• Titulinis
  • Nacionalinio vėžio instituto naujienos ir renginiai
Atgal

OriON Joint Action Projekto pristatymas

   Kov. 20, 2025

Europos Komisija 2021 m. vasario mėn. pristatė Europos kovos su vėžiu planą (angl. Europe's Beating Cancer Plan, EBCP), kuris yra skėtinis dokumentas vėžio kontrolės srityje Europos Sąjungoje (ES). EBCP Europos Komisija siekia sumažinti vėžio, kuris daugelyje Europos šalių yra pagrindinė visuomenės sveikatos problema, naštą. EBCP tikslas – spręsti visos ligos eigos problemas. Jis suskirstytas į keturias pagrindines veiklos sritis, kuriose ES gali sukurti didžiausią pridėtinę vertę: prevencija ir ankstyvas nustatymas, diagnostika ir gydymas bei vėžiu sergančių ir išgyvenusių pacientų gyvenimo kokybė. Ateinančiais metais daugiausia dėmesio bus skiriama moksliniams tyrimams ir inovacijoms, bus išnaudojamos skaitmeninimo ir naujų technologijų teikiamos galimybės ir mobilizuojamos finansinės priemonės valstybėms narėms remti. Be išvardytų pagrindinių teminių sričių, EBCP taip pat sudaro kompleksinės temos, įskaitant mokslinius tyrimus ir inovacijas, skaitmeninę ir individualizuotą mediciną, nelygybės mažinimą ir vaikų vėžį, 10 pavyzdinių iniciatyvų ir 32 veiksmai kiekviename pagrindiniame ligos etape. EBCP pavyzdinėje iniciatyvoje Nr. 9 numatyta remti nelygybės vėžio srityje problemos sprendimą, nustatant tendencijas, skirtumus ir nelygybę tarp ES valstybių narių ir regionų.

„OriON JA“ bendrieji veiksmai grindžiami pavyzdine iniciatyva Nr. 9 ir skirti vėžio netolygumams mažinti. Būtent tam tikri rodikliai rodo didelius vėžio prevencijos ir priežiūros skirtumus tarp valstybių narių ir pačiose valstybėse narėse. Šie skirtumai pasireiškia prevencijos programų prieinamumo ir ankstyvo vėžio nustatymo, diagnozavimo ir gydymo, išgyvenamumo ir vėžiu sergančių bei išgyvenusių pacientų gyvenimo kokybės gerinimo priemonių rodikliais. Vyrų mirtingumas nuo storosios žarnos vėžio yra gerokai didesnis nei moterų. Išgyvenamumo ir priežiūros prieinamumo skirtumus galima paaiškinti lyčių skirtumais, mažesnio rizikos veiksnių poveikio, geresnių galimybių naudotis atrankinės patikros programomis ir sveikatos priežiūros paslaugomis bei geresnių gebėjimų absorbuoti socialines ir finansines vėžio pasekmes deriniu. Be to, nuolatinių skirtumų galima pastebėti ir tarp moterų, vyresnio amžiaus žmonių, neįgaliųjų, nepalankioje padėtyje esančių ir marginalizuotų grupių, pavyzdžiui, rasinių ar etninių mažumų atstovų ir skurdžiai gyvenančių žmonių. EBCP aiškiai teigiama, kad šie skirtumai yra nepriimtini Europos Sąjungoje, kuri siekia apsaugoti kiekvieną žmogų. ES neturėtų būti pirmos ir antros klasės pacientų, sergančių vėžiu. EBCP siekiama spręsti šių nelygybių problemą visoje ligos eigoje. Projektas „OriON JA“ (pilnas pavadinimas „Joint Action on Contribution to the Cancer Inequalities Registry to Monitor National Cancer Control Policies“) prasidėjo 2024 m. sausio 1 d. ir truks dvejus metus. 2024 m. sausio 18 d. Briuselyje įvyko projekto pradžios susitikimas. Projekte „OriON JA“ dalyvauja dvidešimt trys partneriai iš ES valstybių narių ir šalių ne narių (Airija, Belgija, Graikija, Ispanija, Italija, Kipras, Lietuva, Kroatija, Malta, Nyderlandai, Norvegija, Lenkija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Švedija ir Vengrija). Tikimasi, kad projekto „OriON JA“ poveikis bus išmatuojamų vėžio prevencijos ir priežiūros skirtumų mažinimas visoje ES. Konkretūs projekto tikslai - padėti stebėti ir analizuoti EBCP įgyvendinimą tam tikruose valstybių narių vėžio politikos dokumentuose ir atlikti nacionalinių vėžio kontrolės programų (NCCP) būklės analizę, ypatingą dėmesį skiriant vėžio netolygumams. Projekto darbai suskirstyti į penkis darbo paketus (DP), trys iš jų yra privalomi, horizontalūs (1 DP - koordinavimas, 2 DP - sklaida, 3 DP - vertinimas), du DP yra esminiai (4 DP - tvarumas ir įgyvendinimas - parama EBCP įgyvendinimo valstybėse narėse stebėsenai ir analizei ir 5 DP - nacionalinių vėžio kontrolės programų būklės analizė). Jungtinę veiklą koordinuoja Slovėnijos Respublikos nacionalinis visuomenės sveikatos institutas.

„OriON JA“ neabejotinai prisidės prie naujovių ir naudos visų Europos šalių piliečiams ir pacientams. Jame bus pateiktos rekomendacijos, padėsiančios vykdyti EBCP stebėseną. Bus išnagrinėta, kokia forma geriausia rinkti informaciją ir padaryti ją lengviau prieinamą suinteresuotosioms šalims. Kartu su Vėžio netolygumų registru jis prisidės prie išmatuojamų vėžio prevencijos ir sveikatos priežiūros skirtumų mažinimo ES. Remiantis Nacionalinių vėžio kontrolės programų turinio analize, kurioje daugiausia dėmesio skiriama nelygybei vėžio srityje, kaip 5 darbo grupės dalis, ir vadovaujantis EBCP pavyzdine iniciatyva Nr. 9, bus parengtos politinės rekomendacijos dėl nelygybės vėžio srityje mažinimo ES.

„OriON JA“ skirtas finansavimas iš Europos Sąjungos programos per Europos sveikatos ir skaitmeninę vykdomąją agentūrą (HaDEA).

Literatūra:

Europos Komisija, 2021 m. Europos kovos su vėžiu planas. https://health.ec.europa.eu/system/files/2022-02/eu_cancer-plan_en_0.pdf

Europos Komisija, 2023 m. OriON - bendrieji veiksmai dėl indėlio į vėžio netolygumų registrą siekiant stebėti nacionalinę vėžio kontrolės politiką.

https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/projects-details/43332642/101127673/EU4H

 

Parengė Marjetka Jelenc, „OriON JA“ koordinavimo grupė.





Atnaujinta 2025-03-20 09:48