Koronaviruso infekcijai nustatyti naudojami dviejų tipų testai. Vieni testai skirti aptikti viruso genetinę medžiagą (RNR) – vadinami genetiniais arba PGR. Kiti – serologiniai testai – tiria paciento kraujyje žmogaus imuninio atsako į virusą produktus – antikūnus.
Genetinis testas labiausiai informatyvus, kai atliekamas ankstyvame infekcijos etape – t.y. pirmąją infekcijos savaitę.
Tyrimas nėra pigus, procesas trunka iki 12 val., reikalauja kvalifikuotų specialistų ir modernios įrangos.
Genetiniai testai pirmiausia atliekami asmenims, turintiems COVID-19 simptomus (karščiavimas, kosulys, dusulys), siekiant laiku diagnozuoti ir pagydyti ligą.
Taip pat, genetiniais testais tiriami didžiausios COVID-19 rizikos asmenys, grįžtantys iš pandemijos apimtų šalių ar esantys artimame kontakte su infekuotais asmenimis (tarp jų ir medikai), siekiant užkirsti kelią tolimesniam viruso plitimui.
Ar visada teigiamas testo rezultatas reiškia infekciją? Ne, nes kartais tai gali būti ėminio ar reagentų tarša.
Ar visada neigiamas testo rezultatas rodo infekcijos nebuvimą? Taip pat, ne. Vėlesnėse infekcijos fazėse virusas keliauja į apatinius kvėpavimo takus ir nosiaryklės ėminys tampa neinformatyvus. Ilgai ar netinkamai laikant ėminį RNR suyra ir nebeaptinkama tyrimui. Virusas gali pakisti – mutuoti – ir testo pradmenys jo nebepažins. Todėl kitos šalys periodiškai sekvenuojama SARS-CoV-2 genomus, patikslinama pradmenų seka.
Ar verta genetinį testą kartoti ir kada? Genetinio testo neigiamas rezultatas COVID-19-teigiamam atvejui reiškia ligos pabaigą. Jis daromas 14 d. po infekcijos nustatymo ir kartojamas du kartus 24 val. intervalu.
Ar verta kartoti neigiamą testą? Esant simptomams ar rizikingiems kontaktams – taip. Kitais atvejais – pataupykime testus ir specialistų darbo laiką rizikos atvejams tirti.
Tyrimas informatyviausias antrąją infekcijos savaitę, t.y. kai aktyvinamas imuninis atsakas į virusą.
Testas pigesnis, greitai atliekamas, reikiama įranga yra daugelyje klinikinių laboratorijų.
Šiuos testus vargiai galime naudoti infekuotų asmenų identifikavimui ankstyvoje infekcijos fazėje. Jų jautrumas šiame etape nedidelis.
Teigiama reakcija vėlesniame infekcijos etape taip pat mažai informatyvi – parodo, kad atsakas prieš virusą vyko anksčiau ar tebevyksta dabar. Rekomendacijas dėl izoliavimosi tokiu atveju teikti sunku.
Ar verta kartoti serologinį testą? Jei tik įdomu ir prieinamas komercinis testas, galima kartoti savikontrolei. Tačiau klinikines rekomendacijas paremti šiuo testu bus sunku.
Informaciją parengė Nacionalinio vėžio instituto (NVI) direktoriaus pavaduotoja mokslui ir plėtrai, laikinai einanti direktorės pareigas, genetikė prof. Sonata Jarmalaitė
Registracija ir informacija:
+370 5 278 6711
Santariškių g. 1, LT-08406, Vilnius
Įmonės kodas: 111959420
PVM mokėtojo kodas: LT119594219
Paramos sąskaita: AB SEB bankas
LT85 7044 0600 0616 2336
El. paštas: infonvi.lt (fiziniams asmenims)
administracijanvi.lt (juridiniams asmenims)
Mūsų svetainė naudoja slapukus (cookies). Šie slapukai skirti rinkti statistiką ir tobulinti svetainės veikimą bei parinkti tik Jums skirtą reklamą.
Jei Jūs sutinkate su šiems tikslams naudojamais slapukai, spauskite "sutinku" ir toliau naudokitės svetaine.
Užklausos formos veikimui naudojame Google Recaptcha, kuris padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia spam tipo informaciją.
Todėl, kad užtikrintume šios užklausos formos veikimą, jūs turite pažymėti "sutinku su našumo slapukais".
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti ir yra ištinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti svetainės lankomumą ir duomenų srauto šaltinius tam, kad galėtume sužinoti ir patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės "Google Analytics" statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai, naudojami trečiųjų šalių, kad galėtume pateikti reklamą, atitinkančia jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją, apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti tai kuo jūs domitės, tokiu būdu galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |