Odos vėžys

Pastebėjus odoje anksčiau minėtų pakitimų, pirmiausia reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kuris apžiūrėjęs nuspręs, ar verta pacientą pasiųsti  konsultuotis pas specialistą. Odos ligų specialistas vadinamas dermatologu. Pacientas gali būti pasiųstas ir pas onkologą, chirurgą arba plastinės chirurgijos specialistą.

Specialistas apžiūri odos pakitimus, spręsdamas, ar tai galėtų būti odos navikas. Ypač vertingos informacijos suteikia odos darinių apžiūra dermatoskopu, prietaisu, kuris smarkiai padidina apžiūrimo objekto vaizdą.

Tačiau ar tai gerybinis darinys, ar kurios nors rūšies odos vėžys, galutinai nustatoma naviko ląsteles ištyrus mikroskopu. Tam reikia paimti naviko ląstelių nuograndų ir atlikti jų citologinį tyrimą mikroskopu. Tai greita, neskausminga ir paprasta procedūra. Jos metu gydytojas specialia mentele keliais brūkštelėjimais pagrando odos naviką, gautą medžiagą paskleidžia ant stikliuko ir nusiunčia į laboratoriją ištirti. Atsakymo galima sulaukti greitai, net tą pačią dieną.

Bazinių ląstelių vėžys beveik niekada neišplinta, todėl greičiausiai daugiau tyrimų nebereikės.

Plokščiųjų ląstelių vėžys kartais, nors ir retai, išplinta. Apžiūros metu daktaras apčiuopdamas patikrina, ar nėra padidėję artimiausi šalia odos naviko esantys limfmazgiai. Jei navikas atsirado prieš keletą metų, didėdamas apėmė nemažą odos plotą, gydytojas turi įsitikinti, ar liga neišplito plačiau, nei matoma iš išorės. Tam gali reikėti atlikti dar keletą papildomų tyrimų. Jie parodys, ar nėra metastazių kituose organuose, tai padės apsispręsti, kokį gydymą pacientui rekomenduoti. Jei reikia kokių nors papildomų tyrimų, daktaras aptars tai su pacientu.



Atnaujinta 2018-03-21 11:57