Kasos vėžys

Kasa yra liaukinis virškinimo sistemos organas, esantis viršutinė­je vidurinėje pilvo ertmės dalyje, tarp skrandžio ir užpakalinės pilvo sienos. Jos forma primena ilgą kriaušę. Storoji organo dalis vadina­ma kasos galvute, vidurinioji - kasos kūnu, plonoji - kasos uodega.

Kasa yra maždaug 16-22 cm ilgio, 75 g svorio organas. Kasa, kaip liaukinis organas, atlieka 2 svarbias funkcijas:

  • gamina ir išskiria kasos sultis;
  • gamina keletą hormonų, tarp jų insuliną

Kasos sultyse yra fermentų, kurie būtini maisto baltymams, rie­balams ir angliavandeniams virškinti. Jas gaminančios kasos liaukutės turi ištekamuosius latakėlius, kuriais sultys patenka į vis stam­besnius latakėlius, kol galų gale įsilieja į pagrindinį ištekamąjį kasos lataką, o juo - į dvylikapirštę žarną, kur vyksta maisto virškinimas.

Pagrindinis ištekamasis kasos latakas tęsiasi per visą kasos ilgį, nuo uodegos iki galvutės ir, prieš atsiverdamas į dvylikapirštę žarną, susi­jungia su bendruoju tulžies lataku, ateinančiu iš kepenų ir tulžies pūs­lės. Bendruoju tulžies lataku į dvylikapirštę žarną atiteka tulžis, kuri reikalinga riebalams virškinti. Kasos liaukutės su ištekamaisiais latakėliais sudaro didžiąjąkasos dalį. Ši jos dalis vadi­nama egzokrinine, kitaip išorinės sekrecijos kasos liaukos dalimi.

Kasos audinyje tarp liaukučių su ištekamaisiais latakais yra nedi­delis kiekis kitokių, neturinčių ištekamųjų latakėlių liaukinio audinio salelių, vadinamų Langerhanso salelėmis. Tai endokrininė, kitaip vi­daus sekrecijos kasos liaukos dalis. Ji užima tik 1/100 kasos dalį, sveria 0,7 g. Joje pagaminti hormonai tiesiai per ląstelių membraną pakliūna į kraujotaką. Čia gaminami kai kurie hormonai, tarp jų -insulinas, kuris labai svarbus angliavandenių apykaitoje. Trūkstant insulino, kraujyje padaugėja cukraus, išsivysto diabetas (cukraligė).

 


Atnaujinta 2018-03-20 11:07