Atgal

Trečioji „Rožinė dovana“ įteikta Šalčininkų r. ir Širvintų r. gyventojoms, moterims iš Ukrainos

   Spa. 25, 2023

Spalio 25 d. prevenciškai pasitikrinti dėl krūties vėžio atvyko beveik 50 Šalčininkų ir per 30 Širvintų rajonų gyventojų. Moterims iš regionų atliekami prevenciniai krūties vėžio ir ankstyvosios diagnostikos tyrimai. Šalčininkų rajonas prie šios iniciatyvos prisijungia jau antrus metus iš eilės. Širvintų rajonas – antrą kartą šį mėnesį. Akciją „Rožinė dovana moterims“ NVI organizuoja kartu Tarptautine moterų asociacija Vilniuje, Nacionaline krūties ligų asociacija , Vilniaus kolegija, moterų atvežimą į NVI organizuoti padeda savivaldybės. Dėmesys buvo skirtas ne tik Lietuvos gyventojoms, bet ir moterims iš Ukrainos.

Šalčininkų r. savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vyr. specialistė, savivaldybės gydytoja Jolanta Černiavskienė džiaugiasi, kad savivaldybė prie iniciatyvos prevenciškai ištirti krašto moteris dėl krūties vėžio prisijungia jau ne pirmus metus. Šiemet į NVI atvyko 48 Šalčininkų r. gyventojos. Anot J. Černiavskienės, tokios akcijos, kai moterys į NVI atvežamos savivaldybės autobusu, itin reikalingos atokesnių rajono kraštų gyventojoms, kurioms savarankiškai atvykti iki Vilniaus – sudėtinga.

„Praėjusiais metais atvyko 32 moterys, patikros vyko 4 dienas. Jas pakviesti buvo sudėtingiau, girdėjome tokių atsakymų, kaip „aš jauna, dar palauksiu.“ Šiemet pakviesti išsitirti norinčias moteris buvo daug lengviau. Labai patogu, kad moterys išsitirti į Nacionalinį vėžio institutą atvyksta savivaldybės autobusu ir vėliau kartu grįžta namo. Suorganizuotas transportas – didelis privalumas, kadangi moterims pačioms nereikia rūpintis atvykimu, nereikia prašyti atvežti vaikų ar vyro, jei pačios moterys nevairuoja. Turime moterų, kurios pasitikrinti atvyko iš tokių atokių rajono vietų, kaip Dieveniškės. Jei vyktų į Vilnių savarankiškai, joms tektų važiuoti autobusu į Šalčininkus, tuomet persėsti į autobusą, kuris veža į Vilnių, o tada dar kitu autobusu vykti iki ligoninės... Daug nepatogumų. O čia turime autobusą, kuris nuveža iš taško A į tašką B,“ – sako J. Černiavskienė.

Šalčininkų r. savivaldybė taip pat džiaugiasi glaudžiu bendradarbiavimu su rajono gydymo įstaigomis. „Į patikrą kvietėme per Šalčininkų r. savivaldybės Feisbuką, tinklalapį, siunčiau kvietimus per šeimos gydytojus. Gydymo įstaigos rinko norinčių dalyvauti patikroje sąrašus ir juos siuntė man. Kai kurios moterys registravosi tiesiogiai per šeimos gydytojus. Labai gražus bendradarbiavimas tarp savivaldybės ir šeimos gydytojų. Šalčininkų rajonas dėkoja už galimybę prisijungti prie šios iniciatyvos ir tikisi šioje akcijoje dalyvauti ir ateityje,“ – mintimis dalinasi J. Černiavskienė.

Tą pačią dieną prie akcijos „Rožinė dovana moterims“ prisijungė ir Širvintų r. savivaldybė: į NVI savivaldybės autobusu atvyko 31 moterys. Ši savivaldybė krašto gyventojas į NVI atveža jau antrą kartą šį mėnesį.

„Pasitikrinti moteris kvietėme per šeimos gydytojus, kurie matė, kad moterims atėjo laikas tirtis pagal programą. Kai kurioms moterims prevenciškai išsitirti dėl krūties vėžio pasiūlė ginekologai, pas kuriuos jos lankėsi. Didelis ačiū darbdaviams, kurie moteris išleido į Vilnių išsitirti. Pirmieji autobusai iš Širvintų r. Nacionaliniame vėžio institute lankėsi šį mėnesį. Moterys liko labai patenkintos, nuotaikos puikios,  siunčia šilčiausius linkėjimus gydytojams, kurie jas apžiūrėjo. Kai kurios sakė, kad nereikia bijoti tirtis, ypač, kai NVI dirba labai puikūs specialistai, kurie atsako į visus kylančius klausimus,“ – kalbėjo Širvintų r. vicemerė L. Versekėnaitė.

 „Rožinė dovana“ taip pat bus įteikta Lazdijų r., Mažeikių r., Rokiškio r., Elektrėnų, Pakruojo r. gyventojoms. Akcijos pavadinimas „Rožinė dovana moterims“ pasirinktas neatsitiktinai: juk geriausia, ką galima padovanoti sau, yra sveikata.

Dėmesys moterims iš Ukrainos

Spalio 26 d. NVI su Tarptautine moterų asociacija Vilniuje organizavo prevencinę patikrą dėl krūties vėžio Lietuvoje gyvenančioms moterims iš Ukrainos. „Ukrainoje formaliai lyg ir yra vėžio profilaktikos programa. Bet programa, kaip ir visa sveikatos apsaugos sistema, veikia formaliai. Šeimos gydytojai turi duoti siuntimą mamografinei patikrai. Siuntimą jie parašo, bet išsitirti yra sudėtinga. Eilės didžiulės – laukti reikia daug mėnesių. Savo mamogramą dariau 2018 metais kaip mokamą paslaugą. Čia, Lietuvoje, dar nesityriau, nes rūpinausi sūnaus reikalais. Labai džiaugiuosi, kad dabar atsirado galimybė išsitirti“, – pasakoja Hana Horoško (53 m.), iš Kyjivo į Lietuvą atvykusi praeitų metų lapkritį. 

Hana nepaprastai dėkinga Lietuvai ir lietuviams, kurie, pasak moters, teikia Ukrainai beprecedentę paramą valstybės mastu ir asmeniškai kiekvienas. „Atvažiavome visa šeima – su vyru, sūnumi ir šuniuku. Mūsų sūnus  turi pirmos grupės neįgalumą, serga psichikos liga, epilepsija. Kyjive jis nebegalėjo ištverti sirenų gausmo, vandens ir elektros atjungimų. Atvykę į Lietuvą pirmiausiai apsigyvenome netoli Kazlų Rūdos, vienkiemyje, kad sūnaus sveikata stabilizuotųsi. Po persikėlėme į Vilnių, gyvenome pas draugus. Nuo gegužės būstą nuomojamės. Sūnui patvirtino neįgalumo grupę, jis gauna nemokamą gydymą ir jau lanko dienos centrą „Mes esame“ Naujojoje Vilnioje. Nuostabus centras, puikūs darbuotojai, sūnų paima autobusu, jis jau ten priprato. Lietuvą pasirinkome todėl, kad čia galime susiskalbėti rusų kalba. Dabar mokomės lietuvių kalbos, nuo rugsėjo, tuo metu, kai sūnus būna dienos centre, planavau eiti dirbti, bet susilaužiau koją. Vyras dirba. Prisiminė savo pirmąją – elektriko profesiją. Aš esu baigusi fizikos matematikos fakultetą, esu mokslų daktarė. Ukrainoje palikome savo nedidelį verslą – spaustuvę. Į Lietuvą atvykome dar ir todėl, kad čia mes galime pretenduoti į darbo vietą. Ne taip, kaip kitose šalyse. Lietuva neduoda didelių pašalpų, bet leidžia įsilieti į darbo rinką. Na, o mes neplanuojame sėdėti su pašalpomis ir nieko neveikti“, – papasakojo Hana.

 

 

 

 





Atnaujinta 2023-10-27 09:30