Nacionalinis vėžio institutas (NVI) kartu su ES šalių 18 partnerių ir JAV nuo 2020 m. spalio 1 d. iki 2025 m. kovo 31 d. vykdė projektą „Dirbtinio intelekto platforma, apimanti vaizdinimo duomenis ir modelius tikslesniam tęstiniam prostatos vėžio gydymui“ (ProCAncer-I). Projektas vyko pagal ES 2014–2020 metų mokslinių tyrimų ir inovacijų finansavimo programą „Horizontas 2020” , kurios tema buvo dirbtinis intelektas (DI) sveikatos vaizdavimui, o vizija – kurti ir testuoti DI įrankius bei analitinius metodus, orientuotus į dažniausių vėžio formų prevenciją, prognozavimą ir gydymą, teikiant sprendimus saugiam sveikatos vaizdų dalijimuisi visoje Europoje.
Kovo 29 ir 31 d. NVI suorganizavo baigiamąją projekto konferenciją „Dirbtinio intelekto taikymas vadovams. Autentiška lyderystė“. Renginyje dalyvavo ne tik projekto tyrėjai, bet ir NVI ir Nacionalinio vėžio centro vadovai, skyrių vedėjai, kiti darbuotojai, Nacionalinės krūties ligų asociacijos prezidentė Aušra Bružienė, Vilniaus tarptautinės moterų asociacijos tarybos narė Aušra Mikulytė.
Konferencijos metu projekto vadovė Lietuvoje dr. Jurgita Ušinskienė pristatė ProCAncer-I projekto rezultatus ir NVI indėlį. Projekto metu sukaupta virš 13 000 prostatos vėžio magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) radiologinių vaizdų ir klinikinių duomenų saugykla, skirta moksliniams tyrimams DI įrankiams tikslesnei prostatos vėžio diagnostikai kurti. NVI gydytojai radiologai projekto metu surinko virš 1100 prostatos vėžio atvejų ir ištestavo DI modelius MRT vaizdų kokybės vertinimui (PI-QUAL tyrimas) bei du skirtingus DI modelius prostatos vėžiui ir kliniškai reikšmingam prostatos vėžiui (KRPV) diagnozuoti. Gauti rezultatai parodė, kad DI įrankiai padidino diagnostinį specifiškumą ir 22 proc. sutrumpino tyrimų vertinimo laiką. Pastebėta, kad radiologai tuos pačius MRT vaizdus vis dar vertina skirtingai. Projekto metu parengtos ir išspausdintos kelios publikacijos.
Galimas integracijas debesijoje veikiančioje vaizdų saugojimo ir vertinimo platformoje, naujausius DI sprendimus vėžio atpažinimui pagal radiologinius vaizdus, pacientų skirstymu pagal radiologinius radinius pristatė, radinių svarbą ir automatinių užduočių paskirstymo radiologams funkcionalumą konferencijoje akcentavo Biotronics 3D direktorius Soeren Grimm. Lektorius teigė, kad mokymasis yra nuolatinis procesas, o DI galėtų padėti sutaupyti kiekvieno laiką.
DI taikymas MRT vaizdų analizėje KRPV diagnostikai vis dar yra nauja, sparčiai besivystanti ir aktuali tyrimų sritis. Reikalingi išsamūs prospektyviniai tyrimai, tad projekto metu sukaupta duomenų bazė moksliniams tyrimams liks pasiekiama dar bent 4 metus. Planuojama, kad Lietuvoje bus parengta disertacija apie DI modelių sukauptoje duomenų bazėje testavimo rezultatus.
ProCAncer-I projekto metu užmezgę pažintis, Lietuvos tyrėjai ir toliau sėkmingai bendradarbiaus ir dalysis patirtimi su Europos klinikiniais prostatos vėžio referenciniais centrais, universitetų mokslininkais, lyderiaujančiais kuriant DI įrankius radiologijoje.
Apie tai, kaip DI pakeičia lyderių kasdienybę: padeda priimti greitesnius sprendimus, taupo laiką ir automatizuoja procesus,– ypač daug kalbėta pirmąją projekto baigiamosios konferencijos dieną. Išanalizavę skirtingus DI įrankius, renginyje dalyvavę vadovai pritaikė juos praktiškai: didelį susidomėjimą sukėlė DI protmūšis, kuriame aktyviai dalyvavus, nustebino tai, kad laimėjo komanda, DI galimybes išbandžiusi tik šios konferencijos metu.
Antrąją konferencijos dieną didžiausias dėmesys buvo skirtas autentiškai lyderystei, vadovo ir darbuotojo santykiui. Susipažinta su lyderystės rūšimis, atlikus psichologinius savianalizės testus, nustatyti vadovų lyderystės tipai.
Viso projekto ir jo baigiamosios konferencijos metu įgytos žinios ir patirtis bus neabejotinai naudinga ne tik NVI bei NVC darbuotojams, bet ir jų pacientams.
Viešoji įstaiga
NACIONALINIS VĖŽIO INSTITUTAS
Įmonės kodas: 111959420
P. Baublio g. 3b, LT-08406, Vilnius
PVM mokėtojo kodas: LT119594219
El. paštas: infonvi.lt
___________________________
Viešosios įstaigos Vilniaus universiteto ligoninės
Santaros klinikų filialas
NACIONALINIS VĖŽIO CENTRAS
Įmonės kodas: 307053706
Santariškių g. 1, LT-08406, Vilnius
El. paštas: infonvc.santa.lt (juridiniams asmenims)
Registracija ir informacija:
+370 5 278 6711
El. paštas: pagalbanvc.santa.lt
___________________________
Mūsų svetainė naudoja slapukus (cookies). Šie slapukai skirti rinkti statistiką ir tobulinti svetainės veikimą bei parinkti tik Jums skirtą reklamą.
Jei Jūs sutinkate su šiems tikslams naudojamais slapukai, spauskite "sutinku" ir toliau naudokitės svetaine.
Užklausos formos veikimui naudojame Google Recaptcha, kuris padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia spam tipo informaciją.
Todėl, kad užtikrintume šios užklausos formos veikimą, jūs turite pažymėti "sutinku su našumo slapukais".
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti ir yra ištinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti svetainės lankomumą ir duomenų srauto šaltinius tam, kad galėtume sužinoti ir patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės "Google Analytics" statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai, naudojami trečiųjų šalių, kad galėtume pateikti reklamą, atitinkančia jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją, apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti tai kuo jūs domitės, tokiu būdu galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |