• Titulinis
  • Nacionalinio vėžio instituto naujienos ir renginiai
Atgal

Keturias dienas Vilniuje diskutavo imunologai iš viso pasaulio: įvyko tradicinė CITIM konferencija

   Geg. 04, 2023

Paskutinėmis balandžio mėnesio dienomis Vilniuje įvyko septintoji keturių dienų trukmės tarptautinė konferencija „Vėžio imunoterapija ir imunomonitoringas – CITIM-2023 Vilnius“ (CITIM – cancer Immunotherapy and Immunomonitoring). Vėžio imunologijos mokslo pasiekimais, aktualijomis, naujų technologijų pritaikymo klinikoje galimybėmis dalijosi žymūs imunologijos autoritetai iš Los Andželo, Pitsburgo, Sietlo, Ričmondo (JAV), Santjago (Čilė), Heidelbergo, Eseno, Manheimo, Tubingeno (Vokietija), Londono, Prahos, Milano (Italija), Tel Avivo, Jeruzalės, Beer-Ševa (Izraelis), Stokholmo (Švedija). Atvyko ir gausi delegacija iš Ukrainos – Kijevo ir Rivno.

Dėl pandemijos ir prasidėjusio karo Ukrainoje keturis metus užtruko pasiruošimas CITIM konferencijai. Šį kartą Lietuvai teko atsakingas uždavinys padėti maksimalias pastangas, kad šis tradicinis Europos renginys, į kurį suvažiuoja specialistai iš visų pasaulio šalių, įvyktų sėkmingai ir pasiektų sau iškeltus uždavinius.

„Kas dveji metai CITIM konferencija rengiama vis kitoje Europos valstybėje. Mes rengėjų estafetę perėmėme iš Sakartvelo. Jaučiame atsakomybę, bet kartu ir Lietuvos imunologų darbų įvertinimą, kadangi CITIM savo vėliavas kelia tose šalyse, kur yra imunologijos mokslo potencialas“, – pasakė Nacionalinio organizacinio komiteto vadovė prof. Vita Pašukonienė.

Nacionaliniame vėžio institute, kuriame mokslo ir klinikos simbiozė užtikrina šiuolaikinį vėžio gydymą, sėkmingai dirba Imunologijos laboratorija. Prieš daugiau nei pusę šimtmečio ją įkūrė šviesios atminties profesorė Elena Moncevičiūtė-Eringienė, pradėjusi nuosekliai vykdyti vėžio ir imuninės sistemos mechanizmų sąveikos tyrinėjimus, sukūrusi originalą vėžio atsiradimo teoriją, paskatinusi jaunus mokslininkus rinktis šią mokslinių tyrimų sritį ir išugdžiusi imunologų mokyklą.

„Tada profesorė ėjo prieš srovę,  ji buvo tikrai pranokusi laiką ir jos idėjos liko iki galo nesuprastos amžininkų. Tačiau jau tada profesorė suprato, kokia svarbi imunologija ir paieška naujų imuninės sistemos instrumentų siekiant įveikti vėžį. Šiandien profesorės idėjos nieko nestebina, šiandien dirba jos mokiniai ir mokinių mokiniai. Nueitas ilgas kelias nuo šypseną kėlusių profesorės pionierės keltų idėjų iki pasaulinės konferencijos, kurioje lygiateisiškai dalyvauja ir mūsų imunologai“, – pažymėjo konferenciją sveikinęs NVI direktoriaus pavaduotojas klinikai dr. Marius Kinčius.

Pasak dr. M. Kinčiaus, šiandien onkologijos klinikoje imunoterapija yra išsikovojusi svarbią vietą teikiant šiuolaikišką pagalbą mūsų pacientams, laukiama naujų imunoterapijos produktų atėjimo į onkologijos kliniką.

Dr. M. Kinčius pasidžiaugė, jog Nacionaliniame vėžio institute pradėtas pirmasis Lietuvoje kūrėjų inicijuotas dendritinių ląstelių produkto klinikinis tyrimas.

Konferenciją šiltai pasveikino VU medicinos fakulteto Mokslo ir inovacijų prodekanas dr. Karolis Ažukaitis, Vilniaus miesto vardu  - išrinktasis Vilniaus Tarybos narys Aurimas Navys.

CITIM-2023 konferencijoje diskutavo 150 dalyvių, buvo išklausyti 46  lektorių pranešimai, pristatyti 34 stendiniai pranešimai, iš kurių buvo atrinkti aštuoni geriausi jaunųjų mokslininkų sesijai. Džiugu, kad tarp jų buvo ir NVI Imunologijos laboratorijos doktorantės jaunesniosios mokslo darbuotojos Emilijos Paberalės pranešimas.   

Lietuvą reprezentavo penki žodiniai pranešimai, kurių keturi buvo parengti Nacionaliniame vėžio institute. Savo darbų rezultatus puikiais pranešimais pristatė dr. Jan Krasko, dr. Agata Mlynska, dr. Marius Strioga. Bendro Lietuvos-Ukrainos projekto pirmuosius rezultatus pateikė dėl karo Ukrainoje savo tyrimus į NVI perkėlusi mokslininkė iš Kyivo dr. Olha Karaman. Stendinius pranešimus pristatė Molekulinės onkologijos  ir Imunologijos laboratorijos.

Ukrainos delegacijos dalyvavimas konferencijoje turėjo ir stiprią idėjinę prasmę. Suvienytomis Tarptautinio ir Nacionalinio organizacinio komiteto pastangomis Ukrainos delegacijai buvo kompensuotos visos dalyvavimo išlaidos. Palaikant solidarumą su savo nepriklausomybę ginančia šalimi, nutarta, kad kitas CITIM susitikimas po dvejų metų turi vykti Lvivo mieste, Ukrainoje. „Tesaugo šis Lietuvos tautodailininkų sukurtas angelas Jūsų šalį. Sunku tikėtis, kad jis padės suorganizuoti CITIM konferenciją, tačiau tai bus užstatas, kad mes visi Jums TAI padaryti padėsime“ – užbaigiant konferenciją pasakė prof. V. Pašukonienė įteikdama Ukrainos delegacijos vadovui dr. Rostyslavui Bilyy  medinį stilizuotą angelą.

Konferencijos reikšmę vėžio imunologijos mokslo plėtrai Lietuvoje ko kas sunku pakankamai objektyviai įvertinti.  Visi dalyviai išsiskirstė po pasaulį atradę nuostabų Vilnių, atradę mažytę Lietuvą ir Nacionalinį vėžio institutą, kuriame vykdomi tyrimai žengia koja kojon su pasaulinėmis tendencijomis. Puikiai konferenciją suorganizavęs Nacionalinis organizacinis komitetas, vadovaujamas prof. V. Pašukonienės, užsitarnavo šilčiausius komplimentus ir padėkas iš konferencijos svečių, užmegzta daugybė mokslinių kontaktų, pradėtos įgyvendinti naujos priešvėžinių imunoterapijos produktų kūrimo technologijos, kurios netolimoje ateityje atneš apčiuopiamą naudą ir onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams.





Atnaujinta 2023-05-04 11:01