Atgal

LR Seime vyko konferencija „Personalizuota medicina Lietuvoje: kur esame ir kur norime būti?“

   Spa. 28, 2024

Spalio 25 d LR Seime, Konstitucijos salėje įvyko antrasis personalizuotos medicinos forumas, jungiantis pagrindinius ekosistemos dalyvius – gydymo ir mokslo įstaigas, pacientų organizacijas, valdžios institucijų ir verslo atstovus. Konferencijos dalyvius sveikino europarlamentaras Vytenis Povilas Andriukaitis, diskusijoje dalyvavo LR Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas, Sveikatos apsaugos ministras Aurimas Pečkauskas, Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Justas Nugaras, Lietuvos mokslų akademijos prezidentas Juras Banys, Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininkas prof. Algirdas Utkus.

Anot Nacionalinio vėžio instituto direktoriaus doc. dr. Valdo Pečeliūno, tam, kad personalizuota medicina Lietuvoje sparčiai žengtų į priekį, reikalingas didelis skirtingų suinteresuotų pusių įsitraukimas. „Šiuose Seimo rūmuose, šioje salėje esame antrą kartą ir diskutuojame ta pačia tema – apie personalizuotos medicinos vystymą Lietuvoje. Per tuos pusantrų metų jaučiu nemenką pokytį. Labai džiaugiuosi puikia šios dienos konferencijos sudėtimi. Norėčiau pacituoti sero Williamo Oslerio, kuris neretai vadinamas šiuolaikinės medicinos tėvu, žodžius. Daugiau, nei prieš 100 metų jis pasakė: „Jeigu nebūtų skirtumų tarp individų, medicina būtų mokslas, o ne menas.“ Ko gero, tai yra trumpiausias sakinys, kuris tiksliausiai apibūdina personalizuotą mediciną. Personalizuota medicina transformuoja sveikatos sistemas pasaulyje. Ir didžiausi naudos gavėjai, mano nuomone, yra pacientai. Personalizuota medicina gerina gydymo išeitis ir rezultatus. O personalizuota prevencija padeda išvengti ligų ir nustatyti jas anksčiau. Kalbant apie personalizuotą mediciną Lietuvoje, apima dvilypis jausmas. Viena vertus, norisi didžiuotis ir pasakyti, kad mes tikrai daug ką turime – puikią molekulinės genetikos specialistų komandą, infrastruktūrą, Biobanko infrastruktūrą, pacientai gauna gydymą, taikinių terapiją, individualizuotą diagnostiką – yra kuo didžiuotis. Kita vertus, yra didelė fragmentacija, yra kur tobulėti strateginėje ir bendrų veiksmų kryptyje. Manau, yra didelių netolygumų, kai vieniems pacientams yra prieinamas ir testavimas, ir gydymas, o kitiems – ne.

Manau, kad kalbėdami apie personalizuotą mediciną neatsitiktinai dažnai minime terminą „ekosistema“. Personalizuota medicina yra visos mūsų sveikatos sistemos kryptis, kuria mes einame. Ir kad judėtume į priekį sparčiai, reikalinga labai daug suinteresuotų pusių sutartinis bendras judėjimas į priekį. Kalbame apie valstybines institucijas, viešąjį sektorių, sveikatos priežiūros įstaigas, mokslo institucijas, industriją, kalbame apie atskiras sritis – diagnostiką, testus, individualizuotą gydymą, vaistus, duomenų infrastruktūrą. Šios sistemos atskirai juda į priekį, tai yra puiku. Bet jas kartu sudėjus galime turėti personalizuotos medicinos ekosistemą Lietuvoje. Taigi, šioje konferencijoje susirinko žmonės, kurie atstovauja visoms personalizuotos medicinos ekosistemos sritims,“ – kalbėjo doc. dr. V. Pečeliūnas.

Renginyje buvo pristatyta Vyriausybės strateginės analizės centro STRATA atlikta ir 2024 m. liepos 17 d. viešai paskelbta personalizuotos medicinos vystymo Lietuvoje galimybių studija. Studiją pristatė Ateities biomedicinos fondo direktorė Erika Vaiginienė. Forumo dalyviai apžvelgė personalizuotos medicinos pažangą sveikatos sistemoje, moksle, švietime, išsakė pacientų ir medikų lūkesčius. Renginyje dalyvavo ThermoFisher Scientific vicedirektorius medicinai Luca Quagliata, Oslo universitetinės ligoninės Vėžio tyrimų instituto direktorius Kjetil Tasken, SAM viceministras Olegas Niakšu, Lietuvos mokslo tarybos vadovas Gintaras Valinčius, POLA direktorė Neringa Čiakienė, gydymo įstaigų vadovai, kiti svarbūs Lietuvos personalizuotos medicinos ekosistemos dalyviai.

Anot NVI direktoriaus pavaduotojos mokslui ir plėtrai prof. Sonatos Jarmalaitės, personalizuota medicina – tai būdas, atsižvelgiant į kiekvieno žmogaus unikalias savybes, parinkti tinkamiausią sveikos gyvensenos ir ligų profilaktikos strategiją, o esant reikalui – efektyviausią ligos gydymą.  „Žmonės skiriasi savo genetinėmis savybėmis, gyvensenos būdu, rizikų susirgti tam tikromis ligomis. Įrodyta, kad ligų profilaktikos ir gydymo personalizavimas padeda sumažinti sergamumą, pailgina sveiko gyvenimo trukmę, leidžia efektyviau paskirstyti sveikatos priežiūros sistemos išteklius.  Nors personalizuotos medicinos srityje mūsų šalyje nuveikta nemažai, atliekami moksliniai tyrimai, veikia biobankai, genominės medicinos infrastrūktura, renkami sveikatos duomenys, tačiau personalizuotos medicinos ekosistemos grandys kol kas veikia kaip fragmentuotos iniciatyvos, o personalizuotos medicinos prieinamumas pacientui yra ribotas“ – sako prof. S. Jarmalaitė.

Forumo dalyviai  kalbėjo apie personalizuotos medicinos vystymo Lietuvoje galimybes ir iššūkius iš paciento, klinicisto onkologo, valdininko, verslininko pozicijų. Personalizuotos medicinos žinių spragas stengsis užpildyti šio forumo metu startuojanti personalizuotos medicinos Akademija – edukacinė platforma specialistams ir visuomenei.

Forumo tikslas – sukurti veikiantį personalizuotos medicinos modelį Lietuvoje. Tam reikalinga nacionalinė personalizuotos medicinos strategija, konkretus artimiausių veiksmų planas, pagrįstas tvariu finansavimu. Sutelktomis pastangomis ieškosime būdų, kaip apjungti pastangas vardan reikšmingo proveržio personalizuotos medicinos srityje, vardan geresnių Lietuvos sveikatos rodiklių.

 





Atnaujinta 2024-10-28 13:36