Neuroendokrininiai navikai

Kasa yra virškinamajai sistemai priklausantis organas, gaminantis virškinamuosius fermentus, kurie kasos lataku patenka į dvylikapirštę žarną ir joje virškina, skaido maisto medžiagas.

Kasa yra ir endokrininės sistemos dalis. Edokrininės sistemos dalį sudaro kasoje esančios endokrininių ląstelių grupių struktūros, vadinamosios Langerhanso salelės. Šios ląstelės išskiria įvairius hormonus:

  • insuliną, kuris mažina gliukozės kraujyje lygį, skatina gliukozės atsargų sudarymą kepenyse, raumenyse, riebaliniame audinyje
  • gliukagoną, kuris didina gliukozės kraujyje lygį, skatina kepenis ir kitus audinius atiduoti gliukozės atsargas
  • somatostatiną, kuris lėtina kitų kasos produkuojamų hormonų išskyrimą
  • kasos polipeptidus, reguliuojančius kasos hormonų išsky­rimą

Kasos NEN rizikos veiksniai nėra visiškai aiškūs. Asmenų, turinčių paveldėtą ar įgytą MEN 1 sindromą, yra didesnė neuroendokrininių navikų rizika, ypač didelė 3 endokrininių liaukų NEN rizika – posmegeninės, prieskydinių liaukų ir kasos Langenhanso salelių.

Pirmojo tipo neurofibromatozė dažnai pasitaiko kaip šeimos liga, pasireiškia daugybe neurofibromų (gerybinių mazgelio pavidalo nervinės kilmės navikų) odoje ar kitose kūno srityse. Priežastis – NF1 geno defektas. Šio geno defektas yra kai kurių neuroendokrininių navikų, tarp jų kasos somatostatinomos (žr. žemiau), rizikos veikanys.

Yra ir kitų labai retų sindromų ir kitų genų mutacijų, kurie yra kasos salelių navikų rizikos veiksniai

Didžioji kasos NEN dalis auga lėtai, simptomus sąlygoja naviko didėjimas ir jo produlcuojamas hormonas. Dauguma kasos NEN gali būti nedideli ir nefunkcionuojantys, todėl simptomų gali nesukelti.

Kasos NEN vadinami pagal jų produkuojamą hormoną.

Insulinoma

Insuliną produkuojantys navikai yra dažniausi iš kasos neuroendokrininių navikų, tik 10% insulinomų būna piktybinės. Jos produkuoja per daug insulino, kuris sumažina gliukozės lygį kraujyje. Kai kurios insulinomos produkuoja ir kitus kasos hormonus. Piktybinės insulinomos didesnės už gerybines, dažnai jų skersmuo didesnis nei 6 cm. Daugybinės insulinomos aptinkamos 10% asmenų, kuriems nustatytas šis NEN.

Insulinomos simptomai susiję su žemu gliukozės lygiu kraujyje – hipoglikemija. Tai galvos svaigulys, prakaitavimas, pagreitėjęs širdies plakimas, nervingumas, irzlumas ar apatija, alpimas. Davus sergančiajam suvalgyti cukraus, hipoglikemijos simptomai praeina, gliukozės lygis sugrįžta į normą.

Labai sumažėjus gliukozės lygiui kraujyje, gali ištikti hipoglikeminė koma.

Gastrinoma

Gastriną produkuojantys navikai gastrinomos yra dažniausi kasos neuroendokrininiai navikai (dažniausiai aptinkamos dvylikapirštės žarnos gastrinomos, kasos galvutė yra antra pagal dažnumą vieta, kurioje vystosi gastrinomos). Šio tipo navikai gali pasitaikyti ir skrandyje.

Gastrinomos produkuoja per daug hormono gastrino. Per didelis gastrino kiekis sukelia Zolingerio-Elisono sindromą, kai skrandis pradeda gaminti per daug rūgšties.

Gastrinomos simptomai susiję su aukštu skrandžio rūgšties lygiu, jie panašūs į skrandžio opos simptomus: nuolatiniai skrandžio skausmai, stiprus rėmens ėdimas, dėl ko vystosi gleivinės uždegimas, vargina stiprūs viduriavimai, išmatos būna riebios (steatorėja), opa gali kraujuoti, dėl ko vystosi mažakraujystė. Jei kraujavimas intensyvesnis, patamsėja išmatos. Intensyvus kraujavimas iš opos sukelia pavojų gyvybei.

Diagnozės nustatymo metu dauguma gastrinomų jau būna išplitusios, metastazavusios į kitus organus, navikas būna didesnio nei 3 cm diametro, kasoje gali būti kelios gastrinomos tuo pačiu metu.

VIPoma

VIPomos yra treti pagal dažnumą kasos neuroendokrininiai navikai. VIPomos produkuoja per daug hormono, aktyvinančio žarnyno veiklą (angl. vasoactive intestinalpeptide - VIP). Sveikame organizme šį hormoną produkuoja virškinamasis traktas.

Beveik visos VIPomos yra piktybinės, diagnozės nustatymo metu jos jau būna išplitusios. Šio tipo navikai dažnesni moterims.

Simptomai – stiprūs viduriavimai, kurių metu netenkama daug vandens, žemas kalio lygis kraujyje, žemas skrandžio rūgšties lygis. Žemas kalio lygis išsivysto dėl gausaus viduriavimo. Trūkstant kalio vystosi raumenų silpnumas, skausmas, raumenis sutraukia mėšlungis, sutrinka širdies ritmas.

Gliukagonoma

Gliukagoną produkuojantys navikai sudaro mažiau nei 1% kasos neuroendokrininių navikų. Iki 80% šių navikų yra piktybiniai. Gliukagonomos per daug produkuoja hormono gliukagono, kuris didina gliukozės lygį kraujyje. Jos gali produkuoti ir kitų hormonų.

Šio naviko simptomų visuma vadinama gliukagonomos sindromu, kuris pasireiškia:

  • kojų, kirkšnių, sėdmenų sričių odos paraudimu pabrinkimu, pūslelėmis, kurios gali niežėti ir būti skausmingos 
  • giliųjų kojų venų tromboze
  • viduriavimu
  • depresija

Kiti gliukagonomos simptomai: skausmingas patinęs liežuvis, burnos bėrimas, diabeto simptomai (neįprastas troškulys, padažnėjęs šlapinimasis, neįprastas svorio sumažėjimas, silpnumas, nuovargis), pilvo skausmai, plaučių arterijos šakų trombembolijos, raumenų silpnumas, regos sutrikimas.

Somatostatinoma

Somatostatinomos produkuoja per daug hormono somatos- tatino, kuris blokuoja kitų hormonų gamybą (insulino, gastrino, gliukagono). Tai labai retas kasos neuroendokrininis navikas, augantis lėtai, todėl nenustatomas anksti. Beveik visos somatostatinomos yra piktybinės.

Simptomai:

  • diabeto simptomai
  • tulžies pūslės akmenys
  • viduriavimas ir riebios išmatos
  • pilvo skausmai
  • pykinimas ir vėmimas
  • apetito praradimas
  • žemas skrandžio rūgšties lygis

Nefunkcionuojantys kasos NEN

Apie 30% kasos neuroendokrininių navikų yra nefunkcionuojantys – neprodukuoja hormonų ar produkuoja tik labai mažus kiekius, todėl šie navikai nepasireiškia simptomais ar kraujo rodiklių pokyčiais, priklausančiais nuo hormonų.

Beveik visi nefunkcionuojantys kasos NEN yra piktybiniai, jau diagnozės nustatymo metu būna metastazavę. Šie navikai nustatomi 30-40 metų amžiaus žmonėms.

Šių navikų sukeliami simptomai susiję su naviko augimu, didėjimu ir išplitimu į kitus organus: pilvo skausmai, gelta, kai navikas blokuoja tulžies latakus, tulžies pūslę ar metastazuoja į kepenis, kraujavimas iš naviko į žarnyną ir kiti simptomai.

KITI RETI KASOS NEN
GRHoma

GRH – angl. Growth-hormone releasinghormone santrumpa, lietuviškai būtų augimo hormono išskyrimo hormonas. Navikas GRHoma didina augimo hormono išskyrimo hormono lygį, stimuliuojančio pagumburio liauką (smegenyse, hipofizėje) išskirti augimo hormoną. Per didelis augimo hormono lygis kraujyje skatina per didelį kaulų ir kremzlių augimą. Šis sutrikimas vadinamas akromegalija. GRHomos dažnesnės moterims.

PPoma

Šis navikas sukelia kasos polipeptido (PP) lygio padidėjimą, kuris sukelia viduriavimą.

AKTHoma

Šis kasos NEN produkuoja ir didina AKTH (adenokortikotropinio hormono) lygį. Sveikame organizme šį hormoną organizmo poreikiams produkuoja pagumburio liauka smegenyse.

Šis hormonas reguliuoja steroido kortizolio produkciją antinksčiuose. Kai jo per daug, vystosi Kušingo sindromo simptomai:

  • padidėja kūno svoris, riebalinis audinys kaupiasi viršutinėje kūno dalyje
  • suapvalėja veidas (mėnulio veidas)
  • suplonėja kojos
  • padidėja veido ir kūno plaukuotumas
  • vargina raumenų silpnumas
  • laikosi aukštas gliukozės lygis kraujyje (net pasireiškia diabetas)
  • laikosi aukštas kraujospūdis
  • susiformuoja odos strijos


Atnaujinta 2020-10-20 12:56