Amerikos klinikinių onkologų draugija (ASCO) paskelbė rekomendacijas dėl onkologinių pacientų priežiūros ir gydymo COVID-19 pandemijos metu.
ESAMA INFORMACIJA: Kokie yra dabartiniai duomenys apie pacientų, sergančių onkologine liga ir COVID-19, priežiūrą? Ar onkologine liga sergantys pacientai turi didesnę riziką užsikrėsti COVID-19? Ar jiems didesnė komplikacijų rizika?
Interneto svetainė www.cdc/gov/cancer yra informatyviausias ir patikimiausias JAV informacijos šaltinis, kuriame pateikiami naujausi apibendrinti duomenys apie virusą ir pandemiją.
Iki šiol publikuotas tik vienas išsamus tyrimas (Liang et al, Lancet Oncol), kuriame analizuojama sergančių COVID-19 pacientų ligos eiga vėžiu sirgusių ir nesirgusių pacientų grupėse. Į prospektyvų tyrimą buvo įtraukti 1590 SARS-CoV-2 virusu užsikrėtusių pacientų, iš kurių 18 onkologine liga sirgę ar sergantys pacientai. Nustatyta, jog virusu užsikrėtusiems pacientams palyginus su kitais tiriamaisiais dažniau būdinga sunkesnė ligos eiga, jiems dažniau suteikiama intensyvi priežiūra, plaučių ventiliacija, šie ligoniai dažniau miršta. Tyrime nebuvo pastebėta, kad vėžiu sergantys pacientai dažniau sirgtų COVID-19 infekcija.
Į publikuotą tyrimą sureagavo kiti mokslininkai (Xia et al, Lancet Oncol), kurie atkreipė dėmesį, jog atlikto tyrimo imtis per maža bei pernelyg heterogeniška ligos pradžios, lokalizacijos, klinikinės eigos ar taikyto gydymo atžvilgiais, todėl ji negali pilnai atspindėti visos vėžiu sergančiųjų populiacijos.
Nebuvo nustatyta kitų reikšmingų sąsajų analizuojant onkologinių pacientų ligos eigą skirtingose histologinio tipo (pvz., krūties, plaučių) navikų, gydymo (pvz., imunoterapija tirozino kinazės inhibitoriais) ar subpopuliacijų (pvz., vaikų, vyresnio amžiaus žmonių) grupėse. ASCO nuolat atnaujina šią informaciją.
BENDROJI PRIEŽIŪRA: Kokios yra bendrosios onkologine liga sergančių pacientų priežiūros rekomendacijos?
ASCO ragina visus, besirūpinančius vėžiu sergančiais pacientais, kai įmanoma, vadovautis galiojančiomis CDC rekomendacijomis:
Praktiniai aspektai:
COVID-19 TYRIMAI: Kas yra žinoma apie COVID-19 tyrimus?
Nėra specialių nurodymų dėl COVID-19 tyrimų onkologine liga sergantiems pacientams. Turi būti vadovaujamasi valstybinių visuomenės sveikatos įstaigų ir lokalios įstaigos nurodymais, kokie pacientai turėtų būti tiriami ir kaip atlikti tyrimus.
Amerikos užkrečiamųjų ligų draugija (IDSA) paskelbė testavimo gaires. Laboratorijoms informacijos pateikė ir CDC.
CHIRURGINIS GYDYMAS: Ar reikia operacijas atšaukti ar atidėti?
Rekomenduojama, jei tik įmanoma, atidėti operacijas. JAV chirurgų kolegija taip pat paskelbė CDC pozicijai pritariančias gaires. Tačiau kiekvienas pasirinkimas yra individualus, ir gydytojai ir pacientai turi įvertinti galimą žalą, jei operacija atidedama; dauguma atvejų, šios operacijos negali būti laikomos nebūtinomis.
IMUNOSUPRESINIS GYDYMAS: Ar galima/reikia nutraukti ar atidėti imunosupresinį gydymą (išskyrus alogeninių kamieninių ląstelių transplantaciją)?
Šiuo metu nėra įrodymų, patvirtinančių chemoterapijos ar imunoterapijos nutraukimo ar sustabdymo būtinybę vėžiu sergantiems pacientams. Nėra aišku, kokia galima žala, kai gydymas atidedamas ar nutraukiamas bei kokia nauda tokiu būdu saugotis nuo COVID-19 infekcijos. Todėl nerekomenduojama nutraukti būtino imunosupresinio ar priešvėžinio gydymo. Bet kokiu atveju, klinikiniai sprendimai turi būti individualūs, įvertinus vėžio atsinaujinimo riziką, jei gydymas atidėtas, modifikuotas ar nutrauktas, jau atliktų gydymo ciklų skaičių ir individualią paciento toleranciją gydymui.
Praktiniai aspektai:
KAMIENINIŲ LĄSTELIŲ TRANSPLANTRACIJA: Ar galima/reikėtų nukelti alogeninių kamieninių ląstelių transplantaciją?
PROFILAKTINĖ ANTIVIRUSINĖ TERAPIJA: Ar verta svarstyti profilaktinį antivirusinį gydymą?
Kol kas nėra įrodymų ar rekomendacijų dėl antivirusinio COVID-19 gydymo skyrimo imunosupresuotiems pacientams profilaktikos tikslais. Profilaktinis antivirusinis gydymas nuo kitų virusinių infekcijų turėtų būti tęsiamas vadovaujantis standartinėmis klinikinėmis gairėmis ir įstaigos praktika. Nėra žinoma, kad Tamiflu efektyviai veiktų prieš COVID-19. ASCO yra žinoma, kad šiuo metu vykdomi klinikiniai tyrimai su antivirusiniais vaistais (pvz., Chloroquine, Remdesivir, Lopinavir), tačiau nei vienas iš jų nėra atliekamas su vėžiu sergančiais ligoniais ar profilaktikos tikslais, o atliekami su įtariama ar patvirtinta tam tikra virusine infekcija.
KITAS GYDYMAS: Ar yra ir koks gydymo būdas, kuris turėtų būti nukeltas ar nutrauktas?
ASCO kol kas negali pateikti gairių dėl kitų vėžio gydymo būdų. Priimant sprendimus atidėti, nutraukti ar pakeisti būtiną sisteminį vėžio gydymą reikėtų atsižvelgti į bendruosius gydymo tikslus, vėžio progresavimo riziką, jei gydymas atidedamas ar nutraukiamas, paciento toleranciją gydymui ir bendrą paciento sveikatos būklę. Kiekvienas sprendimas reikalauja atskiro rizikos ir naudos įvertinimo.
PROFILAKTINIAI PATIKRINIMAI: Ar reikėtų tęsti rekomenduojamas profilaktines patikras (pvz, mamografijas) dėl vėžio?
Siekiant tausoti sveikatos sistemos išteklius ir sumažinti pacientų kontaktus sveikatos priežiūros įstaigose, ASCO rekomenduoja profilaktines vėžio skryningo procedūras nukelti vėlesniam laikotarpiui. Medicinos personalui šiuo metu rekomenduojama pasverti procedūrų atlikimo riziką ir naudą.
Vertimas iš anglų k.- dr. Asta Ščėsnaitė-Jardiakova, NVI
Viešoji įstaiga
NACIONALINIS VĖŽIO INSTITUTAS
Įmonės kodas: 111959420
P. Baublio g. 3b, LT-08406, Vilnius
PVM mokėtojo kodas: LT119594219
El. paštas: infonvi.lt
___________________________
Viešosios įstaigos Vilniaus universiteto ligoninės
Santaros klinikų filialas
NACIONALINIS VĖŽIO CENTRAS
Įmonės kodas: 307053706
Santariškių g. 1, LT-08406, Vilnius
El. paštas: infonvc.santa.lt (juridiniams asmenims)
Registracija ir informacija:
+370 5 278 6711
El. paštas: pagalbanvc.santa.lt
___________________________
Mūsų svetainė naudoja slapukus (cookies). Šie slapukai skirti rinkti statistiką ir tobulinti svetainės veikimą bei parinkti tik Jums skirtą reklamą.
Jei Jūs sutinkate su šiems tikslams naudojamais slapukai, spauskite "sutinku" ir toliau naudokitės svetaine.
Užklausos formos veikimui naudojame Google Recaptcha, kuris padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia spam tipo informaciją.
Todėl, kad užtikrintume šios užklausos formos veikimą, jūs turite pažymėti "sutinku su našumo slapukais".
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti ir yra ištinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti svetainės lankomumą ir duomenų srauto šaltinius tam, kad galėtume sužinoti ir patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės "Google Analytics" statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai, naudojami trečiųjų šalių, kad galėtume pateikti reklamą, atitinkančia jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją, apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti tai kuo jūs domitės, tokiu būdu galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |