Ikinavikinės ligos

Į s i d ė m ė k i m e – nė vienas iš nurodytų veiksnių pagal reikšmę vėžiui išsivystyti negali prilygti tabako rūkymo ir netinkamos mitybos  poveikiui, todėl sveika gyvensena nuo jaunų dienų – patikimas sveikatos laidas   

Suvokus vėžio rizikos veiksnių pragaištingumą, kai kurių jų galima visiškai atsisakyti (rūkymo, per riebaus ir per sotaus maisto, piktnaudžiavimo alkoholiu), kai kurių poveikį žymiai sumažinti: laikytis saugaus darbo taisyklių, nesideginti per daug saulėje ir pan. Tai daug priklauso nuo žmogaus geros valios.  

Yra vėžio rizikos veiksnių, kurių poveikio pats žmogus kontroliuoti negali. Didesnę vėžio riziką turi asmenys: 

  • Sergantys ikinavikinėmis ligomis

  • Sirgę ir gydyti dėl piktybinių navikų

  • Kurių šeimose buvo ar yra sergančių ir sirgusių krūties, storžarnės, kiaušidžių, skrandžio, prostatos, plaučių vėžiu.

Ikinavikinės ligos kartais gali transformuotis į vėžį. Sergančiuosius jomis būtina gydyti. Dažniausiai ikinavikinės ligos nesukelia juntamų simptomų. Patikima priemonė atrasti žmones, turinčius ikinavikinių ligų – specialiai organizuotos sveikatos tikrinimo programos. Mūsų, t. y. visuomenės pareiga –  dalyvauti tokiose programose.  

Sirgę piktybiniu naviku ir gydyti nuo jo asmenys labiau linkę susirgti ir kitu piktybiniu naviku. Kartais pacientui nustatomi ne vienas ar du, bet trys ir keturi savarankiški vėžiai.  



Atnaujinta 2018-05-31 13:32


Svarbu žinoti: