Alkoholis

Ar alkoholio vartojimas susijęs su vėžio rizika?
Taip. Nėra abejonių, kad alkoholio vartojimas susijęs su padidėjusia rizika susirgti mažiausiai 7 rūšių vėžiu: burnos, stemplės, ryklės, gerklų, kepenų, storžarnės (gaubtinės ir tiesiosios), krūties. Bet kokio kiekio alkoholio vartojimas didina vėžio riziką – kuo daugiau vartojama, tuo rizika didesnė. Vartojimo sumažinimas, o geriau visiškas alkoholio atsisakymas padės sumažinti vėžio riziką.

Ar alkoholis didina kitų ligų riziką?
Taip. Alkoholio vartojimas turi įtakos ir įvairioms kitoms ligoms išsivystyti, tokioms kaip kepenų cirozė ar kasos uždegimas. Vėžio rizikos atžvilgiu bet kokių alkoholio kiekių vartojimas žalingas. Tarptautinės gairės nustato aukščiausias rekomenduojamas alkoholio vartojimo ribas: vienas standartinis gėrimo kiekis per dieną moterims ir 2 standartiniai gėrimo kiekiai vyrams. Alkoholio vartojimas viršijant nurodytas ribas pažeidžia beveik kiekvieną kūno organą ir sistemą. Didesnių nei rekomenduojama alkoholio kiekių vartojimas gali paskatinti insultą, širdies nepakankamumą, psichikos ir elgsenos sutrikimus, įskaitant depresiją, agresyvumą, atminties susilpnėjimą, psichines ligas, alkoholines kepenų ligas, o vaikams, kurių motinos nėštumo metu gėrė, leukemiją. Kuo daugiau alkoholio vartojama, tuo rizika susirgti šiomis ligomis didesnė. Išgėrus alkoholio pavojinga vairuoti transporto priemones, užsiimti veikla, reikalaujančia sutelkto dėmesio. Moterys turi nevartoti alhoholio nėštumo metu ir kūdikio žindymo laikotarpiu. Alkoholio vartojimas nesuderinamas su tam tikrų vaistų vartojimu. Alkoholis yra didelio kaloringumo produktas, todėl mažesnis jo vartojimas, o geriau ir visiškas atsisakymas padeda sumažinti kūno svorį ir palaikyti jį normalų, o tai savo ruožtu mažina ir vėžio riziką.

Kas yra standartinė alkoholinio gėrimo porcija?
Apytikrę standartinę gėrimo porciją sudaro 10–12 g gryno alkoholio. Tačiau reika žinoti, kad restoranuose ir baruose aptarnaujama siūlant didesnes porcijas nei standartinės. Įvairiose Europos šalyse yra skirtumų tarp priimtų alkoholinių gėrimų tūrio ir stiprumo standartų. Standartinis 10–12 g alkoholio kiekis yra 280–330 ml alaus bokale, 150–180 ml šampano taurėje, 30–40 ml viskio ar stipraus gėrimo stikle, 60–80 ml likerio taurelėje, 100–120 ml vyno taurėje.

Ar visų rūšių alkoholis didina vėžio riziką?
Taip. Bet kokios rūšies alkoholis didina vėžio riziką. Pagrindinės alkoholinių gėrimų rūšys yra vynas, alus, stiprieji gėrimai, tačiau ir bet kokie kiti gėrimai, kurių sudėtyje yra alkoholio, vėžio riziką didina. Įvairūs alkoholiniai gėrimai skiriasi alkoholio sudėtimi. Reikia žinoti, kad alkoholis kai kuriuose spiritiniuose gėrimuose sudaro ypač didelę procentinę dalį, o kai kurios rūšys alaus turi daug didesnį nei vidutinį alkoholio procentą.

Kodėl alkoholio vartojimas gali turėti įtakos vėžiui išsivystyti?
Yra kelios priežastys. Manoma, kad skirtingoms vėžio rūšims alkoholis turi įtakos skirtingais keliais:

• Etanolis ir acetaldehidas: alkoholis (etanolis) organizme paverčiamas į cheminę medžiagą acetaldehidą. Ir etanolis, ir acetaldehidas yra vėžį sukeliančios medžiagos.
• Kepenų cirozė: alkoholis pažeidžia kepenų ląsteles, dėl to vystosi kepenų cirozė. Kepenų cirozės fone dažnai vystosi kepenų vėžys.
• Hormonai: alkoholis didina kai kurių hormonų, tokių kaip estrogenai, lygį. Nuolat padidėjusio estrogenų lygio fone padidėja krūties vėžio rizika.

Kas, jei vartojamas alkoholis ir rūkomas tabakas?
Rūkymo ir alkoholio vartojimo derinys ypač pavojingas, vėžio rizika dėl šių suderintų rizikos veiksnių poveikio ypač aukšta. Alkoholį vartojančiųjų burnos, gerklės, gerklų gleivinė daug lengviau absorbuoja vėžį sukeliančias medžiagas, susidarančias rūkant tabaką. Tai ir yra priežastis, kodėl žmonių, kurių audinius pažeidžia rūkymas ir gėrimas, ypač didelė burnos, viršutinių kvėpavimo takų ir stemplės vėžio rizika. ar vėžio rizika sumažės, nustojus vartoti alkoholį?
Liovusis gerti ar ženkliai sumažinus alkoholio vartojimą, vėžio rizika sumažėja praėjus keleriems metams, bet, priklausomai nuo buvusios alkoholio vartojimo trukmės, visiškai galineišnykti. Liovusis gerti sumažėja ir kitokia alkoholio sukeliama žala organizmui. Reikia įsidėmėti, kad sveikatai nėra nieko blogiau kaip tabako rūkymas ir alkoholio vartojimas, todėl siekiant sumažinti vėžio riziką reikia ir mesti rūkyti, ir liautis gerti alkoholį.

Kas blogiau – ar epizodiškai pasigerti, ar įkaušti kasdien?
Reguliarus gėrimas, viršijant rekomenduojamas ribas, sukelia ūmius ar lėtinius sveikatos sutrikimus, didina vėžio riziką. Epizodinis sunkus vyrų pasigėrimas suvartojus daugiau negu 5–6 alkoholio porcijas ir moterų suvartojus daugiau nei 4–5 porcijas vienu kartu vadinamas girtavimu. Šis reiškinys dažnėja kai kuriose šalyse (ypač Airijoje, Čekijoje, ir Ukrainoje), labiau tarp jaunų vyrų ir turi labai žalingą poveikį sveikatai. Vėžio rizikos požiūriu epizodinis sunkus pasigėrimas gali būti net blogiau nei reguliarus įkaušimas. Tačiau pabrėžtina, kad vėžio rizika aiškai didėja kartu su alkoholio vartojimo trukmės ir kiekio didėjimu.

Ar maži alkoholio kiekiai naudingi širdžiai?
Alkoholio poveikis širdžiai priklauso nuo vartojamo kiekio ir vartojimo dažnumo. Alkoholio suvartojant daugiau nei vieną porciją per dieną moterims ir daugiau nei 2 porcijas per dieną vyrams didėja insulto, širdies nepakankamumo, širdies koronarinės ligos rizika. Kuo daugiau išgeriama, tuo rizika didesnė. Kai kurie tyrimai rodo, kad žmonių, kurių padidėjusi širdies ligų rizika, ypač vidutinio amžiaus vyrų, vartojančių nedidelius alkoholio kiekius (moterų, vartojančių mažiau nei 1 porciją per dieną, vyrų – mažiau nei 2 porcijas per dieną), koronarinės ligos rizika yra šiek tiek mažesnė, palyginti su visiškai nevartojančių alkoholio žmonių rizika. Tačiau nėra aišku, ar už šį efektą yra atsakingas alkoholis. Kiti veiksniai, kaip sveika mityba, fizinis aktyvumas, nerūkymas, sveiko kūno svorio palaikymas, širdies ligų riziką mažina daug efektyviau. Todėl pradėti vartoti mažas dozes alkoholio širdies ligų rizikai sumažinti visai jo nevartojantiems žmonėms nerekomenduojama.

Kiek sumažėja vėžio rizika apribojus alkoholio vartojimą?
Kuo mažiau alkoholio išgeriama, tuo mažesnė vėžio rizika. Vėžio rizika vyrų, suvartojančių mažiau nei 2 porcijas alkoholio (mažiau nei 20 g gryno alkoholio) per dieną, ir moterų, suvartojančių mažiau nei vieną alkoholio porciją (mažiau nei 10 g gryno alkoholio) per dieną, yra 6 proc. žemesnė nei žmonių, vartojančių daug alkoholio. Jei alkoholio vartojimas sumažinamas nuo 4 ar daugiau porcijų per dieną iki vienos porcijos ar dar mažiau per dieną, kepenų vėžio rizika gali sumažėti 21 proc., kolorektinio vėžio – 31 proc., moterims krūties vėžio rizika sumažėja 30 proc. 



Atnaujinta 2018-06-01 12:50


Svarbu žinoti: