Atgal

COVID-19 NVI pacientui

Dėmesio!

Nuo 2022 m. gegužės1 d. atnaujinamas pacientų lankymas.

Pacientą lankyti ar slaugyti gali tik asmenys, neturintys ūmių kvėpavimo takų infekcijų simptomų (pvz., karščiavimas, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir kt.).

Lankytojai privalo dėvėti medicininę kaukę arba respiratorių viso buvimo stacionare metu, prieš įeinant į skyrių ir išeinant iš jo dezinfekuoti rankas.

LEIDŽIAMA
            lankyti pacientus:

  • antradienį ir ketvirtadienį nuo 16.00 val. iki 19.00 val.
  • šeštadienį nuo 11.00 val. iki 13.00 val. ir nuo 16.00 val. iki 19.00 val.
  • Vieno paciento lankymo trukmė – iki 30 min., vienu metu lankyti leidžiama tik vienam lankytojui.
  • Lankymo metu rekomenduojama laikytis ne mažiau kaip 1 metro atstumo.
  • Pacientai, jeigu leidžia jų sveikatos būklė, su lankytojais gali susitikti skyriaus, kuriame yra gydomi, holuose ar tam skirtose patalpose.
  • Lankytojai, pageidaujantys slaugyti stacionare gydomą pacientą, privalo gauti gydančio gydytojo ir/ar skyriaus vedėjo raštišką leidimą.
  • Terminalinės būklės pacientus ir pacientus gydomus reanimacijoje leidžiama lankyti iš anksto suderinus konkretų lankymo laiką ir vizito trukmę su skyriaus vedėju ar gydančiu/budinčiu gydytoju.
    Siuntinį („lauknešėlį“) galima perduoti tik pacientui, kurio lankymas draudžiamas.

DRAUDŽIAMA:

  • lankyti pacientus izoliuotus dėl įtariamos ar nustatytos COVID-19 ligos;
  • lankyti skyriaus pacientus, kuriame duotuoju momentu vyksta COVID-19 infekcijos plitimas;
  • pacientams išeiti iš skyriaus ir susitikti su lankytojais kitose NVI teritorijose (centrinis holas, laukas ir pan.);
  • perduoti siuntiniuose alkoholinius gėrimus ir tabako gaminius.             
    _____________________

 Ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos pacientams:

  • neturintiems ūminės kvėpavimo takų infekcijos simptomų ir epidemiologinės rizikos;
  • turintiems šeimos gydytojo ar specialisto siuntimą arba siuntimą ilgalaikei stebėsenai;
  • iš anksto užsiregistravusiems, žinantiems apsilankymo dieną, laiką ir vietą. 

COVID-19 klausimynas (spausdinimui) – jeigu turite galimybę, atsispausdinkite šį klausimyną ir užpildykite namie. Ateidami į NVI galite atsinešti jau užpildytą – taip sutaupysite laiko. 

Ką turi žinoti onkologinėmis ligomis sergantys pacientai 

Prieš atvykstant į NVI

Patikslinome pacientų priėmimo tvarką karantino laikotarpiu

Atmintinė NVI pacientui

Koronaviruso testai: kuo jie skiriasi, kam ir kada juos atlikti

Viešose vietose rekomenduojama dėvėti kaukes, vienkartines pirštines ir vengti tiesioginio kontakto

Onkopsichologių patarimai karantino metu: kaip sumažinti nerimą dėl ateities ir išvengti pykčio

 


Apie COVID-19 vakciną onkologine liga sergančiam pacientui

Vėžys ir COVID-19 vakcina

Šalyje prasidėjus prevenciniam vakcinavimui nuo koronovirusinės infekcijos kyla klausimai, kaip ir kada skiepyti vėžiu sergančius pacientus ir medicinos personalą, dirbantį onkologijos centruose.

Apžvelgėme Europos medikamentinės onkologijos (ESMO) ir Amerikos klinikinių onkologų (ASCO) draugijų rekomendacijas. Vertėtų pabrėžti, kad COVID-19 vakcinų klinikiniuose tyrimuose nedalyvavo vėžiu sergantys pacientai, todėl  vakcinos anotacijoje neinformuojama apie vakcinos tinkamumą sergantiesiems onkologinėmis ligomis. Vis gi nurodoma, kad imunosupresuota būklė nėra kontraindikacija COVID-19 skiepams. Ši išvada remiasi panašių vakcinų naudojimo onkologiniams ligoniams patirtimi. Specialistai primena, kad kiekvienas pacientas ir jam skirtas gydymas yra unikalūs, tad ir COVID-19 skiepų poveikis gali skirtis. Idealiu atveju, prieš skiepus vėžiu sergantis pacientas, ypač esantis aktyvaus gydymo etape, turėtų pasikonsultuoti su gydytoju onkologu ar šeimos gydytoju dėl tinkamiausio skiepų laiko ir galimų sąveikų su vėžio gydymu.  

Daugelio šalių patirtis rodo, kad vėžiu sergantys pacientai nėra imlesni virusui, tačiau šiai imunosupresuotų pacientų grupei būdingas didesnis COVID-19 ligos komplikacijų ir mirčių nuo COVID-19 dažnis. Europos ir Amerikos tyrėjų atlikti didelių imčių tyrimai parodė, kad sergant vėžiu, sunki COVID-19 ligos eiga pasireiškia maždaug ketvirtadaliui pacientų. Tuo tarpu įprastas populiacinis sunkios eigos COVID-19 ligos dažnis yra apie 5 proc. nuo visų infekuotų atvejų. Akivaizdu, kad dėl sunkesnės infekcinės ligos eigos vėžiu sergantys pacientai turėtų būti skiepijami pirmumo tvarka. Onkologinių klinikų medicinos darbuotojai, vengiant infekcijos pernešimo pacientams, turėtų būti priskiriami pirmenybės tvarka skiepijamų medikų kategorijai.

Diskutuojama dėl vakcinos efektyvumo onkologiniams pacientams, esantiems aktyvioje gydymo fazėje, kai neretai sumažėja imuninės sistemos ląstelių kiekis bei imuninio atsako efektyvumas. Tikėtina, kad tokioje būklėje vakcinos poveikis gali būti silpnesnis, nors tą patvirtinančių tyrimų kol kas nėra. Specialistai remiasi gripo vakcinos tyrimais, kurie parodė, kad sezoninio gripo skiepai aktyviai gydomiems onkologiniams  pacientams nebuvo mažiau efektyvūs nei kitiems tyrimo dalyviams. Išimtimi galėtų būti kraujo vėžiu sergantys pacientai, kurie gydomi B ląsteles slopinančiais preparatais ar kuriems atliekama kaulų čiulpų transpantacija.

Vėžiu sergantiems pacientams nerekomenduotini gyvų vakcinų skiepai, bet įprastinės vakcinos yra tinkamos. Apie naujųjų mRNR vakcinų poveikį sergantiems vėžiu žinoma nedaug. Yra hipotetinė galimybė, kad RNR vakciną nešančios lipidinės mikropūslelės aktyviau kaupsis navike, dėl ko galimai sumažėtų vakcinos efektyvumas. Bet tai tik hipotezė. Terapinės RNR vakcinos jau kelis metus taikomos vėžio gydymui klinikinių tyrimų kontekste ir yra gan saugios, be reikšmingų šalutinių reiškinių. Be to, gripo vakcinų tyrimai rodo, jog imunoterapijos, taikinių terapijos ar chemoterapijos metu skiepai nuo viruso gan gerai toleruojami.

Skiepų skyrimo laikas priklauso nuo onkologinės ligos sunkumo, pasirinktos gydymo schemos ir tipo. Idealiu atveju, pacientams kuriems diagnozuotas vėžys ir numatomas sisteminis gydymas (chemoterapija, radioterapija ar kita), skiepytis reikėtų prieš skirtą vėžio gydymą. Jei gydymo kursas jau pradėtas, vakcinacija neturėtų būti atidėta, tačiau reikėtų konsultuotis su gydančiu onkologu, aktyviai stebėti paciento būklę po skiepo. Tikintis geresnio skiepų efekto galima vakcinavimą atidėti iki gydymo kurso pabaigos ar pertraukos. Pacientai, kuriems aktyvaus gydymo kursas baigtas ir kurie lankosi pas onkologus dėl ligos eigos stebėsenos, turėtų būti skiepijami įprastine tvarka.

Sprendžiant dėl tinkamiausio skiepo laiko parinkimo ESMO rekomenduoja įvertinti rizikas, vadovaujantis keturių žingsnių principu: įvertinti ligos ir gydymo fazę (aktyvus gydymas, aktyviai stebima liga po gydymo, remisija); atsižvelgti į paciento amžių, sveikatos būklę, gretutines ligas; aptarti skiepų saugumą, galimas vakcinos sąveikas su liga ir gydymu; priimti bendrą paciento ir gydytojo sprendimą dėl galimybės skiepytis ir tinkamiausio laiko.

Šiuo metu vėžiu sergantiems pacientams svarbu saugiai sulaukti skiepų, o specialistams – paruošti tinkamas vietas ir grafikus imunosupresuotų onkologinių pacientų skiepijimui. Lietuvoje lėtinėmis ligomis sergančius pacientus numatyta skiepyti po medicinos darbuotojų bei palaikomojo gydymo ir slaugos įstaigų pacientų ir darbuotojų. Apmaudu, kad sunkia liga sergantis gausus būrys Lietuvos gyventojų, besigydančių ar sveikstančių nuo vėžio, pakliūna į plačią vyresnių nei 65 metų ir lėtinių ligų turinčių gyventojų grupę, kurių vakcinavimas numatomas trečiuoju prioritetu. Šios grupės vakcinavimas numatomas didžiosiose poliklinikose, kur vargiai ar pavyks gauti gydytojo onkologo konsultaciją ar užtikrinti sveikatos būklės stebėseną po skiepų.

Pabaigai trumpa atmintinė, parengta pagal ESMO rekomendacijas:

  • Vėžio diagnozė ar gydymas nėra kontraindikacija skiepams nuo COVID-19.
  • Pacientams, dalyvaujantiems klinikiniuose vaistų tyrimuose, vakcinacija taip pat neturėtų būti ribojama.
  • Vėžiu sergantiems pacientams dažniau pasireiškia sunkios eigos COVID-19 liga, todėl jie turėtų būti skiepijami vieni iš pirmųjų.
  • Onkologinių klinikų medicinos darbuotojai, vengiant infekcijos pernešimo pacientams, turėtų būti skiepijamai pirmumo tvarka.
  • Vakcinuotų vėžiu sergančių pacientų imuniteto prieš koronavirusą efektyvumas ir trukmė nėra žinomi, tad šie imunosupresuoti pacientai turėtų būti stebimi, taikant nacionaliniu mastu patvirtintus stebėsenos protokolus.
  • Atidi stebėsena po skiepų svarbi renkant duomenis apie šalutinius vakcinos poveikius, vėžio gydymo ar COVID-19 ligos komplikacijas ir pan.
  • Pasiskiepijus nuo COVID-19, infekcijos kontrolės priemonės išlieka aktualios. Svarbu laikytis higienos reikalavimų, vengti intensyvių kontaktų, dėvėti apsauginę kaukę.

Parengta pagal:

https://www.asco.org/asco-coronavirus-resources/covid-19-patient-care-information/covid-19-vaccine-patients-cancer

https://www.esmo.org/covid-19-and-cancer/covid-19-vaccination

  

Parengė prof. Sonata Jarmalaitė




Atnaujinta 2022-05-03 12:44


Svarbu žinoti: