Kai smegenų navikų simptomai pasireiškia iš lėto, laipsniškai, paprastai pacientas pirmiausia kreipiasi į šeimos gydytoją, kuris, įtaręs smegenų naviką, pasiunčia pacientą konsultuotis pas gydytoją neurologą. Kartais jokių simptomų nejutusį pacientą staiga ištinka traukulių priepuolis ar ryškus pusiausvyros sutrikimas, tuomet gali būti, kad pacientas tuoj pat bus nuvežtas į ligoninę.
Šiems pacientams, be bendrųjų širdies, kvėpavimo, virškinamojo trakto sistemų tyrimų, atliekamas ir detalus nervų sistemos ištyrimas. Šie tyrimai apima:
Priklausomai nuo esamų simptomų ir šių tyrimų rezultų, atliekami ir kiti tyrimai smegenų naviko diagnozei patvirtinti ar atmesti.
Smegenų branduolinio magnetinio rezonanso tomografija (BMRT)
BMRT įrenginys generuoja stiprų magnetinį lauką, kuris sąveikauja su organizme esančiais vandenilio branduoliais. Sužadinti vandenilio branduoliai skleidžia atitinkamą signalą, kuris sugaunamas specialiais imtuvais ir apdorojamas kompiuteriu. Kompiuteris suformuoja dvimatį arba trimatį tiriamosios kūno dalies vaizdą. Šis tyrimo metodas labai tinka tirti minkštuosius audinius, turinčius daug vandens, vadinasi, ir vandenilio. BMRT ypač informatyvus diagnozuojant galvos smegenų, raumenų, ypač kojų ir rankų, sąnarių, sausgyslių, raiščių, kaulų čiulpų ligas. BMRT labai informatyvus ieškant naviko lokalizacijos, nustatant jo išplitimą, stebint gydymo rezultatus.
Atlikus galvos BMR tyrimą, gaunama, panašiai kaip kompiuterinės tomografijos atveju, serija jos skersinių vaizdų. Skersiniuose vaizduose galvos smegenys matomos iš tokios projekcijos, lyg jos būtų skersai „supjaustytos". „Pjūvius" ir vaizdus suformuoja kompiuterinės technologijos. Radiologas nagrinėja kiekvieno smegenų „pjūvio" vaizdą ir mato, jei yra, navikinį darinį, nustato jo buvimo smegenyse vietą, jo dydį ir kitus parametrus.
BMRT tyrimas yra mažiau, palyginti su kompiuterine tomografija, patogus pacientui - pirmiausia jo trukmė ilgesnė, kartais net iki valandos laiko. Be to, tiriamasis turi gulėti ant nugaros tam tikrame cilindre, kas neretai sukelia nerimą ir baimę. Tyrimo metu girdimas didelis triukšmas, skleidžiamas BMRT įrenginio - jam nuslopinti naudojamos specialios ausinės. Kadangi BMRT įrenginys generuoja stiprų magnetinį lauką, tyrimo negalima atlikti, jei paciento organizme yra metalinių daiktų, pavyzdžiui, širdies stimuliatorius, metalinės kabutės, kuriomis kažkada atliktos operacijos metu susiūti audiniai, ir kt.
Smegenų kompiuterinė tomografija (KT)
Tai ištobulintas, šiuolaikinis rentgeninio tyrimo metodas, atliekamas sudėtingais aparatais - kompiuteriniais rentgeno tomografais. Kitaip nei paprasto rentgeninio tyrimo atveju, atlikus KT gaunama serija tiriamosios kūno dalies skersinių rentgeno vaizdų.
Atlikus galvos KT, skersiniuose rentgeno vaizduose galvos struktūros ir smegenys matomi iš tokios projekcijos, lyg galva būtų „supjaustyta" skersai. „Pjūvius" atlieka rentgeno spindulių pluoštas. Kiekvieno „pjūvio" rentgeno vaizde matomos visos tame galvos lygmenyje esančios galvos struktūros, smegenys bei esantys pakitimai.
Likus kelioms valandoms iki tyrimo ir prieš pat procedūrą gali tekti išgerti kontrastinės medžiagos arba kartais kontrastinė medžiaga sušvirkščiama į veną.
Rentgenokontrastinė medžiaga - tai speciali medžiaga, paryškinanti rentgeno spinduliais tiriamų organų vaizdą. Tyrimas visiškai neskausmingas, tačiau reikia ramiai pagulėti ant nugaros apie 10-20 min. Procedūra dažniausiai atliekama ambulatorinėmis sąlygomis.
Biopsija
Biopsija - tai nedidelio naviko gabalėlio (mėginio, pavyzdžio) paėmimas mikroskopiniam jo ištyrimui siekiant išsiaiškinti smegenų naviko tipą, nuo kurio priklauso ir gydymo parinkimas. Naviko mėginys pasiunčiamas į patologijos laboratoriją, kur patologas atlieka jo mikroskopinį ištyrimą ir nustato naviko tipą bei laipsnį.
Smegenų navikų biopsijos atliekamos stacionare bendrosios nejautros sąlygomis. Kaukolėje naviko lygyje pragręžiama nedidelė angelė, pro kurią plona adata pasiekiamas navikas, paimama naviko medžiagos. Kompiuterinė tomografija ar magnetinio rezonanso tomografija padeda tiksliai nustatyti naviko padėtį smegenyse ir kontroliuoti mėginio paėmimą.
Biopsija gali būti atliekama ir pačios smegenų naviko pašalinimo operacijos metu.
Pozitronų emisijos tomografija (PET)
Naviko ląstelėse vyksta aktyvesnė nei sveikosiose medžiagų, ypač gliukozės, apykaita. Šis reiškinys išnaudojamas navikams ar metastazėms nustatyti. PET skenavimui atlikti dažniausiai naudojamas radionuklidas 18-fluordeoksigliukozė - gliukozės ir radioaktyviojo 18-o fluoro junginys. Šios medžiagos sušvirkščiama į kraują. Medžiaga kaupiasi tose organizmo vietose, kuriose suaktyvėjusi medžiagų apykaita, t. y. ten, kur sunaudojama daugiau gliukozės, pavyzdžiui, navike. Čia radionuklidai iš atomų branduolių atpalaiduoja pozitronus, kurių skleidžiamus signalus registruoja gama kamera. Atliekant PET, matomos visos organizmo vietos (atliekamas viso kūno skenavimas), kuriose pagreitėjusi medžiagų apykaita ir kaupiasi gliukozė.
PET yra naujausias radiologijoje tyrimo metodas, bet nėra rutininis tyrimas nustatyti smegenų navikui. PET naudinga ir informatyvi, kai siekiama atskirti, ar smegenų navikas yra gerybinis ar piktybinis. Kol kas Lietuvoje šiuo metodu tyrimai neatliekami.
Bendrieji kraujo tyrimai, krūtinės ląstos rentgeninis tyrimas
Šie tyrimai atliekami norint įvertinti bendrąją paciento sveikatos būklę.
Registracija ir informacija:
+370 5 278 6711
Santariškių g. 1, LT-08406, Vilnius
Įmonės kodas: 111959420
PVM mokėtojo kodas: LT119594219
Paramos sąskaita: AB SEB bankas
LT85 7044 0600 0616 2336
El. paštas: infonvi.lt (fiziniams asmenims)
administracijanvi.lt (juridiniams asmenims)
Mūsų svetainė naudoja slapukus (cookies). Šie slapukai skirti rinkti statistiką ir tobulinti svetainės veikimą bei parinkti tik Jums skirtą reklamą.
Jei Jūs sutinkate su šiems tikslams naudojamais slapukai, spauskite "sutinku" ir toliau naudokitės svetaine.
Užklausos formos veikimui naudojame Google Recaptcha, kuris padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia spam tipo informaciją.
Todėl, kad užtikrintume šios užklausos formos veikimą, jūs turite pažymėti "sutinku su našumo slapukais".
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti ir yra ištinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti svetainės lankomumą ir duomenų srauto šaltinius tam, kad galėtume sužinoti ir patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės "Google Analytics" statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai, naudojami trečiųjų šalių, kad galėtume pateikti reklamą, atitinkančia jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją, apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti tai kuo jūs domitės, tokiu būdu galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |