Sergančiųjų vėžiu mitybą nulemia onkologinė liga, jos stadija, vėžio lokalizacija ir priešvėžinis gydymas – chemoterapija, imunoterapija, radioterapija, chirurgija.
Pacientų, sergančių vėžiu ir besigydančių nuo jo, maistiniai poreikiai skiriasi nuo sveikų žmonių. Jų dietą parenkama taip, kad maiste būtų subalansuotas baltymų, angliavandenių, riebalų, vitaminų, mineralų, skaidulų santykis.
Nerekomenduojama laikytis specialios dietos, jei jos neskyrė gydytojas.
Šiame skyriuje pateikiame NVI gyd. dietologės dr. L. Jasevičienės mitybos rekomendacijas skirtingiems ligos etapams.
Jei šiuo metu negaunate specifinio gydymo arba taikomas gydymas nesukelia jokių nemalonių virškinimo sutrikimų, maisto produktus dienos racionui patartina rinktis laikantys sveikos mitybos rekomendacijų.
Teisinga mityba – svarbi pacientų gydymo dalis, kuri gali padėti įveikti priešvėžinio gydymo sukeltą blogą apetitą, liesėjimą, skonio pokyčius ir t.t. Mityba turi būti visavertė, valgymas turi teikti malonumą, maisto skonis teigiamai veikti psichiką, savijautą.
Maistinės medžiagos ir produktai, būtini dienos racionui:
– Baltymai reikalingi organizmo audiniams atsinaujinti ir stipriai imuninei sistemai palaikyti. Trūkstant baltymų ilgiau gyja žaizdos, mažėja atsparumas infekcijai, atsiranda silpnumas, netenkama apetito. Kai kuriems vėžiu sergantiems pacientams baltymų reikia daugiau negu įprastai. Geri baltymų šaltiniai: mėsa, žuvis, pienas ir jo produktai, riešutai, ankštinės daržovės.
– Angliavandeniai ir riebalai aprūpina organizmą reikalingu energijos (kalorijų) kiekiu. Kiekvienam pacientui reikalingas kalorijų kiekis priklauso nuo jo amžiaus, kūno sudėjimo, fizinio aktyvumo. Angliavandenių šaltiniai: vaisiai, daržovės, duona, grūdiniai produktai, makaronai, pupelės ir kt. Riebalų šaltiniai: sviestas, margarinas, aliejai, riešutai, pieno produktai, mėsa ir kt.
– Vitaminai ir mineralai reikalingi organizmui įsisavinti maiste esančią energiją (kalorijas). Vėžiu sergantysis, kaip ir sveikas žmogus, turi gauti vitaminų paros normą (tarp jų B grupės vitaminų). Valgant subalansuotą maistą paprastai gaunama pakankamas kiekis vitaminų ir mineralų. Tačiau kai esate gydomas nuo vėžio, valgyti ir gauti pakankamai energijos gali būti sunku, ypač jei šalutiniai reiškiniai tęsiasi ilgesnį laiką. Tokiu atveju jums gali būti reikalingi vitaminų ar mineralų papildai, kuriuos turėtų skirti gydytojas.
– Vanduo. Skysčiai yra būtini palaikyti gyvybei. Jeigu pacientas nevartoja pakankamai skysčių arba vemia ar viduriuoja, jo organizmui gali trūkti skysčių.
Žmogus, vartodamas augalinius ir gyvūninius maisto produktus, gauna visų jam reikiamų maistinių medžiagų. Pagrindinės maisto sudedamosios dalys yra baltymai, riebalai, angliavandeniai, mineralinės medžiagos ir vitaminai. Kiekviena iš pagrindinių maisto medžiagų turi savo funkcijas. Visus maisto produktus galima suskirstyti į 5 grupes:
Iš pieno ir pieno produktų organizmas gauna vertingų baltymų ir kalcio, iš mėsos ir jos grupės produktų – baltymų, geležies, vitaminų bei mineralinių medžiagų. Vaisiai reikalingi dėl vitamino C bei folinės rūgšties, stiprinančių atsparumą infekcinėms ligoms ir stresui. Daržovėse yra daug mikroelementų ir maisto skaidulų. Grūdų produktai – B grupės vitaminų, angliavandenių, maisto skaidulų, mineralinių medžiagų ir baltymų šaltinis.
Dietos pagrindą turi sudaryti augalinis maistas (kruopos, rupaus malimo duonos gaminiai, makaronai, ankštinės daržovės).
Valgyti pakankamai vaisių ir daržovių. Jose yra daug vitaminų, mineralų, antioksidantų ir kitų medžiagų, kovojančių prieš vėžį bei apsaugančių sveikas ląsteles nuo pažeidimo chemoterapijos ar radioterapijos metu. Vaisiuose esanti fruktozė, vaisių cukrus, galimai mažina prostatos vėžio riziką.
Rekomenduojama valgyti kuo įvairesnes ir visų spalvų daržoves: špinatus, šparagus, pomidorus, morkas, salotas, saldžiasias paprikas ir kt.. Gūžinės daržovės – kopūstai, brokoliai, kalafijorai ir kt. padeda detoksikuoti organizmą. Kai kurie vitaminai organizmo įsisavinami tik ištirpę riebaluose, todėl daržoves sveika valgyti su užkandžiais, kurie turi ,,sveikų’’ riebalų.
Spalvotose uogose yra medžiagų, kurios gali sukelti vėžio ląstelių susinaikinimą. Ši medžiaga randama avietėse, braškėse, tamsiose vyšniose, mėlynėse, juoduosiuose serbentuose, spanguolėse.
Valgyti skaidulingą maistą (vaisiai, daržovės, nemaltų grūdų gaminiai (duona ir kt.), sėklos). Skaidulos suriša toksines medžiagas, kurios yra pašalinamos iš organizmo.
Mažiau vartoti riebalų (riebaus pieno, majonezo, sūrio, mėsos). Tačiau riebalai organizmui yra būtini. Jie yra raumenų ,,kuras’’ ir būtina ląstelių membranos sudėtinė dalis. Rekomenduojamas alyvų, linų sėmenų ar rapsų aliejus, nepakenks ir nedidelis kiekis sviesto . Riboti kukurūzų, saulėgrąžų, sojų aliejų. Daugiau vartoti omega-3 riebiųjų rūgščių (jų yra riebioje žuvyje – lašiša, upėtakis, silkė, sardinės – taip pat linų sėklose, žuvų taukuose, graikiškuose riešutuose). Venkite produktų (margarino), kurių etiketėse pažymėta: hidrogenizuoti riebalai.
Riboti perdirbtus ir rafinuotus angliavandenius: cukrų, tortus, saldainius, pyragaičius ir kt).
Be to, reikia gerti pakankamą kiekį skysčių ir pagal galimybes išlikti fiziškai aktyviems. Valgant skaidulingą maistą reikia gerti daugiau skysčių (atminkite, kad kava veikia diuretiškai – padidina skysčių išsiskyrimą iš organizmo, todėl geriant daug kavos reikia gerti daugiau skysčių). Sveika kasdien gerti žaliąją arbatą.
Su mityba susijusios problemos onkologiniam pacientui gali atsirasti tiek ligos gydymo pasekoje, tiek dėl ligos išplitimo. Problemos, atsiradusios dėl ligos gydymo, paprastai praeina pasibaigus gydymui.
Daugeliui pacientų sutrinka apetitas, kai kuriuos pykina. Šiuos simptomus sukelia liga ar jos gydymas, ypač chemoterapija bei spindulinė terapija. Kartais pykina vien nuo maisto vaizdo ar kvapo, o nerimas dėl ligos dar pablogina situaciją.
Paprastas maistas, patiekiamas dažnai ir po nedaug, yra kur kas naudingesnis už įmantrius, didelėmis porcijomis patiekiamus patiekalus.
Papildomos kalorijos kartais padeda išlaikyti svorį stabilų, tai svarbu, nes, jį praradus, būna sunku susigrąžinti.
Jei krinta svoris, gydytojas paskiria steroidų, kitų vaistų, kai antai: megestrolio apetitui pagerinti.
Daugumai žmonių svoris normalizuojasi baigus gydymą, tačiau kai kada svorio kritimas būna ženklus ir kelia nerimą. Kad geriau jaustumėtės, nusipirkite mažesnio dydžio drabužių.
Ypač sunkiais periodais reikėtų vartoti didelio kaloringumo gėrimus, kaip antai: Nutridrink, Ensure ir kt. Valgyti kietą maistą galėsite vėliau, kai geriau pasijusite. Pasitarus su dietologu, galima naudoti įvairius maisto papildus.
Pacientai, sergantys išplitusia liga, dažnai jaučia didelį silpnumą ir jų organizmas neįstengia gerai pasisavinti maisto. Tokioje situacijoje valgykite tai, kas jums patinka, ir negalvokite apie „sveiką“ maistą.
REKOMENDUOJAMA:
– Valgyti malonaus skonio ir kvapnų maistą.
– Valgyti po nedaug ir lėtai – 6-10 kartų per dieną nedidelėmis porcijomis, dažnai užkandžiauti.
– Rinktis kaloringus ir baltymingus produktus- mėsa (paukštiena, jautiena, kiauliena ir kt.), žuvis, daržovės (bulvės, pupos, žirniai, alyvuogės ir kt.), pienas (jei toleruojama) ir jo produktai (pieno kokteiliai, plakta grietinėlė, jogurtas, ledai, saldūs varškės sūreliai), uogienės.
– Papildyti maistą kalorijomis -pridėti sviesto, pieno miltelių, medaus.
– Tarp valgymų užkandžiauti kaloringais užkandžiais ir gėrimais (varškės sūrelis, riešutų sviestas, pieno kokteilis ir kt).
Tiek pats navikas, tiek jo gydymas gali sukelti pykinimą ir vėmimą. Tai ne tik nemalonu, bet ir tampa didžiulio streso priežastimi. Pykinimą sukelia:
• RadioterapijaGydytojas nustatys, nuo ko jus pykina, ir parinks tinkamiausią gydymą. Kai kurie sutrikimai (skausmas, hiperkalcemija, infekcijos, žarnų nepraeinamumas ir kt.) yra palengvinami arba išgydomi, pašalinus jų priežastį.
Jei pykinimas yra chemoterapijos ar radioterapijos šalutinis poveikis – paprastai skiriami antiemetikai (pykinimą malšinantys vaistai). Minėti vaistai skiriami tabletėmis, injekcijomis. Dažnai šie vaistai geriau veikia vartojant reguliariai – kad pykinimas „negrįžtų“. Kartais neįmanoma visiškai nuslopinti pykinimo ir vėmimo, kurį sukelia chemoterapija, tačiau visada įmanoma jį sumažinti ir palengvinti.
Kai kurios alternatyviosios medicinos priemonės: relaksacija, homeopatija, akupunktūra, taip pat padeda sumažinti pykinimą ir vėmimą.
PATARIMAI:
• Jei įmanoma, kas nors kitas turėtų gaminti jums maistą.
• Valgykite, kai mažiau pykina.
• Riebūs, aromatingi, kepti maisto produktai pasunkina pykinimą.
• Valgykite šaltą, drungną maistą, jeigu nuo karšto maisto pykina.
• Gerkite daug skysčių. Gerkite lėtai, mažais gurkšneliais.
• Valgykite mažais kiekiais ir gerai sukramtykite maistą.
• Negerkite daug prieš valgį.
• Imbieras gali būti naudingas – pamėginkite imbierinius sausainius, alų su imbieru.
Rėmuo – tai deginimo ar graužimo jausmas už krūtinkaulio, kurį sukelia rūgštus skrandžio turinys, patekęs į stemplę. Kartais rėmuo būna labai skausmingas. Jo priežastimi gali būti kai kurie vaistai, maistas, tamprūs, pilvą spaudžiantys drabužiai. Rėmuo gali suintensyvėti gulint.
PATARIMAI:
• Venkite šokolado, alkoholio, mėtų, anyžiaus, gazuotų gėrimų, kramtomosios gumos, karamelinių saldainių.
• Nepersivalgykite.
• Rūbai turi būti laisvi ir nespausti pilvo.
• Negulėkite ant nugaros, ypač pavalgę.
Žagsulys atsiranda dėl staigaus ir stipraus diafragmos susitraukimo, arba spazmo. (Diafragma – tai kvėpavimo raumuo, esantis po plaučiais.) Diafragmos susitraukimas yra refleksinis ir nuo žmogaus valios nepriklauso.
Lengvas žagsulys yra dažnas dalykas, tęsiasi kelias minutes ir jo gydyti nereikia. Tačiau jeigu žagsulys nuolat kartojasi ir tai trunka ilgiau negu 24 valandas, reikalingas gydymas.
PRIEŽASTYS:
• Stresas ir susijaudinimas.
• Išsipūtęs skrandis.
• Tam tikrų cheminių medžiagų koncentracijų pasikeitimas kraujyje.
• Kai kurie vaistai onkologinei ligai gydyti.
• Kai kurios būklės: padidėjus kepenims, jos dirgina diafragmą ir sukelia žagsulį.
• Kartais žmonėms žagsulys išsivysto dėl dirginimo smegenyse, kurio priežastis yra infekcija ar auglys.
PATARIMAI:
Dažniausiai žagsulys praeina be gydymo. Kai kuriems žmonėms padeda liaudiški metodai:
• greitai nuryti porą šaukštelių granuliuoto cukraus
• suvalgyti sausos duonos kąsnį
• atsikąsti citrinos
• atsigerti vandens
• čiulpti ledo ar citrinos gabaliuką
• sulaikyti kvėpavimą
• pritraukti kelius prie krūtinės
Jei žagsulys neišnyksta per 24 valandas ir vis kartojasi, turite apie tai pasakyti savo gydytojui, kuris išrašys tinkamų vaistų. Geriausias gydymas yra šalinti žagsulio priežastį.
Jeigu skrandis išpūstas:
Jei jums bus paskirtas gydymas nuo žagsulio, gydytojas paprastai po trijų dienų turėtų įvertinti, kaip jis veikia. Jei žagsulys nebus praėjęs, gali tekti didinti vaistų dozę ar išbandyti kitus vaistus.
Dispepsija – virškinimo sutrikimas, jaučiamas kaip diskomfortas viršutinėje pilvo dalyje, atsirandantis pavalgius. Jos priežastys gali būti:
• mažas skrandžio tūris
• kai kurie vaistai (steroidai)
• skrandžio ir kitų virškinamojo trakto gleivinių dirginimas, sukeltas kai kurių gydymo metodų, kaip antai: chemoterapija ar spindulinė terapija
• sutrikusi skrandžio rūgšties sekrecija
• fizinio aktyvumo stoka
• nerimas
• per mažas suvalgomo ir išgeriamo maisto kiekis
PATARIMAI:
Geriausias būdas palengvinti dispepsiją yra šalinti jos priežastį.
Jeigu jūsų skrandis mažas, venkite gerti valgio metu. Patartina valgyti dažnai nedidelėmis porcijomis, o ne 2 – 3 kartus per dieną po daug.
Skrandžio gleivinės dirginimą sumažina antacidai (skrandžio rūgštingumą mažinantys vaistai). Juos rekomenduos gydytojas. Vaistai, mažinantys skrandžio rūgštingumą, būtent – ranitidinas ar omeprazolis, sumažina virškinimo sutrikimus, atsiradusius dėl skrandžio rūgšties hipersekrecijos.
Jei žarnose kaupiasi dujos, padeda vaistai, mažinantys dujų susidarymą (simetikonas). Vartojant metoklopamidą, maistas greičiau pasišalina iš skrandžio.
Energija ir baltymai, esantys maiste, reikalingi normaliai organizmo veiklai. Organizmas, kuriam netrūksta maisto medžiagų, greičiau sveiksta ir toleruoja gydymą.
Pacientui išsekus sulėtėja jo žaizdų gijimas, susilpnėja imunine sistema. Bet kokia mityba yra geriau negu badavimas. Net nedidelis maisto kiekis gali padėti atgauti jėgas jėgas ir geresnę savijautą. Tinkamai pasirinkdamas maistą pacientas gali sau padėti. Kuo ilgiau išlaikyti tinkamą svorį ypač svarbu sergant onkologine liga. Jei pacientas dėl įvairių priežasčių ima prarasti svorį, nusilpsta (dėl onkologinės ligos progresavimo, gydymo šalutinių poveikių ir pan.), reikia maitintis pakankamai kaloringu ir baltymingu maistu. Kalorijų organizmui suteikia riebalai, angliavandeniai ir baltymai. Svarbu valgyti įvairų, turinti vitaminų ir mineralų maistą. Daržovės nėra pakankamai kaloringos, todėl dažniau reikia valgyti mėsą, pieno produktus ir kt.
Onkologiniai pacientai svorį praranda dėl įvairių priežasčių, todėl dėl konkrečios mitybos rekomendacijų reikėtų kreiptis į savo gydytoją ar dietologą. VU Onkologijos institute pacientus konsultuoja gydytoja dietologė dr. L. Jasevičienė (tel 8-5-2786731)
Rekomenduojamos kai kurios bendros taisyklės:
Rekomenduojami kaloringi ir baltymingi valgiai:
PATARIMAI, KAIP PADIDINTI KALORIJŲ KIEKĮ MAISTE:
Pienas ir jo produktai:
Mėsa ir jos produktai:
Vaisiai:
Daržovės:
Daržovės valgykite po pagrindinio patiekalo. Daržovės yra maistingos, bet jose esančios skaidulos suteikia sotumo jausmą, jeigu valgomos prieš kitą maistą. Rekomenduojama kasdien suvalgyti tris ir daugiau 1/2 puodelio dydžio daržovių porcijas. Tarp jų turi būti tamsiai žalios ir oranžinės spalvos daržovių.
jeigu netekote daug svorio, ar jis vis krenta, vietoj daržovių rekomenduojama valgyti mėsą, žuvį, pieno produktus.
Duona ir duonos gaminiai:
Riebalai ir saldumynai:
PAVYZDINIS VALGIARAŠTIS
(galintiems suvalgyti didesnį maisto kiekį)
Dienos meniu |
Kaloringumas (kcal) |
PUSRYČIAI Varškė su pienu ir cukrumi |
625 kcal, 24 g baltymų
|
PRIEŠPIEČIAI Kepti obuoliai, įdaryti varške |
145 g (196 kcal, 16 g baltymų) |
PIETŪS Pertrinta ryžių ir daržovių sriuba |
728 kcal, 35 g baltymų 250 ml |
PAVAKARIAI Salotos su krevetėm |
339 kcal, 21 g baltymų 200 g |
VAKARIENĖ Omletas su daržovėmis |
655 kcal, 30 g baltymų 130 g |
PRIEŠNAKČIAI Jogurtas |
84 kcal, 4.5 g baltymų 125 ml |
Jei negalite valgyti pakankamai maisto, reikia vartoti specialius maisto papildus. Jų yra įvairių: turinčių padidintą baltymų, energijos kiekį, pritaikytų sergantiems cukriniu diabetu ir kt. Dėl maisto papildų vartojimo reikalinga gydytojo dietologo konsultacija.
VENGTI:
Pati onkologinė liga ar jos gydymas gali sukelti burnos problemų: burnos sausumą, infekciją ar opas. Tai trukdo valgyti, gerti, taip pat ir kalbėti. Reguliari burnos priežiūra padeda išvengti ar palengvinti minėtas burnos problemas.
Kai kuriems žmonėms, sergantiems onkologine liga, burna džiūsta dėl sumažėjusio seilių kiekio ar kvėpuojant pro burną dėl dusulio. Spindulinė terapija, kurios metu švitinama galvos ir kaklo sritis, bei chemoterapija taip pat būna burnos sausumo priežastimi. Burnos sausumas kartais atsiranda dėl nerimo. Burnos sausumas yra nemalonus, dėl sausumo gali pasikeisti maisto skonis. Jeigu dėl spindulinio gydymo jums sutriko seilių gamyba, vadinasi, padidėjo dantų gedimo rizika, todėl svarbu tinkamai prižiūrėti dantis. Reguliariai lankykitės pas dantų gydytoją.
Reguliariai skalaujant burną palaikomas jos drėgnumas, tačiau venkite alkoholio turinčių skalavimo priemonių, nes jos dar labiau išsausina burnos gleivinę. Norėdami palaikyti burnos drėgnumą, visą dieną gerkite mažais gurkšneliais vandenį ar gėrimus be cukraus. Burnos drėgmė geriau išsilaikys, jei gleivinę patepsite nedideliu kiekiu augalinio aliejaus, ypač nakčiai. Lūpų drėgnumą palaikysite ištepdami jas vazelinu ar lūpų balzamu. Yra ir dirbtinių seilių preparatų: gelių, purškiklių, pastilių. Juos išrašys gydytojas.
REKOMENDUOJAMA:
VENGTI:
Kartais gali atrodyti, kad pasikeitė jūsų valgomo maisto skonis ir kitaip jaučiate maisto tekstūrą. Pavyzdžiui, pradeda visiškai nepatikti kai kurie maisto produktai arba atrodo, kad visi jie vienodo skonio. Kartais po chemoterapijos burnoje atsiranda metalo skonis. Kai kada maistas atrodo visai beskonis.
REKOMENDUOJAMA:
VENGTI:
PATARIMAI:
• Valykite dantis kiekvieną rytą ir vakarą naudodami nedidelį švelnų šepetėlį ir dantų pastą su fluoru.
• Jeigu neskauda, švelniai nuvalykite šepetėliu ir liežuvį.
• Po valgio vandeniu ar bealkoholiu burnos skalavimo skysčiu praskalaukite burną. Galite tai daryti ir dažniau, kad burnos kvapas būtų gaivus. Burną galite skalauti ir pačių pasigamintu skysčiu: ištirpinkite arbatinį šaukštelį druskos 250ml gėlo vandens.
• Prieš miegą išsiimkite (jeigu turite) dantų protezus. Juos išvalykite dantų šepetėliu su dantų pasta ar specialia protezų pasta. Pamerkite juos nakčiai į tirpalą su chlorheksidinu. Gerai praskalaukite protezus prieš įsidėdami juos į burną.
• Jei gydytojas išrašė specialų skalaujamąjį skystį, naudokite jį reguliariai.
• Kasdien naudokite tarpdančių valymo siūlą.
Stoma vadinama chirurginiu būdu pilvo sienoje suformuota dirbtinė išangė (išeinamoji anga). Operacijos metu plonoji ar storoji (priklausomai nuo ligos) žarna perkerpama, jos kraštai prisiūnami prie pilvo sienos paviršiaus taip, kad žarnos spindis atsivertų į išorę. Po šios operacijos žmogus tuštinasi nebe per natūralią išangę (išeinamąją angą), bet per stomą į specialų prie pilvo sienos priklijuojamą išmatų surinktuvą.
Stoma reikalinga tada, kai natūralų tuštinimąsi sutrikdo žarnoje susidariusi kliūtis, pvz., navikas, arba kai yra pašalinta visa tiesioji žarna. Per stomą išsiskiriantis žarnų turinys skiriasi priklausomai nuo to, kurios žarnos stoma atlikta. Ileostomos (plonosios žarnos stomos) turinys yra skystas, jame gausu fermentų. Kolostomos (storosios žarnos stomos) turinys.
Pagrindiniai maitinimosi principai turint ileostomą ir kolostomą
• Tuoj po operacijos pacientui skiriama tik skysčiai, o būklei gerėjant – pustirštis švelnus maistas. Laipsniškai pereinama prie dietos, kurioje mažai skaidulinių medžiagų.
• Po 2–4 mėn., atsižvelgiant į savijautą, dieta laipsniškai papildoma naujais produktais, tarp jų ir skaidulingu maistu. Rekomenduojama kas tris dienas racioną papildyti vis nauju maisto produktu ir stebėti, kaip šis produktas toleruojamas. Esant netoleravimui (pajutus pilvo pūtimą, pykinimą, sunkumą ar kt.), šio produkto reiktų vengti. Pavyzdžiui, labai dažnas reiškinys yra pieno baltymo (laktozės) netoleravimas. Jei suvalgius pieno produktų pučia vidurius, kaupiasi dujos, viduriuojama, vadinasi, pieno reiktų atsisakyti. Paprastai dažniausiai netoleruojamas saldus pienas, o suvalgius rūgščių pieno produktų (jogurto, rūgusio pieno, varškės gaminių) jaučiamasi gerai, todėl šių produktų atsisakyti nereikia.
• Laikui bėgant tolerancija maistui gali keistis, todėl po kelių mėnesių rekomenduojama tą ar kitą produktą pabandyti vėl. Reikia turėti kantrybės atsirinkti mitybai tinkamus produktus – vieno recepto nėra, nes vieniems tinka vienoks, kitiems kitoks maistas.
• Maitintis rekomenduojama reguliariai, mažesnėmis porcijomis, bet dažniau, pvz., šešis kartus per dieną. Rekomenduojama, kad tarpai tarp valgymų būtų vienodi. Maitinimosi tvarkos nepatariama sutrikdyti, nes tai daro įtaką išmatų konsistencijai ir dujų susidarymui žarnyne. Po kelių mėnesių tvarkingo maitinimosi išmatų konsistencija sutirštėja, keičiasi jų kiekis ir tuštinimųsi skaičius.
• Valgyti patariama įvairų toleruojamą visų grupių maistą. Taip organizmas gaus būtinų maisto mežiagų, vitaminų, mineralų, pakankamai kalorijų. Jeigu tam tikros grupės maistas, pavyzdžiui, vaisiai, daržovės ar mėsa, nėra toleruojamas (savijauta pavalgius bloga), kurį laiką gali tekti vartoti maisto papildus ar vitaminus.
Rekomenduojama:
• valgyti reguliariai, neskubant, labai gerai sukramtyti maistą
• valgyti dažnai, nedidelėmis porcijomis
• nepraleisti numatytų maitinimų – tuščios žarnos gamina dujas
• valgyti virtą ar troškintą maistą
• papildant maisto racioną nauju produktu, jo iš pradžių dėti nedaug, valgyti su kitu maistu
• išgerti ne mažiau kaip 6–8 stiklines skysčių per dieną, gerti tarpuose tarp maitinimų
• vartoti maisto produktų, padedančių reguliuoti išmatų kvapą – šviežių petražolių, pasukų, spanguolių, apelsinų, pomidorų sulčių, jogurtų
Vengti:
• daug skaidulų turinčio maisto – šviežių daržovių ir vaisių (kopūstų, obuolių, slyvų, rabarbarų) kruopų (perlinių, kvietinių, miežinių), makaronų, rupios duonos – šie produktai laisvina vidurius
• pieno ir jo gaminių, jei netoleruojama laktozės turinčių produktų
• produktų, galinčių užkimšti stomą – riešutų, nemaltų grūdų ir maisto gaminių su jais, kokosų, pupų, žalių vaisių ir daržovių, turinčių kietą žievelę ir kt.
• produktų, skatinančių dujų susidarymą – vaisių (žalių obuolių, kriaušių, slyvų, vynuogių), daržovių (pupelių, žirnių, lęšių, kukurūzų, svogūnų, ridikėlių ir kt.)
• produktų ir gėrimų, kurie intensyvina išmatų kvapą –pupelių, svogūnų, baltagūžių kopūstų, raudonųjų burokėlių, Briuselio kopūstų, ridikėlių, česnako; žuvies, kiaušinių; alkoholio, ypač alaus
• riebaus, aštraus, sūraus maisto; keptų, rūkytų produktų
Rekomenduojamų ir vengtinų maisto produktų lentelė
PRODUKTAI |
VENGTINI |
REKOMENDUOJAMI |
Duonos ir pyrago gaminai, grūdai |
Nemalti grūdai, rupių miltų kepiniai, javainiai, apibarstyti sėklomis duonos gaminiai, duona su riešutais ir džiovintais vaisiais |
Džiūvėsėliai, balta duona, batonas (geriau padžiovintas), sausainiai |
Kruopų ir makaronų gaminiai |
Kvietinių, miežinių, perlinių kruopų patiekalai |
Grikių, avižinių dribsnių, ryžių kruopų, makaronų (spagečių, vermišelių) patiekalai |
Mėsa, žuvis |
Riebios, keptos, sūdytos, rūkytos mėsos, žuvies gaminiai ir patiekalai Patiekalai iš galvijų, naminių paukščių vidaus organų ( kepenų, širdžių, inkstų ir kt.), paukštienos ir žuvies odelės |
Liesos mėsos (jautienos, paukštienos, triušienos kiaulienos, veršienos) ir žuvies patiekalai Paukštiena be odelės |
Sriubos |
Sriubos iš vengtinų maisto produktų |
Trintos, pieniškos, skaidrios kruopų (manų, ryžių, grikių, avižinių), daržovių (morkų, bulvių, burokėlių ir kt.) sriubos. Gali būti pagardintos grietinėle, aliejumi |
Pienas ir jo produktai |
Pienas, jei blogai toleruojamas |
Rūgštūs pieno produktai (vartoti atsargiai); gaminiai iš pieno produktų, sūris |
Kiaušiniai |
Kepti |
Virti, omletas |
Riebalai |
Gyvuliniai riebalai, daug kartų kepti naudotas aliejus |
Augaliniai riebalai – alyvuogių, linų sėmenų, saulėgrąžų, rapsų aliejus; sviestas ir margarinas (vartoti saikingai) |
Daržovės |
Turinčios kietą luobelę, skatinančios dujų susidarymą: pupos, ridikai, žirniai, brokoliai, kopūstai, svogūnai, česnakai, pomidorai |
Morkos, bulvės, burokėliai, cukinijos, aguročiai ir kt., šių daržovių troškiniai |
Vaisiai |
Žali ir konservuoti vaisiai bei uogos su luobele ir sėklomis Džiovinti vaisiai: razinos, figos, datulės Vaisiai, didinantys dujų kiekį žarnose: žali obuoliai, vynuogės, avokadai, kriaušės, slyvos |
Visi saldūs be odelės vaisiai (bananai ir kt.); kepti ir virti vaisiai (obuoliai, kriaušės ir kt.) |
Gėrimai |
Kava, alkoholis, gazuoti gėrimai |
Kisieliai iš vaisių, uogų, saldžios uogų ir vaisių sultys, per pusę skiestos vandeniu. Arbata, negazuoti gėrimai |
Prieskoniai |
Aštrūs, suteikiantys sūrumo |
Petražolės ir kiti lapiniai prieskoniai, nesuteikiantys aštraus ir sūraus skonio patiekalui |
Kiti |
Riešutai, sėklos (moliūgų, saulėgrąžų ir kt.), džiovinti vaisiai, šokoladas |
Želė, džemai, uogienės, medus, cukrus, karamelė, pyragaičiai(vartoti saikingai) |
Žarnyno ir stomos veiklą įtakojančių maisto produktų lentelė
Dujų susidarymą skatinantys produktai |
Pupos, sojų pupelės ir jų gaminiai, baltagūžiai kopūstai, žiediniai kopūstai, agurkai, svogūnai, ridikėliai, žirniai, lęšiai, kukurūzai, žali obuoliai, slyvos, kriaušės, vynuogės Pienas, pieno produktai Kramtomoji guma, alkoholis |
Dujų kvapą intensyvinantys maisto produktai |
Šparaginės pupelės, brokoliai, baltagūžiai kopūstai, česnakai, svogūnai Žuvis, kiaušiniai, aštrus sūris, riešutų sviestas |
Išmatų kiekį didinantys produktai |
Visi grūdai, sėlenos Švieži vaisiai, žalios daržovės Virti kopūstai Džiovintos slyvos, razinos, prieskoniai; Pienas |
Maisto produktai, galintys užkimšti stomą |
Obuoliai su žieve, šviežių baltagūžių kopūstų, salierų salotos, greipfrutai, apelsinai, ananasai, kiti vaisiai ir daržovės su kieta luobele Džiovinti vaisiai, razinos, figos, datulės; kukurūzų spragėsiai Grybai Nemalti grūdai, gaminiai iš jų, Riešutai, kokoso riešutai, sėklos |
Išmatų spalvą keičiantys maisto produktai |
Šparaginės pupelės, burokėliai, žemuogės, braškės, pomidorų padažas, maistiniai dažai |
Išmatų kvapą reguliuojantys maisto produktai |
Pasukos, jogurtas Spanguolių, apelsinų, pomidorų sultys Petražolės |
Pavyzdinis valgiaraštis prisitaikius prie įprastinio maisto
VALGYMAI IR PATIEKALŲ PAVADINIMAI |
IŠEIGA (gramais) |
PUSRYČIAI Tiršta grikių kruopų košė |
287, 904kcal 200g |
PRIEŠPIEČIAI Apelsinų sultys |
257, 600kcal 200ml |
PIETŪS Bulvienė su makaronais |
706, 705kcal 250g |
PAVAKARIAI Ryžių salotos su krabų lazdelėmis |
221,518kcal 60g |
VAKARIENĖ Garuose virtas omletas |
271,239kcal 115g |
PRIEŠNAKČIAI Džiūvėsiai |
140kcal 40g |
Iš viso – 2384,766kcal, baltymų – 90,912g, riebalų – 50,401g, angliavandenių – 289,854g
Po skrandžio operacijų gali kilti ivairių maitinimosi problemų. Daugelis ligonių jau prieš operaciją būna netekę nemažai svorio, o po skrandžio operacijos jis gali toliau mažėti.
Po skrandžio operacijos gali kilti šie simptomai ir sindromai:
Ankstyvas sotumo jausmas - suvalgius net nedidelį maisto kieki galimas nemalonus pilnumo jausmas
Rekomenduojama ir įspėjama:
Daug skaidulų turi: nemaltų grūdų gaminiai (duona, ryžiai, makaronai), kopūstai ir žalios daržovės bei vaisiai, pupos, lęšiai ir kt. ankštinės daržovės.
Dempingo sindromas - pasireiškia praėjus 10-15 min. ar net 2-3 vai. po valgio dėl pernelyg greito maisto patekimo į plonąjį žarnyną, ypač pavalgius saldaus maisto. Gali atsirasti silpnumas, galvos svaigimas, prakaitavimas, širdies plakimas, norisi kuo greičiau atsigulti. Gali prasidėti spazminiai pilvo skausmai, gurgėjimas, viduriavimas.
įlėjus 30-60 min., simptomai pranyksta.
Kas sukelia dempingo sindromą? Po skrandžio operacijos sumažėja jo tūris, todėl jame nebetelpa tiek maisto, kiek tilpdavo iki operacijos. Be to, skrandis nebegali reguliuoti maisto kiekio, patenkančio į žarnyną. Dabar maistas iš skrandžio per greitai „išmetamas" į žarnyną (angl. dumping - iškrovimas, išvertimas). Tai sukelia spazmus ir skausmą. Be to, kai maiste esantis cukrus ir krakmolas per greitai patenka į žarnyną, jie čia veikia kaip kempinės - greitai sugeria vandenį į žarnyną. Dėl to sumažėja gliukozės koncentracija kraujyje, atsiranda viduriavimas, silpnumas, galvos svaigimas, skausmas.
Po skrandžio operacijų rekomenduojama:
Valgyti virtą, troškintą maistą.
Valgyti po nedaug ir dažnai
Neužsigerti valgant. Nesaldžius gėrimus gerti tarp valgių.
Valgyti nesaldu, tačiau baltymingą ir vidutiniškai riebų maistą.
Saldus maistas, pernelyg greitai patenkęs i žarnyną, gali sukelti viduriavimą. Baltymingas maistas ilgiau virškinamas ir nesukelia viduriavimo. Daug baltymų turi: mėsa, žuvis, kiaušiniai, paukštiena, pienas ir jo produkai (jei toleruojami), ankštinės daržovės, valgomoji želatina, kakavos milteliai, lydytas sūris.
Ligoniui, kuris neteko daug svorio, reikia daugiau kalorijų. Jų gaunama valgant riebesni maistą: Įvairius padažus, grietinę, pridedant šiek tiek aliejaus ir kt.
Valgyti maisto produktų, turinčių daug kalcio 1-2-ą mėn. po operacijos gali išsivystyti pieno ir jo produktų netolerancija, tačiau gerai virškinami gali būti rūgštūs pieno produktai (varškė, sūris, jogurtas, kefyras); jie gali būti naudojami patiekalams ruošti.
Jei ligonis negali valgyti pieno ir jo produktų, organizme gali pritrūkti kalcio - tokiu atveju papildomai reiktų vartoti kalcio preparatų. Daug kalcio turi: valgomoji želatina, fermentiniai sūriai, kiaušinio trynys, krapai, petražolės, varškė.
Kiekvienas ligonis maistą toleruoja skirtingai, kartais įprastas maistas gali sukelti virškinimo sutrikimus. Koks maistas sukelia nemalonius pojūčius, ligonis turi atsirinkti pats, išbandydamas įvairius produktus.
Patarimas
Pabandykite kelias dienas iš eilės vesti suvalgomo maisto dienyną. Per lapo vidurį nubrėžkite vertikalią liniją. Kairėje pusėje vertikaliai žemyn surašykite maistą, kurį suvalgote, o dešinėje lapo pusėje surašykite nemalonius simptomus, kuriuos sukėlė tas maisto produktas. Po kelių dienų pamatysite, kurių maisto produktų reikėtų atsisakyti.
Tik nurodžius gydytojui:
Priklausomai nuo operacijos apimties kai kuriems ligoniams gali atsirasti vitaminų, mineralų, geležies, kalcio, folatų, B12 ir kai kurių maistinių medžiagų stoka. Gydytojas kai kuriems pacientams gali papildomai paskirti mineralų/vitaminų papildų ir/ar vitamino B12 injekcijomis.
Registracija ir informacija:
+370 5 278 6711
Santariškių g. 1, LT-08406, Vilnius
Įmonės kodas: 111959420
PVM mokėtojo kodas: LT119594219
Paramos sąskaita: AB SEB bankas
LT85 7044 0600 0616 2336
El. paštas: infonvi.lt (fiziniams asmenims)
administracijanvi.lt (juridiniams asmenims)
Mūsų svetainė naudoja slapukus (cookies). Šie slapukai skirti rinkti statistiką ir tobulinti svetainės veikimą bei parinkti tik Jums skirtą reklamą.
Jei Jūs sutinkate su šiems tikslams naudojamais slapukai, spauskite "sutinku" ir toliau naudokitės svetaine.
Užklausos formos veikimui naudojame Google Recaptcha, kuris padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia spam tipo informaciją.
Todėl, kad užtikrintume šios užklausos formos veikimą, jūs turite pažymėti "sutinku su našumo slapukais".
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti ir yra ištinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti svetainės lankomumą ir duomenų srauto šaltinius tam, kad galėtume sužinoti ir patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės "Google Analytics" statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai, naudojami trečiųjų šalių, kad galėtume pateikti reklamą, atitinkančia jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją, apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti tai kuo jūs domitės, tokiu būdu galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |