NVI mokslininkai komentuoja naujausius duomenis apie prostatos vėžį
2020 metų pirmajame European Urology numeryje pristatyti naujausi duomenys apie sergamumą prostatos vėžiu ir mirtingumą nuo jo pasaulyje (Recent Global Patterns in Prostate Cancer Incidence and Mortality Rates). Straipsnyje skelbiama, kad 2008-2012 metais vyrų sergamumo prostatos vėžiu rodikliai Lietuvoje buvo didžiausi pasaulyje. Nacionalinio vėžio instituto mokslininkai pakomentavo kai kurias šio straipsnio išvadas laiške redaktoriui.
Sergamumo ir PSA testo ryšys
Vėžio epidemiologijos laboratorijos jaunesnysis mokslo darbuotojas gydytojas urologas Aušvydas Patašius pabrėžia, kad didžiausias sergamumas prostatos vėžiu Lietuvoje yra akivaizdus įrodymas plataus PSA testo naudojimo patikrai ar ankstyvai diagnostikai populiacijoje įtakos sergamumo rodikliams. Lietuvoje priešinės liaukos ankstyvos diagnostikos programa pradėta 2006 metais, todėl natūralu, kad 2008-2012 metais stebėti tokie sergamumo rodikliai.
„Tokį komentarą kaip laišką redaktoriui (Letter to the Editor) ir pateikėme. Mes taip pat manome, kad stebimas sergamumo prostatos vėžiu mažėjimas yra ne tik mažėjančio PSA testo naudojimo pasekmė, tačiau tai yra sietina su natūraliais ilgalaikiais sergamumo pokyčiais, diagnostikoje atsiradus testui, kuris plačiai naudojamas ankstyvoje diagnostikoje. Kaip pavyzdį pateikėme Lietuvą, kurioje, nepaisant tęsiamos priešinės liaukos ankstyvos diagnostikos programos, sergamumas prostatos vėžiu nuo 2007 m. mažėja vidutiniškai po 4,4 procentus kasmet“, - kalbėjo A. Patašius.
Gydymo metodų įtaka
NVI Vėžio epidemiologijos laboratorijos vedėja dr. Giedrė Smailytė, komentuodama šio straipsnio išvadas teigia, kad pagrindinė straipsnio naujiena ta, kad sergamumas prostatos vėžiu ir mirtingumas nuo jo pradėjo mažėti arba stabilizavosi daugelyje šalių po ilgalaikio didėjimo. Stebimas mažėjimas labiau išreikštas ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse, kur PSA testas gana plačiai naudojamas jau ne pirmą dešimtmetį. Straipsnio autorių teigimu, sergamumas prostatos vėžiu pastaraisiais metais greičiausiai yra PSA naudojimo paplitimo patikrai įvairiuose regionuose atspindys. Didesni sergamumo rodikliai stebimi ekonomiškai stipriose šiaurės Amerikos, vakarų Europos šalyse, bei Australijoje. Mirtingumas nuo prostatos vėžio neabejotinai susijęs su PSA testo naudojimo praktika, tačiau jam svarbią įtaką daro ir gydymo metodų, tokių kaip chirurginis ir radioterapinis prieinamumas“, - akcentavo laboratorijos vedėja.
G. Smailytės teigimu, dėl nepakankamo tokių paslaugų prieinamumo ryškiai didesni nei kituose regionuose mirtingumo nuo prostatos vėžio rodikliai stebimi Karibuose, Užsachario Afrikoje, kai kuriose pietų Amerikos ir Rytų Europos šalyse. Straipsnio išvadose teigiama, kad nustatyti pokyčiai susiję su PSA testo naudojimo sumažėjimu (sergamumas) ir gydymo gerėjimu (mirtingumas).
Apie prostatos vėžį
2018 metais prostatos vėžys buvo antras dažniausias vyrų piktybinis susirgimas su 1 276 000 naujų atvejų ir užėmė šeštą vietą tarp mirčių nuo vėžio (359 000 mirčių). Tik dėl populiacijos augimo ir senėjimo prognozuojama, kad 2040 metais bus diagnozuota 2,3 milijonai naujų prostatos vėžio atvejų.Viešoji įstaiga
NACIONALINIS VĖŽIO INSTITUTAS
Įmonės kodas: 111959420
P. Baublio g. 3b, LT-08406, Vilnius
PVM mokėtojo kodas: LT119594219
El. paštas: infonvi.lt
___________________________
Viešosios įstaigos Vilniaus universiteto ligoninės
Santaros klinikų filialas
NACIONALINIS VĖŽIO CENTRAS
Įmonės kodas: 307053706
Santariškių g. 1, LT-08406, Vilnius
El. paštas: infonvc.santa.lt (juridiniams asmenims)
Registracija ir informacija:
+370 5 278 6711
El. paštas: pagalbanvc.santa.lt
___________________________
Mūsų svetainė naudoja slapukus (cookies). Šie slapukai skirti rinkti statistiką ir tobulinti svetainės veikimą bei parinkti tik Jums skirtą reklamą.
Jei Jūs sutinkate su šiems tikslams naudojamais slapukai, spauskite "sutinku" ir toliau naudokitės svetaine.
Užklausos formos veikimui naudojame Google Recaptcha, kuris padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia spam tipo informaciją.
Todėl, kad užtikrintume šios užklausos formos veikimą, jūs turite pažymėti "sutinku su našumo slapukais".
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti ir yra ištinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti svetainės lankomumą ir duomenų srauto šaltinius tam, kad galėtume sužinoti ir patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės "Google Analytics" statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai, naudojami trečiųjų šalių, kad galėtume pateikti reklamą, atitinkančia jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją, apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti tai kuo jūs domitės, tokiu būdu galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |