Plaučių vėžys

Įvertinus visus atliktus tyrimus ir nustačius ligos stadiją pasirenkamas gydymas. Yra keli plaučių vėžio gydymo būdai.

Chirurginis – kai iš plaučių pašalinamas navikas (naudojamas esant ankstyvoms stadijoms).

Radioterapinis – kai naudojama jonizuojančioji spinduliuotė, kuri naikina vėžio ląsteles švitinimo vietoje (gali sumažinti naviką prieš operaciją; gali būti skiriama po operacijos, kai abejojama, ar visos vėžio ląstelės buvo pašalintos operacijos metu arba kai nebuvo galimybių pašalinti visą naviką; skiriama, kai ligonio operuoti negalima, o ligonio bendra būklė leidžia skirti švitinimą siekiant sunaikinti naviką).

Chemoterapinis – kai gydoma vaistais, naikinančiais pirminį vėžio židinį bei jo metastazes kituose organuose.

Galima ir visų trijų būdų kombinacija. Gydymo būdas priklauso nuo vėžio tipo ir paciento bendros sveikatos būklės. 

Smulkialąstelinio vėžio gydymas

Smulkialąstelinis vėžys greitai auga ir metastazuoja  į kitus organus, todėl plaučių operacija ar gydymas jonizuojančiąja spinduliuote nėra efektyvūs, nes šie metodai panaikina pirminį piktybinį naviką plaučiuose, bet nepaveikia jo metastazių kituose organuose. Atsižvelgiant į greitą smulkialąstelinio naviko vystymąsi bei metastazavimą ir jo didelį jautrumą chemopreparatams, gydymas pradedamas nuo chemoterapijos. Vėliau, esant reikalui, chemoterapija gali būti derinama su gydymu jonizuojančiąja spinduliuote arba operacija. 

Nesmulkialąstelinio vėžio gydymas

Pacientai, sergantys šios formos liga, gali būti suskirstyti į 3 grupes. Vienai iš jų galima priskirti pacientus, kurių navikas yra tik plautyje ir jį galima pašalinti operuojant. Operacija gali būti įvairios apimties: kai šalinama maža plaučio dalis – vadinama rezekcija; kai šalinama plaučio skiltis – vadinama lobektomija; kai šalinamas visas plautis – vadinama pulmonektomija. Jonizuojančioji spinduliuotė naudojama gydyti šios grupės pacientus tais atvejais, kai operacija negalima dėl kitų medicininių problemų arba kai pacientas nenori operuotis.

Kitą grupę sudarytų pacientai, kurių navikas yra pažeidęs ne tik plautį, bet ir sritinius (greta esančius) limfmazgius. Dažniausias šios grupės pacientams skiriamas gydymas - jonizuojančioji spinduliuotė. Kartais ji gali būti derinama su chirurginiu gydymo metodu.

Trečiajai grupei galima priskirti pacientus, kurių navikas išplitęs ir pažeidęs ne tik plaučius, bet ir kitus organus. Šiuo atveju chemoterapija arba gydymas jonizuojančiąja spinduliuote gali būti skiriami norint sumažinti naviką arba palengvinti kai kuriuos ligos simptomus (skausmą, kosulį, dusulį ir kt.).



Atnaujinta 2018-03-21 12:14