasi, kad, esant reikalui, jie gaus atsakymus į iškilusius klausimus bei būtiniausią pagalbą.
Šeimos gydytojui šiuo onkologinio ligonio gyvenimo etapu turėtų padėti onkologai, psichologai, socialiniai darbuotojai, slaugytojai. Būtina kitų asmens sveikatos priežiūros įstaigų pagalba, kad prireikus ligonį galima būtų hospitalizuoti. Labai svarbios slaugos ligoninės, kuriose onkologinis ligonis galėtų praleisti savo paskutines dienas be skausmų ar kitų varginančių simptomų.
Paliatyviosios pagalbos tikslas – paskutiniaisiais onkologinio ligonio gyvenimo mėnesiais suteikti jam bei jo artimiesiems kuo geresnę gyvenimo kokybę. Paliatyvioji pagalba turi apimti fizinius, dvasinius, psichologinius bei socialinius onkologinio ligonio poreikius. Ji turėtų aprėpti ir laikotarpį, kai šeima, netekusi buvusio onkologinio ligonio, gedi.
Lietuvoje paliatyviosios pagalbos sistema kuriama, daugelis šeimos gydytojų, onkologinių ligonių bei jų artimųjų susiduria su įvairiais sunkumais, ypač artėjant onkologinio ligonio mirčiai.
Terminalinės stadijos onkologinė liga pasižymi simptomų įvairove, šie simptomai vis stiprėja. Simptomų gydymas neprailgina ligonio gyvenimo, tik palengvina jo būklę. Atsižvelgiant į tai, medicininis prioritetas turi būti ne gyvenimo trukmė, o gyvenimo kokybė – nebūtina stengtis prailginti ligonio gyvenimo bet kokia kaina, o reikia siekti, kad paskutinės gyvenimo dienos būtų kuo lengvesnės.
Dažniausiai pasitaikantys simptomai, varginantys onkologinius ligonius paskutiniaisiais gyvenimo mėnesiais, yra šie: skausmas – 80%, kacheksija – apie 95%, anoreksija – 80%, vidurių užkietėjimas – 65%, dusulys – 60%, nemiga – 60%, edemos – 60%, burnos gleivinės uždegimas – 50%, pykinimas – 50%, vėmimas – 40%, baimė – 40%, kosulys – 30%.
Rečiau pasireiškia pragulos, plaučių edema, ascitas, kraujavimas, depresija, galvos svaigimas, odos niežulys, viduriavimas, fistulės.
Visus šiuos simptomus galima gydyti medikamentais. Jei medikamentai neduoda laukiamų rezultatų, šeimos gydytojas turėtų pasikonsultuoti su onkologijos specialistais ar skausmo klinikų medikais.
Pagrindinės paliatyvios pagalbos dalys:
Nuovargis
Tai dažniausiai pasireiškiantis simptomas, kartais labiausiai varginantis ir keliantis rimčiausias problemas sergantiesiems onkologine liga.
Nuovargis atsiranda dėl gydymo, ligos progresavimo arba dėl kitų simptomų, kaip antai: pasunkėjęs kvėpavimas, anemija ar skausmas.
Kai kurių pacientų nuovargis yra lengvas ir smarkiai nesutrikdo jų kasdieninės veiklos. Kitiems išsekimo jausmas visiškai sutrikdo gyvenimą.
Dėl nuovargio žmogui sunku atlikti kasdienines užduotis. Jam trūksta energijos, jaučiamas silpnumas, galvos svaigimas, sunku susikaupti, atsiranda miego sutrikimai, žmogus tampa užmaršus, dirglus, irzlus, verksmingas. Nuovargio gydymas priklauso nuo jį sukėlusios priežasties. Todėl būtinai pasakykite gydytojui ir slaugytojui, kaip jaučiatės.
Pirmiausia reikėtų susidaryti dienotvarkę. Ji padėtų tausoti energiją svarbiausiems dalykams. Priimkite pagalbą iš aplinkinių, elementariai pakeiskite aplinką namuose – jūsų pačių patogumui.
Moksliniai tyrimai rodo, kad fizinis aktyvumas bei veikla padidina energijos kiekį. Tačiau nemanykite, kad privalote sportuoti ar dirbti, jei neturite tam jėgų. Nebijokite sakyti NE. Pasitarkite su fizioterapeutu ar kitu specialistu. Jie pasiūlys paprastų pratimų ir kitų būdų, kaip įveikti nuovargį.
Miego sutrikimai
Daugumai sergančiųjų vienu ar kitu metu atsiranda miego sutrikimų. Šiuos sutrikimus gali sukelti nerimas, baimė dėl ateities arba miego ritmo pasikeitimai. Kartais normalų miego ritmą sutrikdo gydymas. Kai kuriems dėl triukšmo būna sunku miegoti ligoninėje. Skausmas taip pat trukdo miegoti – čia padeda gydytojo skirti nuskausminamieji.
Miego trukmę ir kokybę veikia ir kiti simptomai: pykinimas ar vėmimas, viduriavimas, kvėpavimo sutrikimai, kosulys.
Jeigu nuolat jaučiatės pavargę ir mieguisti dieną, naktį jums tikriausiai bus sunku užmigti. Jeigu sergate depresija, jums taip pat gali būti sunku užmigti arba gali kankinti ankstyvas pabudimas (rytinė nemiga) – nubundama
3–4 val. ryto ir neužmiegama.
Patarimai
Apetito nebuvimas
Daugeliui pacientų sutrinka apetitas, kai kuriuos pykina. Šiuos simptomus sukelia liga ar jos gydymas, ypač chemoterapija bei spindulinė terapija. Kartais pykina vien nuo maisto vaizdo ar kvapo, o nerimas dėl ligos dar pablogina situaciją.
Paprastas maistas, patiekiamas dažnai ir po nedaug, yra kur kas naudingesnis už įmantrius, didelėmis porcijomis patiekiamus patiekalus.
Papildomos kalorijos kartais padeda išlaikyti svorį stabilų, tai svarbu, nes, jį praradus, būna sunku susigrąžinti.
Jei krinta svoris, gydytojas paskiria steroidų, kitų vaistų, kai antai: megestrolio apetitui pagerinti.
Daugumai žmonių svoris normalizuojasi baigus gydymą, tačiau kai kada svorio kritimas būna ženklus ir kelia nerimą. Kad geriau jaustumėtės, nusipirkite mažesnio dydžio drabužių.
Ypač sunkiais periodais reikėtų vartoti didelio kaloringumo gėrimus, kaip antai: Nutridrink, Ensure ir kt. Valgyti kietą maistą galėsite vėliau, kai geriau pasijusite. Pasitarus su dietologu, galima naudoti įvairius maisto papildus.
Pacientai, sergantys išplitusia liga, dažnai jaučia didelį silpnumą ir jų organizmas neįstengia gerai pasisavinti maisto. Tokioje situacijoje valgykite tai, kas jums patinka, ir negalvokite apie „sveiką“ maistą.
Pykinimas
Tiek pats navikas, tiek jo gydymas gali sukelti pykinimą ir vėmimą. Tai ne tik nemalonu, bet ir tampa didžiulio streso priežastimi. Pykinimą sukelia:
Gydytojas nustatys, nuo ko jus pykina, ir parinks tinkamiausią gydymą.
Kai kurie sutrikimai (skausmas, hiperkalcemija, infekcijos, žarnų nepraeinamumas ir kt.) yra palengvinami arba išgydomi, pašalinus jų priežastį.
Jei pykinimas yra chemoterapijos ar radioterapijos šalutinis poveikis – paprastai skiriami antiemetikai (pykinimą malšinantys vaistai). Minėti vaistai skiriami tabletėmis, injekcijomis. Dažnai šie vaistai geriau veikia vartojant reguliariai – kad pykinimas „negrįžtų“. Kartais neįmanoma visiškai nuslopinti pykinimo ir vėmimo, kurį sukelia chemoterapija, tačiau visada įmanoma jį sumažinti ir palengvinti.
Kai kurios alternatyviosios medicinos priemonės: relaksacija, homeopatija, akupunktūra, taip pat padeda sumažinti pykinimą ir vėmimą.
Patarimai:
Rėmuo
Rėmuo – tai deginimo ar graužimo jausmas už krūtinkaulio, kurį sukelia rūgštus skrandžio turinys, patekęs į stemplę. Kartais rėmuo būna labai skausmingas. Jo priežastimi gali būti kai kurie vaistai, maistas, tamprūs, pilvą spaudžiantys drabužiai. Rėmuo gali suintensyvėti gulint.
Patarimai
Sutrikęs virškinimas
Dispepsija – virškinimo sutrikimas, jaučiamas kaip diskomfortas viršutinėje pilvo dalyje, atsirandantis pavalgius.
Jos priežastys gali būti:
Patarimai
Geriausias būdas palengvinti dispepsiją yra šalinti jos priežastį.
Jeigu jūsų skrandis mažas, venkite gerti valgio metu. Patartina valgyti dažnai nedidelėmis porcijomis, o ne 2 – 3 kartus per dieną po daug.
Skrandžio gleivinės dirginimą sumažina antacidai (skrandžio rūgštingumą mažinantys vaistai). Juos rekomenduos gydytojas. Vaistai, mažinantys skrandžio rūgštingumą, būtent – ranitidinas ar omeprazolis, sumažina virškinimo sutrikimus, atsiradusius dėl skrandžio rūgšties hipersekrecijos.
Jei žarnose kaupiasi dujos, padeda vaistai, mažinantys dujų susidarymą (simetikonas). Vartojant metoklopamidą,maistas greičiau pasišalina iš skrandžio.
Žagsulys
Žagsulys atsiranda dėl staigaus ir stipraus diafragmos susitraukimo, arba spazmo. (Diafragma – tai kvėpavimo raumuo, esantis po plaučiais.) Diafragmos susitraukimas yra refleksinis ir nuo žmogaus valios nepriklauso.
Lengvas žagsulys yra dažnas dalykas, tęsiasi kelias minutes ir jo gydyti nereikia. Tačiau jeigu žagsulys nuolat kartojasi ir tai trunka ilgiau negu 24 valandas, reikalingas gydymas.
Priežastys
Patarimai
Dažniausiai žagsulys praeina be gydymo. Kai kuriems žmonėms padeda liaudiški metodai:
Jei žagsulys neišnyksta per 24 valandas ir vis kartojasi, turite apie tai pasakyti savo gydytojui, kuris išrašys tinkamų vaistų. Geriausias gydymas yra šalinti žagsulio priežastį.
Jeigu skrandis išsipūstas:
Gerkite mėtų arbatos ar gėrimo, kuris atpalaiduos skrandžio ir stemplės raumenis ir galėsite atsirūgdami pašalinti oro perteklių.
Vartokite vaistus, mažinančius rūgštingumą ir pilvo pūtimą. Metoklopramidas mažina pykinimą ir palengvina skrandžio išsituštinimą. Nereikėtų vartoti mėtų ir metoklopramido tuo pat metu, nes jų poveikis priešingas vieno kitam: kaip sakyta, mėtos atpalaiduoja skrandžio raumenis, o metoklopramidas skatina juos susitraukinėti.
Baklofenas ar midazolamas atpalaiduoja raumenis.
Haloperidolis ar chlorpromazinas – raminamieji.
Gabapentinas veikia centrinę nervų sistemą.
Jei jums bus paskirtas gydymas nuo žagsulio, gydytojas paprastai po trijų dienų turėtų įvertinti, kaip jis veikia. Jei žagsulys nebus praėjęs, gali tekti didinti vaistų dozę ar išbandyti kitus vaistus.
Pati onkologinė liga ar jos gydymas gali sukelti burnos problemų: burnos sausumą, infekciją ar opas. Tai trukdo valgyti, gerti, taip pat ir kalbėti. Reguliari burnos priežiūra padeda išvengti ar palengvinti minėtas burnos problemas.
Patarimai:
Burnos sausumas
Kai kuriems žmonėms, sergantiems onkologine liga, burna džiūsta dėl sumažėjusio seilių kiekio ar kvėpuojant pro burną dėl dusulio. Spindulinė terapija, kurios metu švitinama galvos ir kaklo sritis, bei chemoterapija taip pat būna burnos sausumo priežastimi. Burnos sausumas kartais atsiranda dėl nerimo. Burnos sausumas yra nemalonus, dėl sausumo gali pasikeisti maisto skonis.
Reguliariai skalaujant burną palaikomas jos drėgnumas, tačiau venkite alkoholio turinčių skalavimo priemonių, nes jos dar labiau išsausina burnos gleivinę.
Norėdami palaikyti burnos drėgnumą, visą dieną gerkite mažais gurkšneliais vandenį ar gėrimus be cukraus. Burnos drėgmė geriau išsilaikys, jei gleivinę patepsite nedideliu kiekiu augalinio aliejaus, ypač nakčiai.
Lūpų drėgnumą palaikysite ištepdami jas vazelinu ar lūpų balzamu. Yra ir dirbtinių seilių preparatų: gelių, purškiklių, pastilių. Juos išrašys gydytojas.
Kai kurie mitybos patarimai, esant burnos sausumui
Skonio pokyčiai
Jums gali atrodyti, kad pasikeitė jūsų valgomo maisto skonis ir kitaip jaučiate maisto tekstūrą. Pavyzdžiui, pradeda visiškai nepatikti kai kurie maisto produktai arba atrodo, kad visi jie vienodo skonio. Kartais po chemoterapijos burnoje atsiranda metalo skonis. Kai kada maistas atrodo visai beskonis.
Patarimai
Skausminga burna ir ryklė
Jei nevisaverčiai maitinatės, sumažėjęs jūsų imunitetas, turite burnos gleivinės ar ryklės infekcijų, chemoterapijai naudojami vaistai, spindulinė burnos srities terapija gali sukelti burnos gleivinės ir ryklės skausmus ar opas.
Tada gydytojas jums paskirs antiseptinių ir skausmą malšinančių burnos skalavimo skysčių ar apsauginį burnos gelį, kuris sumažina opų keliamą diskomfortą.
Jei geriate antibiotikus ar steroidus, burnoje gali atsirasti grybelinė infekcija (pienligė). Dėl to gleivinės pasidengia baltu apnašu, tampa nemalonu valgyti. Šiai problemai išspręsti gydytojas paskiria gydymą.
Patarimai, kai burnos gleivinė išopėja:
Vidurių užkietėjimą gali sukelti chemoterapija, vaistai nuo pykinimo, labai padidėjęs kalcio kiekis kraujyje arba žarnų nepraeinamumas. Kai jaučiatės blogai, sutrinka jūsų dienos režimas. Mažiau valgote, mažesnis fizinis aktyvumas. Daugeliui pacientų, vartojančių vidutinio stiprumo arba stipresnius nuskausminamuosius vaistus, reikia vartoti laisvinamuosius vaistus, kuriuos paskirs gydytojas.
Gydytojas turi atlikti tyrimus, reikalingus išsiaiškinti tikrąją vidurių užkietėjimo priežastį.
Pasakykite gydytojui, jei vidurių užkietėjimas tęsiasi 3 ar 4 dienas – jis paskirs laisvinamųjų vaistų.
Patarimai:
Viduriavimas gali atsirasti dėl infekcijos arba dėl šalutinio onkologinės ligos gydymo poveikio, kaip antai: chemoterapija ar spindulinis gydymas švitinant dubens sritį. Viduriavimo priežastimi būna ir kai kurie medikamentai. Esant kai kurioms onkologinėms ligoms, maistas negali būti normaliai suvirškintas ir absorbuotas iš žarnyno. Kartais sunkus vidurių užkietėjimas supainiojamas su viduriavimu (kai žarnynas yra užkimštas sukietėjusių išmatų masių, skystos išmatos apteka jas ir atrodo, kad žmogus viduriuoja).
Patarimai:
Kai navikas augdamas spaudžia šlapimo pūslę, pūslę įnervuojančius nervus (kryžkaulio srityje) ar šlapimo kanalą, atsiranda šlapinimosi problemų – gali išsivystyti šlapimo nelaikymas arba šlapimo susilaikymas.
Šlapinimosi sutrikimai atsiranda ir po kai kurių operacijų (šlapimo pūslės, prostatos, gimdos). Priežastimi būna sfinkterių, kurie kontroliuoja šlapimo ištekėjimą, arba dubens nervų pažeidimai. Dažniausiai šios problemos yra laikinos ir praeina po kelių savaičių ar mėnesių. Jei problema atsiranda po operacijos, specialūs pratimai, vadinami dubens dugno raumenų pratimais, padeda atkurti dubens dugno raumenų veiklą, kuri būtina normaliai šlapimo pūslės funkcijai. Po radikaliųjų prostatos pašalinimo operacijų kai kuriems pacientams atsiranda dalinio ar visiško šlapimo nelaikymo problema, kuri vėliau sumažėja (retai išlieka visam laikui). Kai kuriais atvejais reikalingas chirurginis gydymas.
Kai atliekama dubens organų radioterapija, apimanti šlapimo pūslės gleivinę, pacientą kurį laiką gali varginti padažnėjęs ir skausmingas šlapinimasis. Šiuos simptomus sustiprina šlapimo takų infekcija. Tokiais atvejais gydytojas paskiria antibiotikų. Tinka spanguolių ekstraktai. Spanguolėse yra medžiagų, veikiančių šlapimo takų infekciją. Spanguolių ekstraktų negalima vartoti, jei geriate varfarino tabletes (skystina kraują, mažina krešėjimą), šie ekstraktai susilpnina varfarino poveikį. Būtina gerti daug vandens, kad šlapimas būtų skaidrus ir švelniai geltonos spalvos.
Patarimai:
Šlapimo nelaikymas
Esant šlapimo nelaikymui, yra daug priemonių. Įvairūs įklotai gerai sugeria šlapimą, yra maži ir patogūs. Jie apsaugo nuo nemalonių atsitiktinumų. Yra ir vyriški įklotai, skirti surinkti šlapimą, varvantį iš varpos.
Negalinčiam vaikščioti ligoniui susitvarkyti su šlapimo nelaikymu sunkiau – jums gali būti įstumtas šlapimo pūslės kateteris, pro kurį šlapimas nuolat ištekės į maišelį.
Kateteriai turi būti reguliariai keičiami (kartą per mėnesį ar dažniau). Dienos metu, jeigu jūs vaikštote, kateterio maišelį reikėtų pritvirtinti prie kojos ir paslėpti po drabužiais, jeigu gulite – vamzdelius ir maišelį pridenkite paklodėmis.
Sergant onkologine liga gelta atsiranda, kai navikas užspaudžia tulžies latakus ir sutrikdo tulžies nutekėjimą į dvylikapirštę žarną.
Geltos požymiai
Geltos gydymas
Jei geltą sukėlė infekcija, vartojami antibiotikai. Jei gelta atsirado dėl naviko, jį pašalinus arba apšvitinus sumažės spaudimas į tulžies takus. Kai kuriais atvejais gydytojai į tulžies lataką įstato stentą – vamzdelį, kuriuo galėtų nutekėti tulžis. Kartais stentai užsikemša ir todėl nebefunkcionuoja. Pirmasis požymis, kad stentas nebeveikia, yra vėl atsinaujinusi gelta. Tokiu atveju stentą tenka pakeisti nauju. Kitas gydymo būdas yra chirurginis. Operacijos metu chirurgas sujungia tulžies pūslę ar tulžies lataką tiesiogiai su žarna.
Jei pavyksta atkurti tulžies nutekėjimą, geltos simptomai paprastai išnyksta. Kartais, deja, nėra galimybių to padaryti. Tokiu atveju simptomai tęsiasi. Odos niežėjimas dažnai būna pats nemaloniausias iš jų.
Niežėjimas – dažnas simptomas. Kartais niežti visą kūną, o kartais tik vieną kurią vietą.
Niežėjimas atsiranda:
Niežėjimą sunku kontroliuoti, tačiau yra nemažai niežulį slopinančių vaistų.
Vaistai veikiantys uždegimą: steroidai, cimetidinas, aspirinas.
Kraujospūdį mažinantis – propranololis.
Vaistai, veikiantys nervų sistemą: anestetikai, antidepresantai, antiepilepsiniai, raminamieji, kai kurie nuskausminamieji.
Vėmimą slopinantis vaistas – ondansetronas.
Antihistamininiai vaistai (geriami arba tepalai).
Jei niežulys susijęs su Hodžkino limfoma, taikant chemoterapiją, išnyksta ir niežulys.
Kaip prižiūrėti niežtinčią odą:
Kartais akupunktūra ar TENS (angl. transcutaneous electrical nerve stimulation) sumažina niežėjimą. TENS tikslas – stimuliuoti nervus, einančius į smegenis, ir tokiu būdu blokuoti niežėjimo pojūtį.
PRAGULOS
Pragulos – tai odos, poodinių ir gilesnių audinių pažeidimas, kuris atsiranda dėl jų nuolatinio spaudimo sutrikus audinių kraujotakai bei mitybai. Ilgai gulint, pragulos dažniausiai atsiranda kryžkaulio, klubų, kulnų, alkūnių srityse. Ligos išsekintiems pacientams net drabužių ar patalynės spaudimas gali sukelti pragulas.
Kaip išvengti pragulų:
Dusulys (kitaip oro trūkumas, kvėpavimo nepakankamumas) ir kosulys labai vargina pacientą, išsekina jo jėgas. Šie simptomai gali būti susiję su plaučių ar kitų organų metastazėmis plaučiuose bei dėl to išsivysčiusios skysčio sankaupos pleuroje ar pačiuose plaučiuose, plaučių infekcijos, mažakraujystės. Dusulį gali sąlygoti ir buvusi krūtinės ląstos organų radioterapija.
Dusulys
Dusulio gydymas priklauso nuo jį sukėlusios priežasties. Chemoterapija, hormonų terapija ar spindulinė terapija sunaikina ar sumažina naviką ir metastazes plaučiuose ir palengvina simptomus.
Jeigu prasidėjus plaučių infekcijai dūstate dėl kvėpavimo takų spazmų, jų susiaurėjimo, gydytojas gali paskirti bronchus praplečiančių preparatų. Būklę pagerina plaučių infekcijos gydymas antibiotikais.
Skysčių susikaupimas pleuros ertmėje ar ertmėse yra dažnas reiškinys sergant išplitusia onkologine liga. Skystis neleidžia įkvepiant plaučiams iki galo išsipūsti, dėl to trūksta oro. Tuomet atliekama pleuros punkcija, t. y. specialia adata su švirkštu pradūrus krūtinės ląstos sieną patenkama į pleuros ertmę, švirkštu ištraukiamas ertmėje susikaupęs skystis. Šią procedūrą gydytojas atlieka vietinės nejautros sąlygomis. Kartais pašalinus skystį į pleuros ertmę suleidžiama antibiotikų ar chemoterapinių vaistų. Tai padeda pleuros lapeliams sulipti, dėl to skystis nebegali ten toliau kauptis. Ši procedūra vadinama pleurodeze.
Dusulys dėl mažakraujystės (anemijos)
Sergant onkologine liga gali išsivystyti mažakraujystė (anemija) – kraujyje trūksta raudonųjų kraujo kūnelių eritrocitų ir hemoglobino. Tuomet sutrinka audinių aprūpinimas deguonimi, žmogus priklausomai nuo mažakraujystės laipsnio jaučia didesnį ar mažesnį dusulį. Kai mažakraujystė dar nėra labai ryški, valgykite raudoną mėsą, raudonus vaisius ir daržoves (vyšnias, braškes, žemuoges, juoduosius serbentus, burokėlius). Jei anemija ryški ir labai vargina pacientą, tuomet tenka papildyti eritrocitų kiekį perpilant kraują.
Dusulys dėl spindulinės terapijos
Jei jums buvo švitinama krūtinės ląstos sritis, galite pradėti justi dusulį. Šis reiškinys atsiranda dėl jonizuojamųjų spindulių sukelto plaučių pažeidimo, kuris gydomas steroidais. Pavartojus paskirtą steroidų dozę keletą savaičių, vėliau jų dozė bus sumažinta, o dar vėliau, kai dusulys praeis, šių vaistų vartoti nebereikės.
Patarimai, padedantys palengvinti dusulį
Kūno padėtis. Esant kvėpavimo nepakankamumui kai kuriems žmonėms patogiausia būna kvėpuoti sėdint, truputį palinkus į priekį su atremtomis alkūnėmis į kėdės atkaltę, stalą ar kelius. Kartais patogiau miegoti atsirėmus į keletą pagalvių arba fotelyje su atlošta nugarėle.
Emocijos. Jausmas, kad dūstate, trūksta oro, gali išgąsdinti ir jūs pradedate dažniau kvėpuoti. Kartais žmogų apima net panika, kad gali numirti, jei negalės įkvėpti. Nerimas ir panika sustiprina dusulį, todėl svarbu išmokti suvaldyti jaudulį ir neprarasti savikontrolės. Jei žmogus nebesugeba susivaldyti, skiriami nerimą mažinantys vaistai.
Atsipalaidavimas. Gali padėti relaksacija – ramybės būsena, kurią žmogus patiria, kai po psichinio ar fizinio krūvio nelieka įtampos. Relaksacijos reikia mokytis. Relaksacija – tai ne paprastas sėdėjimas ar knygos skaitymas, TV žiūrėjimas, o koncentruota atsipalaidavimo forma, greitas ir gilus poilsis. Kaip ir bet kuriam kitam naujam įgūdžiui, taip ir čia reikalingos pratybos. Išmokstama nuraminti ir kontroliuoti savo kūną ir psichiką.
Deguonies terapija. Kartais yra naudinga deguonies terapija. Ji taikoma prieš ir po fizinio krūvio arba nuolat, nes dusulį dažnai sukelia menkiausias fizinis krūvis. Deguonies terapija galima ir paciento namuose. Kai kuriems žmonėms oro srautas iš netoliese esančio ventiliatoriaus ar atidaryto lango padeda sumažinti dusulio jausmą.
Speciali kvėpavimo metodika – yra speciali kvėpavimo metodika: oro iškvėpimas pro suspaustas lūpas ir pilvinis (diafragminis) kvėpavimas. Šios kvėpavimo metodikos palengvina kvėpavimą ir sumažina nerimą bei paniką. Fizioterapeutas ir paliatyviosios slaugos slaugytojas padės jums išmokti šių pratimų.
Oro iškvėpimas pro suspaustas lūpas
Kvėpavimas pilvu (diafragminis kvėpavimas)
Diafragminis kvėpavimas leidžia įkvėpti giliau, panaudojant visą plaučių tūrį, taigi jūsų kvėpavimas tampa lėtesnis, gilesnis, efektyvesnis. Iš pradžių pacientams būna lengviau išmokti diafragminio kvėpavimo gulint, nors taip kvėpuoti galima ir sėdint. Darykite, kaip jums patogiau:
Geriausiai pavyksta pasitreniravus kelias dienas iš eilės.
Deguonies terapija. Kartais yra naudinga deguonies terapija. Ji taikoma prieš ir po fizinio krūvio arba nuolat. Deguonies terapija galima ir paciento namuose. Kai kuriems žmonėms oro srautas iš netoliese esančio ventiliatoriaus ar atidaryto lango padeda sumažinti dusulio jausmą.
Speciali kvėpavimo metodika – tai oro iškvėpimas pro suspaustas lūpas ir pilvinis (diafragminis) kvėpavimas. Ši kvėpavimo metodika palengvina kvėpavimą ir sumažina nerimą bei paniką. Fizioterapeutas ir paliatyviosios slaugos slaugytojas padės jums išmokti šių pratimų.
Kosulys
Kosulys yra naudingas, nes padeda valyti kvėpavimo takus, tačiau užsitęsęs kosulys labai vargina – trikdo miegą, poilsį, mitybą.
Padeda vandens garų ar druskų inhaliacijos. Jei kosite sausai bei dirgliai, gydytojas paskirs mikstūrą.
Kai kuriems žmonėms naudinga krūtinės fizioterapija, išvalanti kvėpavimo takus.
Jei atkosite žalių ar tamsiai geltonų skreplių (pūlių), gydytojas gali skirti antibiotikų.
Kartais pacientai atkosti skreplių su krauju. Kraujo gali būti nedaug arba gausiau. Kosulį su krauju dažniausiai sukelia plaučių, trachėjos, gerklų navikai, plaučių infekcijos, kai kurių vaistų vartojimas. Tyrimai leidžia nustatyti priežastis. Antibiotikais gydoma krūtinės infekcija, jei kraujo krešėjimas susilpnėjęs – skiriami vaistai, skatinantys kraujo krešėjimą (mažins kraujavimą). Kai priežastis yra plaučių navikai – reikalingas operacinis gydymas, radioterapija ar chemoterapija).
Būtinai praneškite gydytojui, jei pradedate kosėti su krauju ar šis simptomas sunkėja.
Atsiminkite
Trumpo veikimo morfinas puikiai malšina atkaklų dusulį ir sausą kosulį. Morfinas palengvina ir sulėtina kvėpavimą.
Sutinusios čiurnos ir kojos
Kai kurie pacientai pastebi, kad jų kojos ir čiurnos sutinusios. Pirma priežastis yra. Sėdėdami pakelkite ir vis švelniai pajudinkite kojas. Kokius pratimus naudinga daryti parodys jūsų slaugytojas.
Gydytojas gali jums išrašyti šlapimą varančių tablečių, kurios pašalins skysčių perteklių. Kai kuriais atvejais naudingos specialios elastinės kojinės – pagerina kraujo apytaką kojose.
Jei patinimas yra tik vienoje kojoje ar čiurnoje ir jis skausmingas, oda virš jo paraudusi ir karšta, tai gali būti venų trombozės požymis. Krešėjimo sutrikimai ir trombų susidarymas dažni sergantiesiems navikine liga, ypač prostatos, krūties, kiaušidžių ar kasos. Kai kurie priešnavikiniai vaistai taip pat didina trombų susidarymo tikimybę. Pasakykite savo gydytojui, jeigu įtariate galimą trombozę, nes gydymą reikia pradėti kuo greičiau.
Ascitas
Ilgiau sergant kai kurių formų navikais ar jam išplitus, pilvo ertmėje gali kauptis skystis. Tai vadinama ascitu. Dėl ascito pilvo apimtis didėja. Kai pilvo ertmėje susikaupia daug skysčio ir tai labai vargina pacientą, gydytojas specialia adata atlieka pilvo sienos punkciją (praduria pilvo sieną, įstumia į pilvo ertmę vamzdelį, per kurį nuleidžiamas skystis). Paprastai ši procedūra atliekama ligoninėje vietinės nejautros sąlygomis. Jei skystis vėl renkasi pilvo ertmėje- procedūra pakartojama.
Šlapimą varantys vaistai taip pat padeda sumažinti skysčio kaupimąsi.
Kai ligai progresuojant taikoma chemoterapija, sumažėja ir skysčio kaupimasis pilvo ertmėje.
Limfedema
Limfmazgiai yra natūralios kūno drenavimo sistemos dalis. Jei kai kurie limfmazgiai buvo pašalinti operacijos metu arba pažeisti radioterapijos, skysčiai gali kauptis audiniuose. Pavyzdžiui, dėl krūties auglio operaciniu būdu pašalinus krūtį ir pažasties limfmazgius, audinių skysčiai nebegali nutekėti iš rankos, ranka pradeda tinti. Tai gali būti didelio diskomforto priežastimi, ypač jei tinimas intensyvus. Lygiai taip pat skysčiai gali kauptis kojoje, pašalinus kirkšnies limfmazgius.
Skysčius iš patinusios galūnės galima išmasažuoti naudojant manualinio limfos drenažo techniką. Limfos drenažinį masažą gali atlikti tik specialiai apmokytas žmogus. Būtina susipažinti su profilaktinėmis limfedemos priemonėmis, išmokti atlikti gydomąją mankštą, savimasažą. Patariama galūnę laikyti pakeltą, nemiegoti ant šono, kuriame yra pooperaciniai randai, nematuoti toje rankoje kraujospūdžio, neimti kraujo iš pažeistos rankos, nepervargti dirbant fizinį darbą, nenešti nesveikąja ranka didelio svorio. Atliekant gydomąją mankštą reiktų vengti judesių didelių amplitudžių, atliekant masažą būtina apimti visą galūnę. Specialiai tam sukurtos elastinės rankovės ir kojinės taip pat gali sumažinti skysčio kaupimąsi audiniuose.
PRAKAITAVIMAS
Prakaitavimas – tai organizmo funkcija palaikyti normaliai kūno temperatūrai. Tačiau kai kurių pacientų prakaitavimas padidėjęs. Sakysim, sutrikęs prakaitavimas naktimis būna intensyvus ir trukdo miegoti. Esama įvairių priežasčių, dėl kurių padidėja prakaitavimas.
Prakaitavimas gali būti pačios ligos, pvz., limfomos, simptomas. Gali gydymo metu keistis hormonų pusiausvyra, ir dėl to atsiranda padidėjęs prakaitavimas. Gydytojas, išsiaiškinęs prakaitavimo priežastį, skirs gydymą.
Patarimai:
Nerimas yra viena iš dažniausių reakcijų susirgus. Pradeda kamuoti klausimai: „Kaip aš išgyvensiu?“, „Kas bus?“, „Ar aš pasveiksiu?“, „Ar gydymas padės“?
Nerimastingos mintys gali kankinti visą laiką arba retkarčiais. Jų intensyvumas ir sunkumas reiškiasi fiziniais simptomais: dažnas kvėpavimas, drebulys, įtempti raumenys, oro trūkumas, galvos svaigimas, širdies permušimai, prakaitavimas, burnos sausumas, pykinimas, viduriavimas, skausmas ir spaudimas krūtinėje, kąsnio jausmas gerklėje, „skruzdėlyčių bėgiojimas“, karščio pylimas.
Kaip įveikti nerimą
Depresija
Sergant depresija būna sunku susikaupti ir užmigti. Dėl depresijos taip pat galite jaustis nuvargę ar mieguisti. Kalbėkite apie savo bėdas ir kiti galės jums pagelbėti. Praktinė pagalba namuose, finansiniai patarimai, jei negalite dirbti, arba tiesiog išklausymas turėtų sumažinti nerimą ir palengvinti depresiją.
Fiziniai simptomai, kuriais pasireiškia nerimas ir depresija, gali atsirasti praėjus kelioms dienoms ar savaitėms po to, kai nustatoma onkologinės ligos diagnozė. Tačiau jeigu tie simptomai reiškiasi ilgiau negu 3–4 sav., būtina skirti vaistus ar psichoterapeutų pagalbą.
Visą nervų sistemą sudaro centrinė nervų sistema – tai galvos ir nugaros smegenys ir periferinė nervų sistema – iš galvos ir nugaros smegenų išeinantys periferiniai nervai, išraizgantys visą kūną. Galvos smegenys yra kūno kontrolės centras. Jos iš nervų gautą informaciją naudoja veiksmams bei reakcijoms koordinuoti.
Kai periferinis nervas paveikiamas karščio, šalčio, lietimo ar garsinės vibracijos, jis siunčia signalą į smegenis ir jūs jaučiate atitinkamą jutimą. Ir priešingai – atsakas, signalai iš smegenų periferiniais nervais siunčiami į bet kurią kūno dalį.
Ūminis skausmas
Ūminis skausmas prasideda staiga, kai kuri nors kūno dalis pažeidžiama: nudeginama, įpjaunama, sumušama ir pan. Šis skausmas žmogui naudingas, nes atkreipia dėmesį į pažeidimą. Tai padeda greičiau išgyti.
Pavyzdžiui, jei patempėte raiščius, skausmas sustabdo jus nuo vaikščiojimo.
Ūminis skausmas gali atsirasti ir dėl šalutinių onkologinės ligos gydymo poveikių, kaip antai: burnos gleivinė pasidaro skausminga dėl taikomos chemoterapijos. Užbaigus gydymą burna sugyja, skausmas praeina.
Lėtinis skausmas
Lėtinis skausmas tęsiasi ilgą laiką ir gali tapti nuolatinis. Poilsis paprastai nepalengvina situacijos. Lėtinis skausmas yra atskira liga, kurią būtina gydyti.
Fizinis skausmas
Fizinis skausmas atsiranda dėl įvairių priežasčių:
Kartais skauda kūno vietą, esančią toli nuo naviko, nors metastazių ten ir nėra. Šio tipo skausmas vadinamas refrakteriniu skausmu. Jei kilo naujas skausmo protrūkis, dažniausiai imama nerimauti, kad liga atsinaujino. Tačiau skausmo priežastis nebūtinai yra ši.
Emocijos ir skausmas
Neigiamos emocijos: baimė, nerimas, pyktis, pagieža, depresija, netikėta bloga žinia ar kitoks stresas skausmo pojūtį padidina. Stresą gali sukelti, o tuo metu sustiprėja skausmas, ir socialinės problemos: draugų atitolimas, darbo netekimas.
Daugelio ligų (astmos, širdies ligų, skrandžio opaligės) simptomai sustiprėja (suaktyvėja), kai nuotaika prislėgta. Visais šiais atvejais, taip pat sergant onkologinėmis ligomis, svarbu gydyti ne tik fizines, bet ir emocines skausmo priežastis.
Skausmo apibūdinimas
Skausmą kuo išsamiau turite apibūdinti gydytojui ir slaugytojui. Reikėtų atsakyti į klausimus:
o Ar skausmas panašus į kada nors buvusį, kaip antai: danties skausmą ar mėšlungį.
o Ar skausmas paviršiuje ar giliai viduje?
Nemanykite, kad įkyrėsite pasakodami apie savo skausmą. Pasakokite kuo daugiau detalių.
Skausmo dienoraštis
Tai skausmo dokumento pildymas. Įrašykite, kaip stipriai skaudėjo dienos laikotarpiu. Tai bus naudinga informacija, kalbant apie skausmą su gydytoju ar slaugytoju ir gydant jūsų skausmą
Savaitės diena |
pirmadienis |
antradienis |
trečiadienis |
ketvirtadienis |
penktadienis |
šeštadienis |
sekmadienis |
|||||||||||||||
valanda |
8 |
14 |
20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
S k a u s m a s |
Neskauda
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Silpnas |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Vidutinis
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stiprus |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nuskausminamieji vaistai
Yra daug vaistų, gydančių įvairaus tipo ir intensyvumo skausmą. Tai vadinamieji analgetikai. Gydytojas parinks jums tinkamas vaistų kombinacijas arba kitus gydymo metodus.
Kai kuriuos pacientus vargina lėtinis skausmas, kai skausmas tęsiasi ilgą laiką ir gali būti nuolatinis. Šiems pacientams nuskausminamuosius rekomenduojama vartoti reguliariai, nes skausmo lengviau išvengti ir jį kontroliuoti, kol netapo stiprus. Nekentėkite skausmo. Kai skausmas tampa stiprus, atsiranda baimė, nerimas, miego sutrikimai – tai apsunkina jūsų gydymą.
Nuskausminamųjų vartojimo būdai
Nuskausminamųjų laikymas
Nuskausminamuosius labai svarbu tinkamai laikyti. Vaistus laikykite jų įpakavimuose, vaikams nepasiekiamose vietose. Jei nerimaujate, kad užmiršite juos laiku pavartoti – nustatykite kompiuterio ar mobiliojo telefono signalą. Atėjus laikui gerti vaistus, šie aparatai signalizuos. Tinkamai vaistus vartoti padeda ir dienyno pildymas.
Skausmo kontrolės pakopos
Skausmui malšinti nuskausminamieji vaistai ar jų kombinacijos taikomos atsižvelgiant į skausmo stiprumą. Tarptautinė ekspertų grupė skausmo gydymo schemas pagal jų nuskausminamąjį efektą suskirstė į 3 pakopas. Tai vadinamieji „skausmo gydymo laiptai“:
Pirma skausmo gydymo laiptų pakopa – skausmas dar silpnas, skiriami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU)/neopioidiniai analgetikai ir (arba) adjuvantai (priešepileptiniai vaistai, raumenų relaksantai).
Antra skausmo gydymo laiptų pakopa – skausmas vidutinio stiprumo, gydymas paprastai papildomas silpniau veikiančiais opioidiniais analgetikais arba mažomis stiprių opioidinių analgetikų dozėmis.
Trečia skausmo gydymo laiptų pakopa – skausmas stiprus, skiriami stiprūs opioidiniai analgetikai arba didinamos jų dozės.
Šių laiptų esmė, jei paciento skausmo nenumalšina vienos gydymo pakopos vaistai, tai gydytojas gali paskirti vaistus iš kitos pakopos, nebemėgindamas tos pačios pakopos kitų vaistų. Pavyzdžiui, jei vartojate neopioidinį analgetiką paracetamolį, bet vis tiek skausmas vargina ar net stiprėja, gydytojas gali skirti silpnuosius opioidus. Jei skausmas yra nekontroliuojamas arba labai sustiprėja, gydytojas išrašys vaistus, vartojamus gydyti stipriam skausmui.
Kartu su nuskausminamaisiais gali būti vartojami vaistai, kurie taip pat padeda kontroliuoti skausmą, kaip antai: bifosfanatai ir steroidai.
Neopioidiniai analgetikai
Nuskausminamieji, būtent: paracetamolis, aspirinas ir ibuprofenas, dažnai efektyvūs kontroliuojant silpną skausmą. Aspirinas ir ibuprofenas mažina uždegimą, o kartu ir skausmą, bet gali sukelti virškinimo sutrikimų ir kraujuojančių skrandžio gleivinės pažeidimų. Todėl aspirino ar ibuprofeno negalima vartoti nevalgius ar su alkoholiu.
Visada vartokite paskirtą dozę. Nevartokite maksimalių dozių. Pasitikslinkite dozes prieš vartodami su savo gydytoju, slaugytoju ar vaistininku. Jie įvertins ir sąveiką su kitais vaistais, kuriuos vartojate dėl kitų priežasčių, arba juos pakeis. Taip pat turite gydytojui pasakyti ir apie kitus vartojamus vaistus, sudėtyje turinčius aspirino ar ibuprofeno.
Silpnieji opioidiniai analgetikai
Vidutinis skausmas gydomas mažomis kodeino ar tramadolio dozėmis. Vaisto sudėtyje kodeinas dažnai būna kartu su paracetamoliu, kaip antai – Ultracod. Šiuos vaistus turi paskirti gydytojas ir nurodyti maksimalias dienos dozes.
Šalutiniai poveikiai
Visi opioidiniai analgetikai sukelia vidurių užkietėjimą, todėl gydytojas paprastai paskiria ir laisvinamųjų vaistų. Vartojant opioidinius analgetikus dažnai sustiprėja mieguistumas, kuris praeina po kelių dienų.
Stiprieji opioidai
Iš stipriųjų opioidų dažniausiai vartojami morfinas, fentanilis ir metadonas.
Gydytojui svarbiausia nustatyti jums efektyviausią dozę. Dviem žmonėms, sergantiems ta pačia, tos pačios stadijos liga gali reikėti skirtingų to paties vaisto dozių. Paprastai pradedama nuo mažiausių dozių, kurios palaipsniui didinamos, kol skausmas numalšinamas geriausiai. Dozė gali būti keičiama, gydymas gali būti papildytas kitais nuskausminamaisiais.
Šalutiniai poveikiai
Stipriųjų opioidų vartojimo dozei sureguliuoti reikia keleto dienų. Stiprieji opioidiniai analgetikai veikai žmones įvairiai.
Vartodami opioidinius nuskausminamuosius, galite jaustis pavargę, mieguisti. Papasakokite gydytojui, kaip vaistai jus veikia.
Būtinai informuokite gydytoją, jei vairuojate ar turite dirbti su mechanizmais. Nevairuokite, jei jaučiatės apsnūdę ar jūsų reakcijos sulėtėjusios.
Visi opioidiniai analgetikai sukelia panašius šalutinius poveikius. Svarbiausi yra vidurių užkietėjimas ir pykinimas. Šalutiniai poveikiai gali būti sumažinami kitais vaistais. Vartojant stipriuosius analgetikus, dažnai užkietėja viduriai, todėl turite kartu vartoti ir laisvinamuosius vaistus.
Kai kuriuos pacientus, pradėjus vartoti nuskausminamuosius, pykina, todėl vaistai nuo pykinimo (antiemetikai) paprastai skiriami vartoti mažiausiai savaitę, pradėjus gydymą. Jei pradedate vartoti stipriuosius nuskausminamuosius, su gydytoju aptarkite laisvinamųjų ir antiemetikų vartojimą.
Vartojant opioidinius analgetikus, sausėja burna. Šis pojūtis nemalonus. Jis ne taip jaučiamas vis išgeriant nedidelį skysčio kiekį. Kramtymas stimuliuoja seilių liaukų veiklą – patariama nuolat kramtyti kramtomąją gumą.
Jei stipriųjų nuskausminamųjų dozė per didelė, tai gali sukelti retą gilų kvėpavimą ir sumažinti kraujospūdį – pacientas jaučiasi nusilpęs ir apsvaigęs. Jei taip jaučiatės, būtinai pasakykite gydytojui.
Morfinas
Morfinas – dažniausiai vartojamas opioidinis analgetikas. Skausmą gydyti taikomos:
Trumpai veikiantis morfinas dažniausiai leidžiamas kas keturias ar šešias valandas, tačiau gali būti leidžiamas ir dažniau priklausomai nuo skausmo stiprumo. Kai nustatoma efektyvi dozė, morfinas gali būti skiriamas tabletėmis.
Morfino šalutiniai poveikiai tokie patys kaip stipriųjų opioidų. Šis vaistas saugus, esant virškinamojo trakto uždegimams, jis nedirgina skrandžio, neapkrauna inkstų funkcijos.
Fentanilis
Fentanilis yra opioidinis analgetikas, gaminamas ampulėmis, tirpstančiomis tabletėmis ir transderminių pleistrų formos.
Fentanilio pleistrai atrodo kaip ir įprasti vandeniui nepralaidūs pleistrai. Dozę nustatys gydytojas, nes pleistrai yra įvairaus stiprumo. Jie priklijuojami ant odos viršutinėje kūno dalyje, ten, kur neskauda, nėra plaukų, žaizdų. Jei oda plaukuota, plaukus reikia nukirpti žirklėmis (skusti negalima, siekiant nesudirginti odos). Rekomenduojamos standartinės klijavimo vietos: žastai, krūtinė, po mentimis. Oda turi būti visiškai sausa. Vaistas iš lėto per odą rezorbuojasi į organizmo vidų. Veiksmingas poveikis pasireiškia per 24 valandas po pirmojo pleistro užklijavimo. Pleistrai keičiami kas tris paras (žymėkite savo dienyne, kad nepamirštumėte). Naujas pleistras klijuojamas kitoje vietoje. Vėl toje pačioje vietoje pleistrą galima klijuoti tik po septynių dienų. Su užklijuotu pleistru galite trumpai maudytis vonioje, po dušu ar plaukioti. Retkarčiais gali tekti transderminį pleistrą pritvirtinti papildomomis priemonėmis.
Šiluma greitina fentanilio rezorbciją per odą. Todėl, jei jums pakilo kūno temperatūra, būtinai nedelsdami praneškite gydytojui ar slaugytojui, nes dėl padidėjusios kūno temperatūros per odą gali prasiskverbti per daug vaisto. Reikia saugotis, kad ant odos esantis pleistras nebūtų tiesiogiai veikiamas karščio. Būti saulėje leidžiama, tačiau karštą dieną pleistrą būtina pridengti drabužiais.
Transderminį pleistrą draudžiama dalyti į kelias dalis, karpyti.
Fentanilis rečiau sukelia pykinima, vidurių užkietėjimą, palyginti su kitais opioidiniais vaistais Klijavimo vietoje pleistrai gali sukelti lengvą niežulį.
Poliežuvinės fentanilio tabletės
Skiriama skausmo proveržiams slopinti.Tabletės turi būti dedamos tiesiai po liežuviu, ties žemiausia liežuvio dalimi. Poliežuvinės tabletės neturi būti praryjamos – jos turi visiškai ištirpti po liežuviu jų nekramtant ir nečiulpiant. Negalima nieko valgyti ir gerti tol, kol neištirps tabletė.
Jei džiūna burna, galima vartoti vandenį tam, kad prieš vartojant tabletę būtų sudrėkinta burnos gleivinė.
Metadonas
Metadonas yra geriamoji mikstūra, pasižyminti panašiu kaip morfino poveikiu, naudojama stipriam skausmui numalšinti.
Nuolat vartojamas metadonas gali kumuliuotis, todėl pavartojus 3–5 paras jūsų gydytojui dozę gali tekti mažinti ir intervalus tarp dozių didinti.
Faktai apie nuskausminamuosius vaistus
1. Svarbu tik pajutus skausmą kuo greičiau pradėti vartoti nuskausminamuosius vaistus.
Jie apsaugos jus nuo nepakeliamo skausmo ir efektyviai veiks visą gydymo laikotarpį. Nereikia nuskausminamųjų vaistų vartojimo atidėti vėlesniam laikotarpiui, kol skausmas taps nepakeliamas. Vaistus pradėkite vartoti kai tik pajusite skausmą, nesibijodami, kad dozes reikės vis didinti ar kad vaistai vėliau nebeturės reikiamo poveikio.
Individualiais atvejais vartojamos vaistų dozės išlieka tos pačios.
2. Naudokite nuskausminamuosius reguliariai, kaip paskirta.
Nelaukite pasikartojančio skausmo, nes išgerta vaistų dozė nepradės iš karto veikti ir jūs bereikalingai kęsite skausmą.
3. Morfino vartojimas nereiškia ligos progresavimo.
Šis nuskausminamasis vaistas yra plačiai naudojamas. Jo dozės reguliuojamos atsižvelgiant į skausmo stiprumą ir dažnumą. Tai, kad pradėjote vartoti morfiną, nereiškia, jog turėsite jį vartoti nuolat. Jei skausmas susilpnės – jums bus skiriami silpnesni opioidai ir nebeskiriamas morfinas.
4. Nuskausminamieji medikamentai vartojami kartu su kitais vaistais: priešuždegiminiais, antidepresantais, priešepileptiniais, raumenis atpalaiduojančiais. Šie vaistai kompleksiškai kontroliuos jūsų skausmą.
5. Labai mažai tikėtina, kad jūs įgysite priklausomybę nuo nuskausminamųjų vaistų.
Priprasti prie nuskausminamųjų, kai vaistai vartojami fiziniam skausmui mažinti neįmanoma. Paskirta nuskausminamųjų vaistų dozė tinkamai parenkama, ir jei skausmas stiprėja, ji didinama arba išlieka stabili.
6. Kaip ilgai vartojamas morfinas?
Morfiną ir kitus nuskausminamuosius vaistus galima vartoti taip ilgai, kiek reikia skausmui malšinti.
7. Kokia morfino dozė yra skiriama?
Kokią morfino dozę skirti, numato gydytojas individualiai kiekvienam pacientui ir tinkamiausia jo dozė yra ta, kuri numalšina skausmą.
8. Kokia maksimali vartojama dozė?
Stipriesiems opioidams maksimalios dozės nenustatomos. Tačiau staigiai didinti jų dozes yra pavojinga. Niekada nedidinkite vaistų dozių nepasitarę su gydytoju.
PRIEŠNAVIKINIS GYDYMAS
Naviko sukeltam skausmui mažinti gali būti efektyvus pačios onkologinės ligos gydymas, kaip antai:
Simptomams gydyti gali būti naudojami papildomi (netradiciniai) gydymo metodai –tiek vieni, tiek kartu su medikamentais. Tai yra:
1. Psichologiniai metodai:
Meditacija
Vizualizacija
Relaksacija
Hipnoterapija
Muzikos terapija
Meno terapija
Šokių terapija
Psichologinės pagalbos metodai rekomenduojami kaip dalis daugiadisciplininio požiūrio siekiant mažinti nerimą, nuotaikų svyravimą, lėtinį skausmą ir gerinti gyvenimo kokybę.
2. Fiziniai metodai:
Masаžas
Fiziniai pratimai
3. Bioenergijos pagrindo metodai:
Reiki
Bioenergetinis gydymas
4. Senovinės gydymo sistemos:
Tradicinė kinų medicina
Akupunktūra
5. Biologiniai metodai:
Fitoterapija
Vitaminai
Maisto papildai
Homeopatija
Dvasiniai ir religiniai aspektai
Vaistų vartojimo dienynas
Jei vartojate keletą skirtingų vaistų, bus naudinga nusibraižyti lentelę, kurioje būtų pažymėta:
Vaisto pavadinimas
Kam jis skirtas
Vaisto dozės
Kuriuo paros metu jį vartoti
Gydytojas ar slaugytojas gali jums padėti sudaryti tokią lentelę arba ją paruošti. Tokioje lentelėje turėtų būti vieta, skirta pažymėti, kad jau suvartojote vaistą.
Eil. Nr. |
Vaisto pavadinimas |
Kam skirtas |
Dozės |
P |
A |
T |
K |
P |
Š |
S |
|
|
|
|
R + |
|
|
|
|
|
|
P - |
|
|
|
|
|
|
||||
V |
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
R |
|
|
|
|
|
|
P |
|
|
|
|
|
|
||||
V |
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
R |
|
|
|
|
|
|
P |
|
|
|
|
|
|
||||
V |
|
|
|
|
|
|
Jei pamiršote išgerti vaistus arba jums sunku juos išgerti kelis kartus per dieną, paklauskite gydytojo, ar negalima vaistą pakeisti panašiu, tačiau mažiau kartų per dieną geriamu vaistu.
Simptomų dienynas
Simptomų dienynas gali būti labai naudingas jūsų gydytojui. Pagal jį galima spręsti, kaip sekasi kontroliuoti skausmą ir kitus simptomus. Pagal šio dienyno duomenis gydytojas galės nuspręsti, kada reikia keisti jūsų vaistų dozes.
Jei ligos simptomai sukelia kokią nors negalią – judėjimo, regos ir t.t., socialinės tarnybos padės apsirūpinti reikalinga įranga: vežimėliu, vaikštynėmis...
Pagalba ir praktiniai patarimai, kaip spręsti kasdien iškylančias problemas bei palengvinti emocinę ir psichologinę įtampą, yra nepaprastai svarbi onkologine liga sergančiųjų gydymo dalis. Yra gydytojai ir slaugytojai, kurie specializuojasi šioje srityje. Tai paliatyviosios terapijos specialistai. Jie dirba poliklinikose ir skausmo klinikose siekdami užtikrinti, kad paciento simptomai būtų tinkamai kontroliuojami.
Slauga
Kai esate namuose, už jūsų priežiūrą atsakingas šeimos gydytojas ir apylinkės slaugytojas. Visada, kai to reikia, pagalbą jums suteiks specialistai – skausmo gydytojai, paliatyviosios terapijos specialistai ir slaugytojai. Jie patars ir suteiks būtiną informaciją jūsų šeimos gydytojui.
Su šiais specialistais galima susisiekti telefonu ar gauti ambulatorinę konsultaciją.
Tais atvejais, kai nėra tinkamų sąlygų gydytis namuose, galima vykti į slaugos ir ilgalaikio gydymo ligoninę.
Registracija ir informacija:
+370 5 278 6711
Santariškių g. 1, LT-08406, Vilnius
Įmonės kodas: 111959420
PVM mokėtojo kodas: LT119594219
Paramos sąskaita: AB SEB bankas
LT85 7044 0600 0616 2336
El. paštas: infonvi.lt (fiziniams asmenims)
administracijanvi.lt (juridiniams asmenims)
Mūsų svetainė naudoja slapukus (cookies). Šie slapukai skirti rinkti statistiką ir tobulinti svetainės veikimą bei parinkti tik Jums skirtą reklamą.
Jei Jūs sutinkate su šiems tikslams naudojamais slapukai, spauskite "sutinku" ir toliau naudokitės svetaine.
Užklausos formos veikimui naudojame Google Recaptcha, kuris padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia spam tipo informaciją.
Todėl, kad užtikrintume šios užklausos formos veikimą, jūs turite pažymėti "sutinku su našumo slapukais".
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti ir yra ištinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti svetainės lankomumą ir duomenų srauto šaltinius tam, kad galėtume sužinoti ir patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės "Google Analytics" statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai, naudojami trečiųjų šalių, kad galėtume pateikti reklamą, atitinkančia jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją, apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti tai kuo jūs domitės, tokiu būdu galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |