Jau 14 metų vasario 28 dieną minima Europos Retų ligų diena, kurios tikslas atkreipti visuomenės dėmesį į tikrąjį šių ligų mąstą, suteikti žinių apie šiomis ligomis sergančių žmonių poreikius, skatinti mokslinius tyrimus bei svarbių sprendimų, įtakojančių retomis ligomis sergančių pacientų gerovę, priėmimą.
Retomis ligomis serga vienas iš dviejų tūkstančių žmonių, tačiau visame pasaulyje sergančiųjų yra daugiau nei 300 milijonų ir suskaičiuojama daugiau nei 6000 retų ligų. Kadangi retų ligų diagnostika yra sudėtinga, neretai prireikia net keleto metų, kol nustatoma tiksli diagnozė. O ją nustačius, dažnai gydymas nėra pasiekiamas.
Retais navikais RARECARE duomenimis per metus serga mažiau nei 6 iš 100 000 asmenų arba vienas iš penkių naujų pacientų, kuriems diagnozuotas vėžys. Retas suaugusiųjų vėžys apima daugybę skirtingų navikų tipų, kurie gali paveikti bet kurį kūno organą, o jų klinikinė išraiška skiriasi. Nepaisant labai skirtingos šių ligų išraiškos ir prognozės, visus juos sieja panašūs iššūkiai. Jie apima sudėtingą patologinę ir molekulinę diagnostiką, klinikinės praktikos gaires, patirtį turinčių specialistų komandos bei gydymo prieinamumą. Neretai tikslią ir teisingą diagnozę nustatyti pavyksta tik specializuotuose diagnostikos ir gydymo centruose atliekant sudėtingus ir brangius tyrimus.
Dėl šių priežasčių steigiami retų ligų gydymo centrai, jungiamasi į retoms ligoms dedikuotus referentinius tinklus (pvz. EURACAN), kurių tikslas skatinti mokslo pažangą, kaupti statistinius duomenis apie retas ligas, teikti gydymo rekomendacijas bei suteikti pacientams galimybę gauti tinkamą gydymą bei informaciją apie savo ligą, dalyvauti klinikiniuose tyrimuose. Nustatyta, kad referenciniuose centruose gydomų retų vėžio formų pacientų rezultatai yra geresni, todėl referencinių centrų tinklų plėtra siekiama pagerinti išgyvenamumo rodiklius, sumažinti sergamumą ir sumažinti reto vėžio gydymo kaštus.
Šiuo metu Europos šalyse veikiantys virtualūs tinklai sujungia daugiau nei 900 pažangiausių Europos referencinių centrų, veikiančių daugiau nei 300 ligoninių. Šiuose tinkluose kasmet gydoma daugiau nei 700 tūkst. retomis ir sudėtingomis ligomis sergančių pacientų. Lietuva sėkmingai dalyvauja ES referencinių centrų tinkle, retų ligų kompetencijos centrai mūsų šalyje steigiami universitetinėse ligoninėse. Nacionalinis vėžio institutas aktyviai dalyvauja retų ligų diagnostikos bei gydymo programose, yra įsitraukęs į 1 milijono genomo projektą, kurio tikslas – išaiškinti retų ligų genetines priežastis. 2017 m. gruodžio mėnesį įkurtas jungtinis Gastrointestinių bei hepatopankreatobilijinės sistemos ligų kompetencijos centras, kuriame, bendradarbiaujant VULSK ir Nacionalinio vėžio instituto (NVI) specialistams, teikiamos visapusiškos, koordinuotos, daugiadisciplinės paslaugos sergantiems retais virškinimo sistemos navikais ir kitomis retomis chirurginėmis virškinimo sistemos ligomis. 2021 metais šis centras tapo EURACAN referencinio tinklo nariu.
Viešoji įstaiga
NACIONALINIS VĖŽIO INSTITUTAS
Įmonės kodas: 111959420
P. Baublio g. 3b, LT-08406, Vilnius
PVM mokėtojo kodas: LT119594219
El. paštas: infonvi.lt
___________________________
Viešosios įstaigos Vilniaus universiteto ligoninės
Santaros klinikų filialas
NACIONALINIS VĖŽIO CENTRAS
Įmonės kodas: 307053706
Santariškių g. 1, LT-08406, Vilnius
El. paštas: infonvc.santa.lt (juridiniams asmenims)
Registracija ir informacija:
+370 5 278 6711
El. paštas: pagalbanvc.santa.lt
___________________________
Mūsų svetainė naudoja slapukus (cookies). Šie slapukai skirti rinkti statistiką ir tobulinti svetainės veikimą bei parinkti tik Jums skirtą reklamą.
Jei Jūs sutinkate su šiems tikslams naudojamais slapukai, spauskite "sutinku" ir toliau naudokitės svetaine.
Užklausos formos veikimui naudojame Google Recaptcha, kuris padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia spam tipo informaciją.
Todėl, kad užtikrintume šios užklausos formos veikimą, jūs turite pažymėti "sutinku su našumo slapukais".
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti ir yra ištinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti svetainės lankomumą ir duomenų srauto šaltinius tam, kad galėtume sužinoti ir patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės "Google Analytics" statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai, naudojami trečiųjų šalių, kad galėtume pateikti reklamą, atitinkančia jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją, apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti tai kuo jūs domitės, tokiu būdu galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |